Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. apríla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od A po Z o behu (3.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 12.03.2008

Uvoľňujeme napätie v šiji niekoľkými otočeniami hlavy napríklad pri vdychu doprava a pri výdychu doľava.
Od A po Z o behu (3.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Uvoľňujeme napätie v šiji niekoľkými otočeniami hlavy napríklad pri vdychu doprava a pri výdychu doľava. Cvičenie vraj podnecuje dýchacie centrum v mozgu. Uvoľňujeme napätie v oblasti žalúdka. Odporúča sa najmä ženám.

V druhom cvičení je základné postavenie opäť v sede na pätách. Pri vdychu sa dlaňami opierame o podložku tesne pred kolenami. Paže máme vystreté, prsty smerujú dopredu, hlavu zakloníme čo najviac dozadu. Nadľahčíme hrudník tým, že prenesieme naň značnú časť hmotnosti. Zhlboka dýchame aspoň 10 dychov (najmenej na 4 doby) do hrudníka s uvoľnením napätia v chrbtici. Pri niektorom z vdychov sa vrátime do základného postavenia a uvoľňujeme napätie v šiji ako pri predchádzajúcom cviku. Cvik slúži na dosiahnutie riadneho hrudného dýchania, je dôležitý pre mužov.

Koordinácia techniky behu a dýchania je závislá od spotreby kyslíka a dĺžky bežeckých krokov. Ukazuje sa vhodné, ak po určitom čase behu si bežci zvolia samostatne najvýhodnejšiu dĺžku krokov, ktorá závisí od dĺžky dolných končatín.

Výhody behu sú tieto:
- ide o štrukturálne pomerne jednoduchú pohybovú činnosť, preto ju možno využívať vo všetkých vekových kategóriách mužov a žien
- poskytuje širokú variabilitu dávkovania objemu a intenzity, takže si môže každý pre seba vypracovať adekvátny tréningový program
- možno ho využívať v každom ročnom období
- nevyžaduje náradie a náčinie ani špeciálne upravený terén
- môže účinne vplývať na trénovanosť srdca a zdatnosť celého obehového systému
- môže pozitívne vplývať na rozvoj vôľových vlastností
- pôsobením vytrvalostného behu sa znižuje vysoký krvný tlak, mení sa štruktúra cievnych stien, zvyšuje sa ich elastickosť a priechodnosť
- prekrvenie srdcového svalu je lepšie, dochádza k rozšíreniu vencovitých (koronárnych) ciev, s tým je uľahčený prívod kyslíka do srdcového svalu. Pri zaťažení dostáva srdcový sval viac kyslíka ale jeho spotreba je menšia
- zväčšuje sa množstvo červených krviniek, tým sa zvyšuje oxidačné možnosti organizmu
- zvyšuje sa kapilarizácia pľúcneho tkaniva i kostrového svalstva a zlepšuje sa periférny obeh
- látková premena sa vytrvalostným tréningom aktivizuje a skvalitňuje
- vytrvalostný tréning znižuje množstvo podkožného tuku, zabezpečuje „negatívnu“ energetickú bilanciu medzi príjmom a spotrebou energie
- beh zvyšuje tonus parasympatického „parasympatikus je časť útrobného nervstva s opačným účinkom ako sympatikus“, čo je časť autonómneho útrobného nervstva (nervového systému) a tak sa zvyšuje odolnosť na psychický náročné situácie. Objektívne a subjektívne sa stáva človek vyrovnanejším, energickejším, produktívnejším a menej pasívnym
- pri vytrvalostnom behu sa do krvi vylučujú prirodzené endogénne opiáty – endorfíny, odstraňujú depresívny stav, zvyšujú toleranciu voči bolesti a považujú sa za materiálnu príčinu bežeckej eufórie. Je známe, že beh znižuje nervové napätie a má psychosomatické relaxačné účinky, je účinným prostriedkom na odstránenie vegetatívnej dystónie a nespavosti.

Nevýhody pramenia predovšetkým z nedostatočného rozohriatia a rozcvičenia sa pred tréningom, resp. u začiatočníkov nevhodné dávkovanie, najmä voľba príliš dlhých vzdialeností spôsobuje bolesti nôh ako aj zápaly okostice (na prednej časti predkolenia).
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Félix Slováček na svojej súčasnej novinke siahol po osvedčených veciach, ktoré vyberal doma i vo svete, medzi filmovou hudbou, i medzi šlágrami populárnej hudby.
pred 5 rokmi
Vyplýva to z online prieskumu, ktorý na vzorke 2.500 slovenských a 6.500 českých respondentov urobila výskumná agentúra NMS Market Research v spolupráci s nezávislým portálom Heureka.sk.
pred 6 rokmi
Členské štáty sa zaviazali znížiť do roku 2020 počet ľudí žijúcich pod hranicou chudoby o 20 miliónov, Slovensko si dalo cieľ vymaniť z rizika chudoby 170 tisíc ľudí.
pred 6 rokmi
Remake filmu Vrana (1994) bude režírovať F. Javier Gutiérrez.
pred 5 rokmi
Roberto Ciotti, najväčší taliansky bluesový gitarista všetkých čias, spevák a skladateľ prichádza po prvýkrát na Slovensko.
pred 4 rokmi
Balíkom zákonov chcela skupina poslancov okolo Daniela Lipšica zlepšiť podmienky pre mladé rodiny.
pred 4 rokmi
Film Hany je generačným príbehom, aktuálnou výpoveďou mladej filmárskej generácie o súčasnej spoločnosti a mladých ľuďoch.
pred 6 rokmi
Slovenský systém spoplatnenia webov Piano bude od 18. júla používať sedem významných poľských vydavateľov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT