Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Môžeme? Môžete? (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 05.02.2008

Beh patrí medzi najuniverzálnejšie pohybové prostriedky, ktorých vplyv na organizmus je mnohostranný.
Môžeme? Môžete? (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Beh patrí medzi najuniverzálnejšie pohybové prostriedky, ktorých vplyv na organizmus je mnohostranný. Pokyny pre začiatočníkov v pestovaní behu sú vypracované v prevažnej miere pre zdravých ľudí, resp. s nepatrnými odchýlkami v zdravotnom stave. Skúsenosti z dlhoročnej práce metodikov a lekárov v „skupinách zdravia“, svedčia však o tom, že beh so zdravotným zameraním začína využívať aj veľa ľudí, ktorí majú značné zdravotné nedostatky.

Najmä tejto skupine by mali lekári smelšie odporúčať telesné cvičenia a beh s cieľom zlepšiť a upevniť zdravie (samozrejme, pokiaľ nejde o akútny stav choroby). Týka sa to najmä ľudí, ktorí trpia poruchami látkovej premeny, majú nepatrné chorobné zmeny v stave srdcovo-cievneho, dýchacieho a iných systémov organizmu.

Ak sa cvičenia načas prerušujú môžu sa vyskytnúť aj prípady, že dochádza k zväčšenej náklonnosti ku chorobám z prechladnutia alebo k zhoršeniu iného charakteru. Tréning treba načas prerušiť pri nasledujúcich ochoreniach: prudké katary horných dýchacích ciest, chrípka, angína a pod. Beh sa zakazuje aj pri zhoršení stavu chronických ochorení srdcovo-cievneho systému (vysoký krvný tlak, reumatizmus, ischemická choroba srdca), orgánov dýchania (záduch, zápal priedušiek), orgánov trávenia (vredové ochorenia žalúdka, dvanástnika, zápal hrubého čreva), pečene a žlčových ciest (zápal žlčníka), zápal obličiek a močových ciest a pri ochoreniach sprevádzaných dočasným narušením funkcií iných orgánov a systémov. Osoby, ktoré prekonali infarkt myokardu, vyžadujú individuálny prístup. Dlhoročné skúsenosti z výskumov s touto kategóriou chorých ukazujú, že značné percento z nich sa po uplynutí určitej doby (1 - 2 roky) vracia do práce, aj keď, samozrejme, s určitými obmedzeniami. Chorým, ktorí sa vrátia k obvyklému programu pohybovej činnosti a netrpia bolesťami v oblasti srdca, možno odporúčať beh, pričom sa musí začínať z neveľkých, postupne sa zvyšujúcich zaťažení. Samozrejme, kontrola lekára je tu nevyhnutná. Naproti tomu sa neodporúča pestovať beh v priebehu zhoršenia choroby. Po uzdravení musíme začínať prípravou opatrne a zachovávať princíp postupnosti v zaťaženiach.

Napríklad v období aktívneho reumatického procesu je nevyhnutná lekárska liečba. Po prekonaní reumatického zápalu srdca, keď sa aktívny reumatický proces už skončil, môžeme iba so súhlasom lekára prikročiť k bežeckému tréningu, pričom začíname od jednej - dvoch minút. Trénovať je najvhodnejšie každý druhý deň, pridávať po jednej minúte týždenne a konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Ten, kto sa nepridržiava našich zásad – relatívne postupného zvyšovania bežeckých zaťažení a zachovania primeranej rýchlosti, škodí svojmu zdraviu.

Zaťaženie zvyšuje činnosť všetkých funkcií organizmu, predovšetkým krvného obehu a dýchania. Pri zvýšenom dýchaní sa znižuje koncentrácia kysličníka uhličitého v krvi, čo vyvoláva zúženie ciev veľkého mozgu so súčasným zhoršením zásobovania mozgu krvou. Pretože mozog je veľmi citlivý na nedostatok kyslíka počas prispôsobovania sa organizmu svalovým zaťaženiam dochádza k bolestiam hlavy. Bolesti hlavy môžu tiež súvisieť s poškodením chrbtice (degeneračné zmeny chrbtice), že tiež oslabuje zásobovanie mozgu krvou, resp. s inými ďalšími príčinami, o ktorých človek ani nemusí vedieť. Často sa ľudia dožadujú informácií ako a čo robiť pri chorobách srdca (vysoký krvný tlak, kornatenie vencovitých tepien a pod.). Choroby srdca majú mnoho foriem a ak nepoznáme presnú diagnózu ošetrujúceho lekára, nemôžeme zodpovedne radiť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Sprostredkovanie práce a študijných pobytov v z...
Trezory, sejfy, skrine na zbrane, poštové schrá...

78 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 52 m2, novostavba
43 554.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 037 m2
139 900.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 74 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Juke Nismo s diskami Oxigin
pred 5 rokmi
Dobré tienenie sa postará o 7 až 10 stupňový rozdiel teplôt interiéru a exteriéru Keď slnko páli, pomôže tienenie. Najlepšie vonkajšími žalúziami
pred 8 rokmi
Najpredávanejšie Vianočné online hity Slovákov - malé spotrebiče, parfumy, hračky, ale aj šijacie stroje.
pred 7 rokmi
Súd zamietol tvrdenia americkej firmy, že tento dozor jej spôsobuje nenapraviteľné škody. Odvolací súd však jasne povedal, že monitorovacie právomoci majú svoje hranice.
pred 7 rokmi
Biely dom dobyli teroristi. Prezident je im vydaný na milosť. Amerika čelí najväčšej hrozbe vo svojej histórii. A existuje len jeden človek, ktorý ju môže zvrátiť.
pred 7 rokmi
Jana Kirschner má nový singel. Úspešná speváčka a hudobníčka predstavuje pieseň Sama, ktorou sa po troch rokoch vracia na hudobnú scénu.
pred 8 rokmi
Ako porodiť a nezblázniť sa je skvelá komédia nakrútená podľa rovnomenného bestselleru o piatich pároch, ktorých životy prevráti naruby nastávajúce rodičovstvo.
pred 8 rokmi
Francúzska automobilka Peugeot predstaví ako svetovú novinku na IAA Nutzfahrzeuge (20. - 27.9.2012) úžitkovú verziu svojho elektromobilu Ion.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT