Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od A po Z o behu (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.03.2008

Zamerajme sa na dva prvky techniky.
Od A po Z o behu (2.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Zamerajme sa na dva prvky techniky: - vykývnutie predkolenia zadnej nohy hore (na úroveň horizontály preloženej kolenom) pri pohybe stehna tej istej nohy dopredu - vykývnutie predkolenia prednej nohy dopredu (pred zvislicu spustenú z kolena) pri pohybe stehna tej istej nohy dolu k dokroku.

Obidva prvky sú znakom dobrej techniky behu s využitím zotrvačnosti pohybu. Treba však bežať aspoň stredným tempom, pretože pri pomalom kluse je rozsah pohybu príliš malý. K obidvom pohybom predkolenia musí dochádzať pasívne vplyvom svalovej koordinácie a zotrvačnosti síl. Predkolenie sa tu správa ako „zavesené kyvadlo“ s bodom závesu v kolene.

Bežec nesmie došľapovať na natiahnutú nohu ďaleko pred zvislou ťažnicou. Tesne pred došľapom sa noha v kolene zohýba a chodidlo sa pohybuje proti smeru, aby v okamihu došľapu chodidla bolo predkolenie kolmo k zemi (členok pred kolenom). To je charakteristický znak ekonomickej techniky behu. V súčasnej technike behu rozlišujeme tri rovnocenné varianty došľapu: na prednú časť chodidla, na celé chodidlo, cez pätu. Vždy však na vonkajšiu, nikdy na vnútornú hranu chodidla, musí byť vždy rovnobežná s osou behu. Nebeháme teda so špičkami vytočenými smerom von (a samozrejme do vnútra). Došľap chodidla musí byť mäkký bez nárazu, „nehlučný“.

Našľapovanie na prednú časť chodidla (beh na špičkách) nemožno odporučiť, pretože príliš zaťažuje lýtkový sval a Achilovú šľachu. Skôr či neskôr by sa prihlásili zdravotné problémy. Došľapujeme radšej na celé chodidlo alebo mierne cez pätu. To si však môžeme dovoliť len na mäkkom a pružnom podklade. Pokiaľ ho nemáme, musíte ho nahradiť mäkkou a dobre tlmiacou obuvou. Pri behu je veľmi dôležité dýchanie. Odporúča sa dýchať nosom (alebo zároveň nosom aj ústami, kedy príjmame viac vzduchu a tým i kyslíka), čo je síce ťažšie a zdanlivo menej efektívne, ale trénuje sa pri tom bránica. Okrem toho dýchanie nosom chráni v zime priedušky a priedušnicu pred priamym náporom studeného vzduchu. Pri väčšom tempe behu je dýchanie ústami nevyhnutnou podmienkou, pretože nosom nemôžeme načerpať do pľúc dostatočné množstvo vzduchu. Každý bežec si vypracuje individuálny rytmus dýchania. Pokiaľ na dýchanie nechceme myslieť, predovšetkým dbáme na hĺbku vdychu a predĺžený výdych. Zdôrazňujeme predovšetkým výdych, vdych nasleduje reflexne. Ak chcete dýchať pri behu na určitý počet krokov, niet proti tomu námietok (napríklad 2 kroky vdych, na dva kroky výdych). Klus alebo beh je možné takto spojiť s dychovou gymnastikou. Navyše pritom zlepšujete svoju koncentráciu a vôľu. Beh sám je však veľmi účinnou gymnastikou dýchacích svalov. Nebojte sa preto intenzívneho dýchania.

V záujme správneho dchania odporúčame vykonávať dýchacie cvičenia doma pri otvorenom okne. Popíšeme prvé cvičenia. Základné postavenie. Sed na pätách. Pri výdychu sa pomaly predkláňame, sedíme na pätách (ak sa dá). Lakťami sa opierame o podložku, tesne pred kolenami, dlane a predlaktie voľne ležia na podložke. Čo najviac zakloníme hlavu (pociťujeme len napätie, nie bolesť). Zhlboka dýchame spodnou časťou pľúc aspoň 10 dychov (kontrola dĺžky dychu na 4 doby). Pri každom výdychu uvoľňujeme túto časť chrbtice, kde pociťujeme najväčšie napätie (stačí si uvedomiť túto časť). Počas jedného z vdychov sa vrátime do základného postavenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ponuka na päťpercentné zvýšenie platov učiteľov je podľa premiéra Roberta Fica dobrým kompromisom.
pred 8 rokmi
Sympatická nemecká speváčka Lena zvíťazila v minulom roku s piesňou Satellite v súťaži Eurovision Song Contest...
pred 7 rokmi
Kanadský spevák Justin Bieber absolvuje test otcovstva, pretože chce definitívne poprieť tvrdenia mladej ženy, ktorá ho označila za otca svojho dieťaťa.
pred 6 rokmi
Tieto ryby si dokážu zapamätať intenzitu magnetického poľa miesta, kde po prvý raz vplávali do oceánu a k tomuto miestu sa vracajú, keď dosiahnu pohlavnú dospelosť.
pred 7 rokmi
Láska, puberta a rebelanstvo sa tu miesia s hystériou internetových komunít, so závislosťou na ilúzii, posadnutosťou ľuďmi a možnosťou stvorenia seba samého vo virtuálnych svetoch.
pred 6 rokmi
Vychutnajte si historickú romancu z prelomu 14.-15.storočia. Začítajte sa do príbehu mladej ženy, ktorá svoj život zasvätila láske v časoch, ktoré nepriali ženám. Pretože pre mnohé z nich bol práve muž tým najväčším nepriateľom
pred 5 rokmi
Nemáš ešte program na piatok a sobotu? Máš rád vodu, vodné prostredie a prírodu? Zapoj sa do súťaže a získaj 2 vstupy na víkendový festival filmu a fotografie SCUBACAM 2014.
pred 6 rokmi
Pravdivé vyplnenie dotazníka má informovať verejnosť o stave vyšetrovaných káuz a efektívnosti a účelovosti vynakladania finančných prostriedkov na chod GP.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT