Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Korfbal

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 01.07.2007

Korfbal je hra pre každého : mužov, ženy, deti všetkých vekových kategórií.
Korfbal
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Korfbal je hra pre každého : mužov, ženy, deti všetkých vekových kategórií. Je rozšírený na všetkých kontinentoch. Môže sa hrať vonku, ale aj v hale, podľa počasia. Nie je finančne náročný na vybavenie. Najdôležitejším vybavením je ihrisko rozdelené na dve polovice, dve tyče o dĺžke 3,5m, dva, najlepšie ratanové, koše a dve skupiny ľudí po ôsmych členoch. V každom družstve musia byť štyria muži a štyri ženy. Hru rozhodujú dvaja rozhodcovia, ale môže byť aj len jeden. Hra je jednoduchá: získate bod, keď prehodíte loptu cez kôš súpera. Po dvoch dosiahnutých košoch (je jedno, na akej strane), si družstvá vymenia polovice a z obrancov sa stávajú útočníci a naopak. Skupina je vždy rozdelená 2+2 na dve štvorice.

Špecifikácia
1. Korfbal je skupinový šport. Individuálne výkony sú pochopiteľne základom, ale korfbal nie je pre sólovanie. Príslušnosť k družstvu znamená tímovú prácu. Behanie s loptou alebo driblovanie sú zakázané. Akonáhle v behu získate loptu, zastavíte sa a prihráte ju spoluhráčovi.
2. Korfbal je zmiešaný šport. Muži hrajú spolu so ženami. Ženy sú v taktike rovnocenné. Ďalšie pravidlo korfbalu totiž hovorí, že muž bráni muža, žena bráni ženu, vždy jeden proti jednému. Presila dvoch na jedného alebo muž proti žene a naopak sú zakázané.
3. Korfbal je taktická hra, každé družstvo sa snaží získať čo najviac bodov pomocou taktiky svojho družstva ako celku. Pravidlá ochraňujú slabších alebo menších (nie nešikovnejších) hráčov: korfbal je bezkontaktný šport, kde blokovanie súpera, vyrážanie či iné násilné odoberanie lopty nie je dovolené. Dôležité sú taktické a technické schopnosti, nie svaly. A nie je samozrejme povolené ani hýbanie s košom, i tak je skórovanie ťažké. Taktiež sa nepočítajú koše, strelené z „bránenej“ pozície. Je dôležité si najskôr vytvoriť chytrú a premyslenú kombinačnú hru a potom strieľať.
4. Korfbalové ihrisko je obdĺžnik, ktorý je rozdelený čiarou na dve štvorcové zóny – útočnú a obrannú. Koše stoja vnútri každej zóny tak, že je na ne možné strieľať aj zozadu. Útočník nesmie prebiehať do obrany a naopak.

Dá sa teda povedať, že korfbal je hra založená na spolupráci, ktorá je prostriedkom k uvoľneniu jedného z hráčov tak, aby mohol vystreliť na kôš. Za týmto účelom si hráči volia taktiku a postup. Môžu napr. voliť:
- rozdelenie priestoru,
- smer prihrávok,
- smer a rýchlosť pohybu,
- rozdelenie funkcií.
Útočníci môžu plniť v priebehu útočnej aktivity rôzne úlohy (funkcie):
Asistent prihráva spoluhráčovi do „voľnej pozície“ tak, aby mohol skórovať. Bez jeho dobrej práce (časovanie, presnosť a rýchlosť prihrávky) nezískate strelecké príležitosti. Strelec je útočník, ktorý sa svojím pohybom uvoľnil, prijal vo vhodný okamih loptu od asistenta a snaží sa streliť gól.

Doskok má za úlohu chytiť loptu v prípade, že strela minie kôš. Potom zaháji ďalšiu útočnú akciu. Úspech útoku závisí na spolupráci všetkých útočníkov. Plynulý prechod z funkcie do funkcie sťažuje úlohu obrane a zvyšuje šancu na strelenie koša.

Rovnako ako pre útok, platí aj v obrane, že snaha jednotlivca zabrániť streľbe je podporovaná činnosťou spoluhráčov. Lepšie sa blokuje strela, keď strelec nemá možnosť prihrávky na asistenciu – obrana asistenta. Skôr získate loptu, keď nedovolíte útočníkom chytiť loptu po chybnej strele – obrana doskoku. I tu teda, po zvážení kvality súperovho útoku, môžete voliť taktiku obrannej hry.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Nohou šliapu na pedál plynu na doraz, jednou rukou šoférujú a v tej druhej držia zbraň alebo aspoň ukazujú vztýčený prostredník. Sú jednoducho rýchli a zbesilí.
pred 6 rokmi
Lancia s exkluzivitou navyše.
pred 8 rokmi
Vedcom sa podarilo vyliečiť myši s priónovými chorobami, ktoré podobne ako Alzheimerova či Parkinsonova choroba vznikajú hromadením proteínov.
pred 8 rokmi
Do kín sa po troch rokoch vracia obľúbená mamutia rodinka Mannyho, Ellie, ich teenagerskej dcérky Broskynky, leňochoda Sida, šablozubého tigra Diega a roztržitého krysoveveričiaka Scratta.
pred 8 rokmi
Jazdec na koni Hiroshi Hoketsu je zároveň najstarším japonským olympionikom, bol účastníkom OH 2008 v Pekingu, tento raz sa predstaví v Londýne.
pred 7 rokmi
Abt TT RS dokáže akcelerovať z nuly na 100 km/h za 3,9 sekundy a vyvinie maximálnu rýchlosť 285 km/h.
pred 9 rokmi
Lindsay Lohan zažalovala rappera Pitbulla za to, že ju spomína v skladbe Give Me Everything.
pred 8 rokmi
Jeep Wrangler Sand Trooper je vybavený dielmi z ponuky Jeep Performance.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT