Predtým, ako sa spustíte bezhlavo dolu svahom, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami a nápadmi, ako sa lyžovačku užiť do sýtosti.
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
Milovníci zimných športov sa skutočne štedrej nádielke snehu iste potešili. Lyžovanie však nie je len príjemným aktívnym oddychom, ale je aj zdraviu prospešné. Ak aj vy chcete využiť zimné počasie na lyžovačku, odpovede na otázku, prečo je lyžovanie také zdravé, vás možno motivuje k väčším športovým výkonom. Predtým, ako sa spustíte bezhlavo dolu svahom, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami a nápadmi, ako sa lyžovačku užiť do sýtosti.
Lyžovanie – fitnes program na lyžiach
Svalstvo nôh je počas lyžovania (najmä zjazdového) najviac zaťažované. Ak potrebujete schudnúť z oblasti stehien, lýtok či zadku, lyžovanie je skvelý spôsob ako to dosiahnuť. Základom lyžovania je schopnosť udržať rovnováhu a to nie je možné bez správneho držania tela. Pri lyžovaní sa teda formujú aj svaly chrbta a tento šport je obzvlášť vhodný pre deti, ktoré už v útlom veku pociťujú bolesti chrbta.
Lyžovanie (bežecké, zjazdové) je aeróbny šport, ktorého princípom je spaľovanie energie za pomoci kyslíka. Cieľom takejto pohybovej aktivity nie je maximalizovať intenzitu ale vytrvať v konkrétnom pohybe. Lyžovanie teda môže nielen pekne vyformovať postavu, ale aj zvýšiť vytrvalosť a zlepšiť kondíciu.
Lyžovanie – pre telo i dušu
Lyžovanie ako šport, ako pohybová aktivita, ako pomocník pri chudnutí.
Lyžovanie je prospešné nielen telu ale i duši. Tento aktívny oddych prináša veľa zábavy a ak sa na lyžovačku vyberiete s niekým blízkym, prostredníctvom spoločných zážitkov ním aj utužujete vzťahy. Máte sedavé zamestnanie? V takom prípade je lyžovanie ten správny šport pre vás! Pri tomto športe si od práce oddýchne aj váš namáhaný chrbát aj vy!
Kombinácia pohybu na čerstvom horskom vzduchu je mimoriadne zdravé. Prečo? Pretože vzduch vo vyššej nadmorskej výške je čistejší a obsahuje oveľa menej škodlivých látok ako zvyčajne dýchame. Horský vzduch dokonca posilňuje imunitný systém a lieči otvorené rany. Možno práve v kvalite vzduchu v horách tkvie tajomstvo dlhého života Tibeťanov.
Aj slnečné lúče prispievajú k dobrej duševnej pohode. Je vedecky potvrdené, že hladinu serotonínu – hormónu šťastia, možno výrazne zvýšiť pri aspoň polhodinovom pobyte na slnku. Navyše, v horách svieti slnko intenzívnejšie, preto
nezabudnite na opaľovací krém s vysokým UV faktorom a kvalitným okuliarmi s UV filtrom.
Skvelá bodka za perfektnou lyžovačkou
Skvelou bodkou za celodenným lyžovaním je aj sauna. Saunovanie uvoľní svalstvo, posilní imunitu a zrelaxuje telo i dušu.
Po dni strávenom na zjazdovke, by ste mali telu dopriať oddych. Najlepšie v podobe masáže, ktoré sú často jednou z ponúkaných služieb hotelu. Zrelaxovať sa môžete aj vo vírivke alebo si môžete pripraviť teplý kúpeľ (ak pociťujete svalovicu, do vody pridajte eukalyptový olej či soľ).