Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Môžeme? Môžete? (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 05.02.2008

Beh patrí medzi najuniverzálnejšie pohybové prostriedky, ktorých vplyv na organizmus je mnohostranný.
Môžeme? Môžete? (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Beh patrí medzi najuniverzálnejšie pohybové prostriedky, ktorých vplyv na organizmus je mnohostranný. Pokyny pre začiatočníkov v pestovaní behu sú vypracované v prevažnej miere pre zdravých ľudí, resp. s nepatrnými odchýlkami v zdravotnom stave. Skúsenosti z dlhoročnej práce metodikov a lekárov v „skupinách zdravia“, svedčia však o tom, že beh so zdravotným zameraním začína využívať aj veľa ľudí, ktorí majú značné zdravotné nedostatky.

Najmä tejto skupine by mali lekári smelšie odporúčať telesné cvičenia a beh s cieľom zlepšiť a upevniť zdravie (samozrejme, pokiaľ nejde o akútny stav choroby). Týka sa to najmä ľudí, ktorí trpia poruchami látkovej premeny, majú nepatrné chorobné zmeny v stave srdcovo-cievneho, dýchacieho a iných systémov organizmu.

Ak sa cvičenia načas prerušujú môžu sa vyskytnúť aj prípady, že dochádza k zväčšenej náklonnosti ku chorobám z prechladnutia alebo k zhoršeniu iného charakteru. Tréning treba načas prerušiť pri nasledujúcich ochoreniach: prudké katary horných dýchacích ciest, chrípka, angína a pod. Beh sa zakazuje aj pri zhoršení stavu chronických ochorení srdcovo-cievneho systému (vysoký krvný tlak, reumatizmus, ischemická choroba srdca), orgánov dýchania (záduch, zápal priedušiek), orgánov trávenia (vredové ochorenia žalúdka, dvanástnika, zápal hrubého čreva), pečene a žlčových ciest (zápal žlčníka), zápal obličiek a močových ciest a pri ochoreniach sprevádzaných dočasným narušením funkcií iných orgánov a systémov. Osoby, ktoré prekonali infarkt myokardu, vyžadujú individuálny prístup. Dlhoročné skúsenosti z výskumov s touto kategóriou chorých ukazujú, že značné percento z nich sa po uplynutí určitej doby (1 - 2 roky) vracia do práce, aj keď, samozrejme, s určitými obmedzeniami. Chorým, ktorí sa vrátia k obvyklému programu pohybovej činnosti a netrpia bolesťami v oblasti srdca, možno odporúčať beh, pričom sa musí začínať z neveľkých, postupne sa zvyšujúcich zaťažení. Samozrejme, kontrola lekára je tu nevyhnutná. Naproti tomu sa neodporúča pestovať beh v priebehu zhoršenia choroby. Po uzdravení musíme začínať prípravou opatrne a zachovávať princíp postupnosti v zaťaženiach.

Napríklad v období aktívneho reumatického procesu je nevyhnutná lekárska liečba. Po prekonaní reumatického zápalu srdca, keď sa aktívny reumatický proces už skončil, môžeme iba so súhlasom lekára prikročiť k bežeckému tréningu, pričom začíname od jednej - dvoch minút. Trénovať je najvhodnejšie každý druhý deň, pridávať po jednej minúte týždenne a konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Ten, kto sa nepridržiava našich zásad – relatívne postupného zvyšovania bežeckých zaťažení a zachovania primeranej rýchlosti, škodí svojmu zdraviu.

Zaťaženie zvyšuje činnosť všetkých funkcií organizmu, predovšetkým krvného obehu a dýchania. Pri zvýšenom dýchaní sa znižuje koncentrácia kysličníka uhličitého v krvi, čo vyvoláva zúženie ciev veľkého mozgu so súčasným zhoršením zásobovania mozgu krvou. Pretože mozog je veľmi citlivý na nedostatok kyslíka počas prispôsobovania sa organizmu svalovým zaťaženiam dochádza k bolestiam hlavy. Bolesti hlavy môžu tiež súvisieť s poškodením chrbtice (degeneračné zmeny chrbtice), že tiež oslabuje zásobovanie mozgu krvou, resp. s inými ďalšími príčinami, o ktorých človek ani nemusí vedieť. Často sa ľudia dožadujú informácií ako a čo robiť pri chorobách srdca (vysoký krvný tlak, kornatenie vencovitých tepien a pod.). Choroby srdca majú mnoho foriem a ak nepoznáme presnú diagnózu ošetrujúceho lekára, nemôžeme zodpovedne radiť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Renoirovo dielo Paysage Bords de Seine z roku 1879 žena kúpila v škatuli s bábikou a plastovou kravou za 50 dolárov. Na dražbe zaň očakávajú až 100-tisíc dolárov.
pred 5 rokmi
Krásne ilustrované a pútavé rozprávanie o Ondríkovi na jeho ceste k naplneniu najväčšieho sna – mať psa a k poznaniu, že pes nie je hračkou, ale rovnocenným stvorením, ktoré treba ľúbiť a rešpektovať.
pred 9 rokmi
V českej metropole v rámci Symphonica: The Orchestral Tour vystúpi dvakrát - 22. augusta v pražskej Štátnej opere a 14. novembra v O2 aréne.
pred 8 rokmi
Počet gejov, lesieb, bisexuálov a transgender ľudí (LGBT) na obrazovkách amerických televízií v sezóne 2011/2012 mierne klesol
pred 4 rokmi
Vagón, ktorý sa odtrhol a dokázal, že je lepší než pôvodný film, v ktorom sa zrodil.
pred 9 rokmi
Na trojalbume, ktorý zostavila pre svojich poslucháčov sama speváčka, nájdete takmer sedemdesiat piesní, ktoré mapujú všetky obdobia Rottrovej kariéry...
pred 7 rokmi
Modrí škriatkovia šmolkovia nás zabávajú už vyše 51 rokov rokov. Pre väčšinu detí či dospelých predstavujú modro-bielych kamarátov, s ktorými je vždy zábava.
pred 5 rokmi
Oscarový Russell Crowe, hrdina z Noa, Gladiátora alebo Čistej duše, sa v novom výpravnom filme vydáva na Cestu nádeje.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT