Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od A po Z o behu (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.03.2008

Zamerajme sa na dva prvky techniky.
Od A po Z o behu (2.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Zamerajme sa na dva prvky techniky: - vykývnutie predkolenia zadnej nohy hore (na úroveň horizontály preloženej kolenom) pri pohybe stehna tej istej nohy dopredu - vykývnutie predkolenia prednej nohy dopredu (pred zvislicu spustenú z kolena) pri pohybe stehna tej istej nohy dolu k dokroku.

Obidva prvky sú znakom dobrej techniky behu s využitím zotrvačnosti pohybu. Treba však bežať aspoň stredným tempom, pretože pri pomalom kluse je rozsah pohybu príliš malý. K obidvom pohybom predkolenia musí dochádzať pasívne vplyvom svalovej koordinácie a zotrvačnosti síl. Predkolenie sa tu správa ako „zavesené kyvadlo“ s bodom závesu v kolene.

Bežec nesmie došľapovať na natiahnutú nohu ďaleko pred zvislou ťažnicou. Tesne pred došľapom sa noha v kolene zohýba a chodidlo sa pohybuje proti smeru, aby v okamihu došľapu chodidla bolo predkolenie kolmo k zemi (členok pred kolenom). To je charakteristický znak ekonomickej techniky behu. V súčasnej technike behu rozlišujeme tri rovnocenné varianty došľapu: na prednú časť chodidla, na celé chodidlo, cez pätu. Vždy však na vonkajšiu, nikdy na vnútornú hranu chodidla, musí byť vždy rovnobežná s osou behu. Nebeháme teda so špičkami vytočenými smerom von (a samozrejme do vnútra). Došľap chodidla musí byť mäkký bez nárazu, „nehlučný“.

Našľapovanie na prednú časť chodidla (beh na špičkách) nemožno odporučiť, pretože príliš zaťažuje lýtkový sval a Achilovú šľachu. Skôr či neskôr by sa prihlásili zdravotné problémy. Došľapujeme radšej na celé chodidlo alebo mierne cez pätu. To si však môžeme dovoliť len na mäkkom a pružnom podklade. Pokiaľ ho nemáme, musíte ho nahradiť mäkkou a dobre tlmiacou obuvou. Pri behu je veľmi dôležité dýchanie. Odporúča sa dýchať nosom (alebo zároveň nosom aj ústami, kedy príjmame viac vzduchu a tým i kyslíka), čo je síce ťažšie a zdanlivo menej efektívne, ale trénuje sa pri tom bránica. Okrem toho dýchanie nosom chráni v zime priedušky a priedušnicu pred priamym náporom studeného vzduchu. Pri väčšom tempe behu je dýchanie ústami nevyhnutnou podmienkou, pretože nosom nemôžeme načerpať do pľúc dostatočné množstvo vzduchu. Každý bežec si vypracuje individuálny rytmus dýchania. Pokiaľ na dýchanie nechceme myslieť, predovšetkým dbáme na hĺbku vdychu a predĺžený výdych. Zdôrazňujeme predovšetkým výdych, vdych nasleduje reflexne. Ak chcete dýchať pri behu na určitý počet krokov, niet proti tomu námietok (napríklad 2 kroky vdych, na dva kroky výdych). Klus alebo beh je možné takto spojiť s dychovou gymnastikou. Navyše pritom zlepšujete svoju koncentráciu a vôľu. Beh sám je však veľmi účinnou gymnastikou dýchacích svalov. Nebojte sa preto intenzívneho dýchania.

V záujme správneho dchania odporúčame vykonávať dýchacie cvičenia doma pri otvorenom okne. Popíšeme prvé cvičenia. Základné postavenie. Sed na pätách. Pri výdychu sa pomaly predkláňame, sedíme na pätách (ak sa dá). Lakťami sa opierame o podložku, tesne pred kolenami, dlane a predlaktie voľne ležia na podložke. Čo najviac zakloníme hlavu (pociťujeme len napätie, nie bolesť). Zhlboka dýchame spodnou časťou pľúc aspoň 10 dychov (kontrola dĺžky dychu na 4 doby). Pri každom výdychu uvoľňujeme túto časť chrbtice, kde pociťujeme najväčšie napätie (stačí si uvedomiť túto časť). Počas jedného z vdychov sa vrátime do základného postavenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Odvolací súd prekvalifikoval pôvodný skutok zo sprenevery na obzvlášť závažný zločin podvodu.
pred 7 rokmi
Štyri Newyorčanky opäť v akcii
pred 7 rokmi
Pavel Šporcl na novej nahrávke dokazuje, že je všestranným huslistom, ktorý okrem klasickej hudby rád objavuje aj iné žánre.
pred 5 rokmi
Priebežné neoficiálne výsledky budú štatistici zverejňovať na dvoch webstránkach, majú aj rezervné riešenie.
pred 5 rokmi
Korčuľovanie a zábava na ľade odštartuje vo Viedni 24. januára.
pred 6 rokmi
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sú spolu s ministrom obrany Ehudom Barakom údajne takmer úplne rozhodnutí o podniknutí útoku na iránske jadrové zariadenia.
pred 4 rokmi
Pavilón Otta Wagnera neďaleko zámku Schönbrunn bol vybudovaný výhradne pre potreby rakúskeho cisára a jeho dvora v roku 1899. Rekonštrukčné práce secesného objektu trvali dva roky a vyšli na 1,8 milióna eura, ktoré financovalo mesto Viedeň.
pred 5 rokmi
Americká speváčka chce vystaviť 55 predmetov, ktoré kedysi patrili Michaelovi Jacksonovi.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT