Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Optimálna telesná hmotnosť a redukcia hmotnosti (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 16.06.2008

Nezasvätený čitateľ by bol asi prekvapený konštatovaním, že vo vrcholovom športe je potrebné riešiť otázku dosiahnutia optimálnej telesnej hmotnosti cestou...
Optimálna telesná hmotnosť a redukcia hmotnosti (1.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Nezasvätený čitateľ by bol asi prekvapený konštatovaním, že vo vrcholovom športe je potrebné riešiť otázku dosiahnutia optimálnej telesnej hmotnosti cestou redukcie. Prípady opačné sú totiž veľmi zriedkavé. Pokiaľ treba riešiť zaistenie nárastu telesnej hmotnosti, je to väčšinou spojené s vývojom organizmu alebo z nápravou diétnych chýb a preťaženia.

Príčin vedúcich k potrebnej redukcii telesnej hmotnosti je opäť niekoľko:
A. genetické predpoklad
B. nevhodná výživa už od začiatku vývojového štádia
- obidva spomenuté faktory vedú k rozvoju tukovej hmoty a potláčajú aktívnu svalovú hmotu, vzniká nadváha, väčšinou stabilizovaná. Uvedené problémy sa prevažne týkajú žien.
C. nevhodná výživa v priebehu športovej prípravy (môže ísť či už o dôsledky relatívne krátkodobých porušení životosprávy a výživy, častejšie sú však prípady trvajúce dlhšiu dobu)
D. dôsledky aplikácie „módnych“ diét a systémov výživy (v tomto prípade však väčšinou nedochádza k vývoju nadváhy, naopak k často nevhodnej redukcii, ktorá postihuje aj svalovú hmotu)

Stále viac trénerov a športovcov prichádza často s požiadavkou znížiť telesnú hmotnosť aj v takom prípade, že meranie podkožného tuku preukazuje, že k takémuto zásahu nieje v podstate reálny dôvod. Avšak rad meraní naopak dokazuje, že veľa vrcholových športovcov nemá optimálnu telesnú hmotnosť. To platí predovšetkým pre kolektívne športy a pre niektorých športovcov súťažiacich v športoch rozdelených do hmotnostných kategórií.

Najčastejšie požiadavky prichádzajú zo strany trénerov modernej a športovej gymnastiky, atletiky (predovšetkým vytrvalostné disciplíny) a nakoniec aj od športov silových. Jednou z možných príčin takýchto požiadaviek je porovnanie s vývojom somatotypu športovcov iných krajín, kde sa dá pozorovať trend ku znižovaniu hmotnosti, pochopiteľne s cieľom dosiahnuť zlepšenie pomeru aktívnej a neaktívnej telesnej hmoty.

Príčina nárastu tukovej hmoty môže byť v nesprávnej regulácií energetického príjmu, ale aj v hlbších adaptačných zmenách tukového metabolizmu, týkajúcich sa schopnosti využitia jeho štepných produktov.

Základný problém spočíva v definovaní optimálnej telesnej hmotnosti. Pre jednotlivé športové disciplíny antropológovia určili rámcový somatotyp vrátane zloženia tela. Toho je možné sa držať samozrejme s mnohými individuálnymi výnimkami, ktoré môžu byť zavinené aj nedostatočným počtom vhodných jedincov. Tu by tiež bolo namieste upozorniť, že problém optimálnej telesnej hmotnosti je v športe úplne odlišný od bežnej populácie.

Najviditeľnejší rozdiel je u vytrvalcov na jednej strane a u silových športov na strane druhej. U športov začlenených do hmotnostných kategórií k redukcii telesnej hmotnosti prispieva časté taktizovanie a to dokonca aj niekoľko málo dní pred výkonom, kedy je rozhodnuté o preradení športovca do nižšej hmotnostnej kategórie, kde je menšia konkurencia. Potom dochádza k situácií, kedy je športovec nútený zhodiť napríklad 5-7 kg za niekoľko málo dní. Dopad takýchto rýchlych redukcií bol už veľa krát podrobne sledovaný, pretože vo väčšine prípadov vedie k poklesu výkonnosti. K tomu samozrejme prispieva použitie nefyziologických postupov od úplnej hladovky cez dehydratáciu pomocou sauny a obmedzenie príjmu tekutín až k použitiu diuretík.

Avšak väčšina výskumov nepotvrdila jednoznačne negatívny dopad na zmeny vnútorného prostredia, avšak pokiaľ nieje kombinovaných viac nevhodných postupov naraz. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že riadená redukcia biochemicky monitorovaná a súčasne zabezpečená aplikácia potrebných podporných látok (minerály, vitamíny) nemusí byť pre redukujúceho športovca kritická ani čo sa týka kvality výkonu. Avšak je jednoznačné, že opakovaný výkon po výraznej redukcii má kvalitatívne klesajúcu tendenciu. A nielen to: často aplikované redukcie vedú k následnej
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Počet zadržaných falošných eurobankoviek v prvom polroku vzrástol medziročne takmer o 10 %, pri eurominciach to bol nárast o 14 %.
pred 10 rokmi
Najobľúbenejšia rozprávka filmovej histórie a prvý celovečerný animovaný film všetkých čias,...
pred 10 rokmi
Pred počiatkom času a ďaleko za hranicami predstavivosti, intrigy Bohov a osudy ľudí, aj neľudí...
pred 6 rokmi
Kultová skupina Karpina po prvýkrát vystúpi na Bratislavskom majálese! Bratislavskí rockeri odpália na multižánrovom festivale 30. apríla na Tyršovom nábreží najväčšie pecky hudobnej kariéry.
pred 7 rokmi
MARATONIKA Dana Bártu je pokrstená, môže sa začať maratón koncertov! Český spevák a hudobník odštartoval koncertom vo vypredanom bratislavskom Ateliéri Babylon najväčšie turné v svojej kariére.
pred 8 rokmi
Je príjemné zistiť, že Arnold Schwarzenegger poňal svoj návrat na strieborné plátno tak, že sa tomu dá uveriť.
pred 9 rokmi
Organizátori TUNING ZRAZU Svidník sa rozhodli ponúknuť návštevníkom podujatie s náležitou pridanou spoločenskou a kultúrnou hodnotou.
pred 8 rokmi
Špecializovaný trestný súd vyniesol rozsudok v kauze masakry v Hurbanove.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT