Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na veku nezáleží

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 26.05.2008

Silové aktivity sú zamerané na harmonický rozvoj, resp. zabránenie predčasnej atrofii svalov, a tým aj poklesu úrovne silových schopností.
Na veku nezáleží
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Silové aktivity sú zamerané na harmonický rozvoj, resp. zabránenie predčasnej atrofii svalov, a tým aj poklesu úrovne silových schopností. Predpokladá sa, že úbytok svalovej (rovnako ako kostnej) hmoty spôsobuje okrem iného s vekom klesajúca produkcia rastového hormónu (v sedemdesiatke je to až o 40%). Intenzívnym zaťažením všetkých svalových skupín 2 až 3 krát týždenne možno hladinu rastového hormónu zvýšiť. Zistilo sa, že zaťažovanie dolných končatín je z hľadiska tvorby rastového hormónu najúčinnejšie, a preto by mali tvoriť až 50% celkového posilňovacieho programu. Ak sa svaly nezaťažujú dostatočne (platí to aj pre srdcový sval), rýchlo atrofujú, dochádza k svalovej disbalancii, narušeniu estetického vzhľadu (vydutie brušnej, poruchy v držaní tela a pod.) ako aj k výraznému poklesu silových schopností.

U väčšiny žien sa úbytok svalovej hmoty postupne prejavuje už po tridsiatke.

Úbytok svalovej hmoty u žien po tridsiatke najskôr postihuje svalové skupiny, ktoré sú v bežnom živote málo zaťažované (svalstvo šije, brušnej steny, chrbta a zadnej strany stehien). Zatiaľ čo v mladosti svalstvo žien tvorí 30-40 percent, v staršom veku už iba 27-30 percent hmotnosti tela. Naproti tomu sa ale spravidla zvyšuje telesná hmotnosť. Atrofované svaly nahrádza tukové tkanivo. Pomer tzv. aktívnej telovej hmoty a tuku sa postupne môže zmeniť z 80:20 na takmer 50:50.

Silové schopnosti sa u žien rozvíjajú pomalšie a svoje maximum dosahujú vo veku 20-30 rokov. Sila netrénovaných žien dosahuje asi dve tretiny sily mužov. Ak úroveň silových schopností vo veku 20-30 rokov berieme za 100 percent, tak v 35 rokoch to je už iba 90 percent, v 45 rokoch 85 a vo veku nad 60 rokov už iba 75 percent uvedeného maxima. Výskumy však dokazujú, že vekovú atrofiu svalov a pokles úrovne silových schopností možno ešte aj vo veku 60-65 rokov systematickým tréningom nielen spomaliť, ale aj zastaviť. Po 35 rokoch začína aj úbytok kostnej hmoty (o 1 percento, v menopauze až o 3 percentá ročne). Silové cvičenia sa majú do tohoto veku podieľať na vytvorení dostatočnej kostnej hmoty a v neskoršom veku brzdiť jej úbytok (prevencia osteoporózy).

Silové aktivity sa zameriavajú na harmonický rozvoj svalstva celého tela, resp. odstránenie vyskytujúcich sa disproporcií medzi svalovými skupinami (svalová disbalancia, deformovanie postavy). Veľký význam má najmä brušné a chrbtové svalstvo, a to nielen z estetického, ale aj zdravotného hľadiska. Brušné svaly nielen zabezpečujú správnu polohu orgánov brušnej dutiny, ale spolu s chrbtovými sa podieľajú aj na zachovaní správneho držania tela, obmedzujú výskyt častých bolestí v tejto oblasti.

Silové aktivity zaraďujeme do programu 2 až 3 krát týždenne, pričom celkové zaťaženie ako aj veľkosť doplnkovej záťaže postupne zvyšujeme.

Náročnosť silových aktivít môžeme zvýšiť:

• rozšírením výberu uplatňovaných cvikov
• zvýšením hmotnosti doplnkovej záťaže
• zvýšením počtu opakovaní v sérii
• zvýšením počtu tréningových jednotiek v týždni
• skrátením intervalov odpočinku medzi sériami
• zvýšením počtu sérií
• zmenou programu - komplexu cvičení.

Uplatňuje sa opakovacia metóda. Počet opakovaní v sérii 5-20 v závislosti od náročnosti cvičenia a od toho, či sa cvičenie vykonáva bez alebo s doplnkovou záťažou (s prihliadnutím na jej veľkosť).Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Silové aktivity sú zamerané na harmonický rozvoj, resp. zabránenie predčasnej atrofii svalov, a tým aj poklesu úrovne silových schopností. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/sport/na-veku-nezalezi/

ano..ano súhlasim, aktivne športujem od svojich 24 rokov až do teraz -mám 62 rokov , neuveritelné to však nie je, po kazdom cvičení sa "dobijem" este stále to funguje !!!!!! a mán pozitívne nazeranie na svet , netrápim a neriešim veci , ktore nemôžem ovlyvniť, počas cvičenia sa sústrdujem na pravidelné dýchanie , posilujem malou zátažou najma ruka a ramená , zadriavam brucho a zadok posadzujem vždy ak je na to priležitost . hahaha ..je to veselé ale je to pravda, mám postavu ako zachovalé 45 a svaly pevné najma na nohách a chrbát nie je vovec zagulatený , takže treba sa hýbať a doplnať posilovanie a cvičenie dlhými prechádzakami , kúpte si psíka a ten vás vytiahne von a bude rád on a aj vy.

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Áno, je to komédia a treba sa pri nej baviť, nie rozmýšľať, ale nie je nič stupídnejšie, ako komédia, ktorú nemusíte vidieť, pretože jej vývoj si dokážete naplánovať.
pred 6 rokmi
Dnes sa v Pezinku konal Republikový snem strany OKS.
pred 6 rokmi
Tvrdú žánrovú linku Rock for People zvýrazňuje tento rok dramaturgia festivalu ďalšími veľkými menami! Line-up festivalu, ktorý sa v Hradci Králové obsadí letisko od 2. do 5. júla.
pred 6 rokmi
Bratislavská skupina Hex si pre fanúšikov pripravila letné prekvapenie v podobe nového singla. Presne dnes mala v najpočúvanejšom slovenskom Rádiu Expres premiéru novinka s názvom Keď sme sami.
pred 7 rokmi
Je jasné, že tento film nezastaví vojny a neukončí hladomor, ale je celkom možné, že na mnohých tvárach divákov vyvolá úprimný úsmev. A to je dobrý začiatok.
pred 7 rokmi
Skvelá, aj keď nereálna zápletka o tom, ako sa vyrovnať s premrhanými príležitosťami a uvedomiť si to, že postaviť partnerovi kufre pred dvere nemusí byť vždy to posledné riešenie.
pred 6 rokmi
Po predošlej špecifickej nahrávke Christmas, ktorej sa predalo neuveriteľných 7 miliónov kusov, boli očakávania obrovské. Dovolím si tvrdiť, že prostredníctvom 14 nových nahrávok ich Bublé naplnil do bodky.
pred 7 rokmi
Tretia generácia Grand Vitara prekvapuje svojim sviežim dizajnom.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT