Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. mája 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od A po Z o behu (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.03.2008

Zamerajme sa na dva prvky techniky.
Od A po Z o behu (2.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Zamerajme sa na dva prvky techniky: - vykývnutie predkolenia zadnej nohy hore (na úroveň horizontály preloženej kolenom) pri pohybe stehna tej istej nohy dopredu - vykývnutie predkolenia prednej nohy dopredu (pred zvislicu spustenú z kolena) pri pohybe stehna tej istej nohy dolu k dokroku.

Obidva prvky sú znakom dobrej techniky behu s využitím zotrvačnosti pohybu. Treba však bežať aspoň stredným tempom, pretože pri pomalom kluse je rozsah pohybu príliš malý. K obidvom pohybom predkolenia musí dochádzať pasívne vplyvom svalovej koordinácie a zotrvačnosti síl. Predkolenie sa tu správa ako „zavesené kyvadlo“ s bodom závesu v kolene.

Bežec nesmie došľapovať na natiahnutú nohu ďaleko pred zvislou ťažnicou. Tesne pred došľapom sa noha v kolene zohýba a chodidlo sa pohybuje proti smeru, aby v okamihu došľapu chodidla bolo predkolenie kolmo k zemi (členok pred kolenom). To je charakteristický znak ekonomickej techniky behu. V súčasnej technike behu rozlišujeme tri rovnocenné varianty došľapu: na prednú časť chodidla, na celé chodidlo, cez pätu. Vždy však na vonkajšiu, nikdy na vnútornú hranu chodidla, musí byť vždy rovnobežná s osou behu. Nebeháme teda so špičkami vytočenými smerom von (a samozrejme do vnútra). Došľap chodidla musí byť mäkký bez nárazu, „nehlučný“.

Našľapovanie na prednú časť chodidla (beh na špičkách) nemožno odporučiť, pretože príliš zaťažuje lýtkový sval a Achilovú šľachu. Skôr či neskôr by sa prihlásili zdravotné problémy. Došľapujeme radšej na celé chodidlo alebo mierne cez pätu. To si však môžeme dovoliť len na mäkkom a pružnom podklade. Pokiaľ ho nemáme, musíte ho nahradiť mäkkou a dobre tlmiacou obuvou. Pri behu je veľmi dôležité dýchanie. Odporúča sa dýchať nosom (alebo zároveň nosom aj ústami, kedy príjmame viac vzduchu a tým i kyslíka), čo je síce ťažšie a zdanlivo menej efektívne, ale trénuje sa pri tom bránica. Okrem toho dýchanie nosom chráni v zime priedušky a priedušnicu pred priamym náporom studeného vzduchu. Pri väčšom tempe behu je dýchanie ústami nevyhnutnou podmienkou, pretože nosom nemôžeme načerpať do pľúc dostatočné množstvo vzduchu. Každý bežec si vypracuje individuálny rytmus dýchania. Pokiaľ na dýchanie nechceme myslieť, predovšetkým dbáme na hĺbku vdychu a predĺžený výdych. Zdôrazňujeme predovšetkým výdych, vdych nasleduje reflexne. Ak chcete dýchať pri behu na určitý počet krokov, niet proti tomu námietok (napríklad 2 kroky vdych, na dva kroky výdych). Klus alebo beh je možné takto spojiť s dychovou gymnastikou. Navyše pritom zlepšujete svoju koncentráciu a vôľu. Beh sám je však veľmi účinnou gymnastikou dýchacích svalov. Nebojte sa preto intenzívneho dýchania.

V záujme správneho dchania odporúčame vykonávať dýchacie cvičenia doma pri otvorenom okne. Popíšeme prvé cvičenia. Základné postavenie. Sed na pätách. Pri výdychu sa pomaly predkláňame, sedíme na pätách (ak sa dá). Lakťami sa opierame o podložku, tesne pred kolenami, dlane a predlaktie voľne ležia na podložke. Čo najviac zakloníme hlavu (pociťujeme len napätie, nie bolesť). Zhlboka dýchame spodnou časťou pľúc aspoň 10 dychov (kontrola dĺžky dychu na 4 doby). Pri každom výdychu uvoľňujeme túto časť chrbtice, kde pociťujeme najväčšie napätie (stačí si uvedomiť túto časť). Počas jedného z vdychov sa vrátime do základného postavenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj, kúpa a prenájom nehnuteľností v Bratisl...
Vymáhanie pohľadávok, poskytovanie právnych slu...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


430.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 1 izba, rozloha 42 m2, novostavba
77 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 420 m2
1 500.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 105 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Filmová rozprávka Ľadové kráľovstvo je knižnou adaptáciou dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena Snehová kráľovná, ktorá je obľúbená hádam u každého detského čitateľa.
pred 7 rokmi
Keď v roku 2000 vyšiel prvý album Gossip, v booklete ste si mohli prečítať nasledovné: "Neďakujeme tým, ktorí netancujú.“
pred 5 rokmi
Systém infikovaného užívateľa pošle jeho Skype kontaktom správu v slovenčine v znení "ahoj, to su naozaj vase fotky?" spolu s odkazom na súbor uložený na webe.
pred 6 rokmi
V náhradnom termíne absolvuje externú časť a písomnú formu internej časti maturity 161 žiakov.
pred 6 rokmi
Posledný film o Harrym Potterovi dostal cenu pre najlepší film a najlepšieho režiséra. Ocenenie pre najlepšieho herca si odniesol Gary Oldman.
pred 5 rokmi
Debutová dlhohrajúca platňa legendy Michala Penka, ktorou v roku 1989 vyvrcholila spolupráca s Orchestrom Ladislava Štaidla.
pred 6 rokmi
Súd rozhodol, že ministerstvo pre imigráciu nemôže Mella vyhostiť, pokiaľ ho súd nevypočuje. Mellov advokát trvá na tom, že jeho klient bol zadržaný nezákonne a úrady ho zatiaľ oficiálne neobvinili.
pred 7 rokmi
Na webovej stránke sitkomu Zita na krku dnes spustili dobročinnú dražbu jedného zo seriálových kostýmov hlavnej hrdinky.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT