Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Motivácia a emócie v športe (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 25.12.2006

Rovnako ako poznávací proces majú v športe svoj význam aj dynamické procesy emocionálne motivačné. Zaisťujú intenzitu a smer chovania športujúceho jedinca.
Motivácia a emócie v športe (1.časť)
Zdroj obrázku: StockFreeImages
 

Rovnako ako poznávací proces majú v športe svoj význam aj dynamické procesy emocionálne motivačné. Zaisťujú intenzitu a smer chovania športujúceho jedinca. Podieľajú sa na výbere rôznych variant riešenia, spoluurčujú mieru mobilizácie energetických zdrojov a úsilia, aké športovec pri dosahovaní stanovených cieľov vyvinie.

Hlavne emócie majú v športovej činnosti dôležité miesto. Jedinec pri športe intenzívne prežíva vzťahy k predmetom, javom, výkonom, aktivitám, ľuďom, ale aj k svojej vlastnej osobe a činnosti. Vznikajú tak rôzne druhy emocionálnych prežitkov (radosť, hnev, strach a pod.) spojených v športových odvetviach. Ide v podstate o rôzne formy vzťahov športovca k skutočnosti, o subjektívnom hodnotení toho, čo na neho pôsobí.

Pri úvahe o vplyve emócií na športovú činnosť je treba mať na pamäti ich intenzitu a kvalitu. Intenzita prežívania okolitého diania súvisí s úrovňou aktivácie športovca, chápaného ako pohotovosť na reakciu.

Aktivačná úroveň sa mení v závislosti na programe činnosti

So zvyšujúcou sa emotivitou očakávanej činnosti stúpa aj úroveň aktivácie športovca a následne tak ovplyvňuje i priebeh ďalšej činnosti. Z fyziologického hľadiska je tento mechanizmus významný tým, že napomáha mobilizovať zdroje organizmu. Emócie, pokiaľ sú veľmi intenzívne, môžu mať negatívny vplyv na športovú činnosť. Je preto potrebné regulovať ich intenzitu smerom k optimálnej úrovni, a to podľa typu športovej činnosti.

Zložitejšia a široko diskutovaná je otázka vplyvu kvality emócii na športové činnosti. Všeobecne sa dá povedať, že na intenzitu a kvalitu vykonávanej športovej činnosti pôsobia emócie stenické (radosť, hnev) - povzbudivé, emócie astenické (smútok, strach) skôr tlmivé. Posudzovať vplyv emócií sa dá len komplexne, spolu s ich intenzitou. Adekvátni prežitok radosti z víťazstva a úspechu iste pôsobí povzbudivo, ale efekt radosti môže pod vplyvom situačných podmienok pôsobiť astenicky (tlmivo).

Býva postihnutá hlavne rozumová zložka poznávania, vrátane rozhodovacích procesov nevyhnutých pre tvorivé riešenie situácií. Emócie pri tom nepôsobia izolovane, ale väčšinou za účasti ďalších emócií. Pritom schopnosť vyrovnávať sa s negatívnymi emóciami je individuálne veľmi odlišná, a preto vystupuje do popredia nutnosť regulácie emócií premietajúcich sa do aktuálnych psychických stavov športovcov všetkých úrovní.

Úloha emócií súvisí s otázkou motivácie v športe

Dôležitosť motivácie je všeobecne uznávaná a v psychológií športu je jej venovaná patričná pozornosť. Naším zámerom nieje analyzovať rôzne teórie motivácie v športe, ale skôr upozorniť na niektoré aspekty tejto problematiky.

Zdroje motivácie v športe sú veľmi rôznorodé a súvisia hlavne s interakciou športovca a situácie. Všeobecne sa veľký význam pripisuje potrebám. Zaisťujú jednak biologickú existenciu a rovnováhu organizmu, jednak jeho sociálnu adaptáciu. Motivačná účinnosť potrieb má štruktúru hierarchickou (od biologických ku spoločenským potrebám) a dynamickú (aktuálna účinnosť sa mení podľa úrovne ich uspokojenia).

Presné vymedzenie postupnosti potrieb športujúcich jedincov je ťažké. Preto sa dá pozorovať, že s vývojom sociálnej role športovca a jeho športovej kariéry sa zvyšuje dôležitosť potrieb spoločenských a sebaakutalizujúcich. Skladba súboru potrieb, ktoré všeobecne aktivizujú chovanie jedinca, závisí predovšetkým na fyziologickom stave jedinca, na sociálnej podmienenosti jeho chovania, na situáciu v prostredí a na poznávaní jedinca. Zdrojom motivácie sú okrem potrieb aj postoje, záujmy a hodnotová orientácia. Ich význam pre motiváciu športovej činnosti sa zvyšuje v súvislosti so znižujúcim sa motivačným účinkom základných biologických potrieb na chovanie športovca.

Foto: © Marmi | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Spevák skupiny Rasmus vydáva sólový album. Lauri debutuje platňou New World, ktorá vychádza už 29. augusta.
pred 6 rokmi
Najlepšie sa cítila, keď bola bosá. Aj tých trinásť piesní možno nahrala s bosými nohami. Ale to už môžeme iba predpokladať. Nikdy nám to nepotvrdí.
pred 6 rokmi
Otázka, kto bude “special guest”, teda špeciálny hosť na bratislavskom koncerte popovej princeznej Kylie Minogue, je zodpovedaná. Je ním francúzsky house / nu-disco / funkový producent, remixer a DJ Louis La Roche.
pred 7 rokmi
Režisér Paul Greengrass sa pustil do nakrúcania filmu, ktorého scenár vznikol podľa skutočnej udalosti a podľa knihy samotného Richarda Phillipsa.
pred 8 rokmi
Herečka konečne pripustila, že je až príliš štíhla.
pred 4 rokmi
Záverečná práca – dve slová, ktoré aj tento školský rok prinesú zimomriavky na tele tisíckam študentov. Ako už dobre vieme, vysoké školy zažívajú v posledných rokoch boom.
pred 7 rokmi
Slovenská punk & rock´n´rollová kultová legenda Slobodná Európa vstúpi začiatkom budúceho roka do druhého štvrťstoročia svojej existencie.
pred 6 rokmi
Do programu 16. ročníka MFF Bratislava pribudli ďalšie skvelé filmy. Foxcatcher, Birdman a Snowpiercer sľubujú atraktívne filmové zážitky a prinášajú na plátna kín majstrovské herecké výkony.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT