Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Genetická podmienenosť pohybových schopností športovca

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.12.2004

V dlhodobom sledovaní pohybových výsledkov rodičov a detí, štúdiom generácií po sebe idúcich, ktoré boli zamerané na športové hviezdy a aj porovnávaním...
Genetická podmienenosť pohybových schopností športovca
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

V dlhodobom sledovaní pohybových výsledkov rodičov a detí, štúdiom generácií po sebe idúcich, ktoré boli zamerané na športové hviezdy a aj porovnávaním jednovaječných a dvojvaječných dvojčiat bolo dokázané, že najmä pohybové schopnosti sú geneticky podmienené. Každá jedna pohybová schopnosť je viac či menej geneticky podmienená.

Schopností sú prejavom vrodených dispozícií, ktoré voláme vlohy. Vlohy sú základné, zdedené a vrodené predpoklady pre pohybovú činnosť. Sú to vlastne vnútorné dispozície pre určité druhy, či spôsoby pohybovej činnosti. Sú potencionálnym základom pre pohybové schopnosti a zručnosti. Realizujú sa len v interakcii s prostredím.

Vlohy, ktoré nemajú podmienky sa nerozvinú. Vlohy pre oblasť pohybovej činnosti sú umiestnené najmä v kostnom, svalovom systéme, funkčných orgánov a nervovom systéme. Vlohy potom vytvárajú rôzne cesty a spôsoby formovania schopností. Ovplyvňujú jednak stupeň úspešnosti rozvoja a jednak úroveň rýchlosti rozvoja schopností. Vlohy sami o sebe však nezabezpečia dokonalý rozvoj pohybových schopností, majú podstatnú nie však určujúcu úlohu v ich rozvoji.

Zo záveru výskumov popredných odborníkov vyplýva, že športový tréning nemení pomer medzi rýchlymi a pomalými vláknami, ale len zlepšuje ich kvalitu. Tento pomer medzi jednotlivými tkanivami je dedičný a nieje ovplyvniteľný tréningom. Okrem svalových tkanív sú do značnej miery ovplyvnené aj iné časti organizmu. Za všetky stačí spomenúť rýchlosť svalovej inervácie, ktorá je rozhodujúca v celej rade športových disciplín.

Pomocou niekoľkoročného sledovania odrazových schopností krasokorčuliarov sa zistilo, že schopnosť zrýchlenia pohybu dolných končatín pri výskoku je silne geneticky podmienená. Toto tvrdenie vychádza z faktu, že ani dlhoročným tréningom sa zrýchlenie nedá ovplyvniť.

Pozorovaním skupiny jedno a dvojvaječných dvojčiat v špeciálnych pohybových testoch sa podarilo stanoviť index dedičnosti, presne určiť stupeň vplyvu dedičnosti a prostredia na niektoré motorické ukazovatele a rozvoj pohybových schopností. Pomocou týchto výskumov sa zistilo, že predovšetkým veľkosť a druh niektorých vrodených vlôh je rozhodujúcich v rade športových disciplín. Sú to telesná výška, stavba a forma tela, ohybnosť, latentný čas pohybovej reakcie, aeróbna kapacita, rýchlostno-silové schopnosti, vytrvalosť, relatívna svalová sila a maximálna srdcová frekvencia.

Pri rozvoji pohybových schopností dvoch jedincov, kde jeden má vyšší podiel niektorých z rozhodujúcich vlôh, rýchlosť a nárast požadovaných schopností bude vyšší v prospech jedinca s vyšším podielom genetického dedičstva.

Vplyv prostredia je rozhodujúci v rozvoji absolutnej svalovej sily, frekvencie pohybu, metabolických ukazovateľov a pulze pri nízkom zaťažení. Na dosiahnutie vysokej športovej výkonnosti treba však mať genetické predpoklady a aj priaznivé vonkajšie podmienky.

Spomenuli sme výskum, ktorý bol zameraný na jedno a dvojvaječné dvojčatá a pomocou ktorého boli zistené nasledujúce informácie:
- rozvoj motoriky každého jedinca je ovplyvnený genotypom. Tréningom sa dá dosiahnuť hranica, ktorá je každému vlastná a za ktorú sa už nedostane
- najviac geneticky podmienené sú morfologické ukazovatele (výška tela, šírka panvy a bedier, objem pása, tukové riasy…)
- geneticky podmienené sú aj funkčné schopnosti organizmu a to najmä aeróbne a anaeróbne procesy, ktoré súvisia s reguláciou dýchania, krvného obrazu alebo kyslíkovým dlhom
- z pohybových schopností sú geneticky podmienené hlave rýchlostné a vytrvalostné schopnosti
- stavba tela je ovplyvnená nie len stravou a pohybovou činnosťou ale aj genetickými činiteľmi
- najťažšie sú tréningom ovplyvniteľné také ukazovatele ako je maximálna spotreba kyslíka alebo aktívna svalová hmota
- individuálne rozdiely v pohybových schopnostiach sú určené aj typom vyššej nervovej činnosti, ktorý možno spojiť aj s energetickými mechanizmami človeka

V súčasnej dobe je otázka genetickej podmienenosti veľmi aktuálna. Len jedinci, ktorí majú nevyhnutné genetické vlohy sú schopní zvládnuť nároky vrcholového športu. Nie každý jedinec môže dosiahnuť želaný výkon. Hlavná príčina nieje len v tréningu, taktike, ale aj v genetickej limitovanosti rozvoja pohybových schopností.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Šaman je druhou časťou Gordonovej megaúspešnej a očarujúcej trilógie kníh Liečiteľ – Šaman – Lekárka.
pred 6 rokmi
Kráľovná Alžbeta II. nastúpila na trón 6. februára 1952 po smrti svojho otca Juraja VI. Korunovali ju 2. júna nasledujúceho roku.
pred 5 rokmi
Talentovaný Košičan si svoj tvorivý život nevie predstaviť bez klavíra, preto nemohol chýbať ani v jeho novom klipe.
pred 7 rokmi
Americká automobilka Jeep ponúka Wrangler aj ako špeciálny model Unlimited Arctic.
pred 9 rokmi
Škoda Octavia GreenlinePredstavovať Škodu Octaviu II už dnes asi naozaj nemusíme.
pred 13 rokmi
Najväčším príspevkom, akým Chas Chandler, basgitarista britskej R&B skupiny Animals, mohol obohatiť dejiny populárnej hudby, bola jeho zásluha na objavení a motivovaní talentu Jimiho Hendrixa.
pred 7 rokmi
Po víkende má česká skupina Divokej Bill za sebou prvú časť svojho turné po Slovensku „Divokej Bill SK Tour 2012“.
pred 5 rokmi
Predseda Mostu-Híd Béla Bugár ponúkol strane Sieť korektnú politickú spoluprácu, nevylučuje však ani politický boj v prospech občanov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT