Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Deti a šport

Zdroj: © Server.sk, redaktor: len, pridané: 14.02.2013

Keď naše dieťa dokáže samostatne chodiť, nenúťme ho sedieť v kočíku a dovoľme mu pohybovať sa samostatne.
Deti a šport
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pohyb je pre každého človeka úplne prirodzený, a to by malo platiť aj vo vzťahu k našim deťom. Položme si však otázku, či naozaj robíme všetko pre to, aby naše dieťa malo dostatok pohybu. Sme pre neho v tomto smere vzorom? Veď ako môže dieťa vnímať pohyb či šport pozitívne, ak pri tejto aktivite nevidí svojich rodičov?

Telesná výchova na školách ani zďaleka nepokrýva potrebu dieťaťa dostatočne sa hýbať.

Náš čas strávený spoločne s deťmi vonku v prírode sa často obmedzuje len na odvoz dieťaťa v kočíku do parku či na ihrisko, kde si poklebetíme s inými, podobne „aktívnymi“ rodičmi. Neskôr, keď je dieťa samostatné, už sa ani neunúvame zájsť s ním von, veď na to má predsa kamarátov. Spoliehame sa tiež na to, že deti majú dosť pohybu v rámci telesnej výchovy v škole či škôlke. Musíme si uvedomiť, že telesná výchova na školách ani zďaleka nepokrýva potrebu dieťaťa dostatočne sa hýbať. Dostatočne znamená 5- krát týždenne po jednej hodine, čo je popri iných vyučovacích hodinách nepredstaviteľné. Spomenúť treba ešte fakt, že mnoho detí je už od mladšieho školského veku úplne oslobodených od telesnej výchovy, čiže čas, ktorý by mali stráviť pohybom presedia na lavičke. Mnohé deti , najmä tie, ktoré zvlášť nevynikajú v športe sú často práve na telesnej výchove terčom posmechu, často aj zo strany samotných vyučujúcich. Negatívom je tiež známkovanie telesnej výchovy. Ak žiak pravidelne dostáva negatívne hodnotenia, určite to má aj negatívny dopad na jeho záujem o šport či samotný pohyb. Nečudo, že z telesnej majú aj mnohí inak šikovní žiaci strach a ich záujem o šport práve z tohto dôvodu upadá.

Začať treba v rodine

Ako? Buďme deťom vzorom a pravidelne sa s nimi pohybujme, ak sa dá, tak vonku v prírode. Prechádzky ale nestačia. Už s najmenšími deťmi si môžeme občas zabehať, zabicyklovať či hádzať si s nimi loptu. Na to netreba ani drahú športovú výstroj ani financie. Stačí odhodlanie a ochota obetovať čas nielen pre seba, ale pre deti. Počas víkendov či prázdnin vezmime deti na plaváreň či kúpalisko. Miesto ležania na deke a sledovania, ako naše deti šantia ich inšpirujme aktívnym pohybom. Dajme si niekoľko „zdravotných“ dĺžok a možno budeme prekvapení, ak sa deti neskôr pridajú k nám. S menšími deťmi si môžeme napríklad v detskom bazéne hádzať loptu alebo len tak poskakovať vo vode. Zároveň urobíme niečo pozitívne aj pre seba.

Zaháľať nemusíme ani v zime. Nedovoľme deťom presedieť celé popoludnia pri televízii či počítači. Ak je dostatok snehu, zahrajme sa guľovačku, postavme si snehuliaka. Dbajme na to, aby sa deti aj počas zimy hýbali. Pre pevné zdravie a dobrú imunitu nie je nič lepšie, ako pohyb vonku, a to za každého počasia. Navyše deti vybijú nadbytočnú energiu a vyvetrajú si hlavu od školských povinností.

Nie z každého dieťaťa vyrastie Backham či Demitra

To, že naše dieťa ma pozitívny prístup k pohybu či športu automaticky neznamená, že z neho bude profesionálny športovec. Mnohí rodičia sa na svojich deťoch snažia uplatniť svoje ambície a nesplnené sny. Pred týmto sa treba mať na pozore. Zaujímať sa, ale nebyť prehnane prísni. Ak sa naše dieťa zaujíma o lyžovanie či hokej, nekupujme hneď drahú výstroj a neinvestujme do súkromnej športovej školy. Môžeme mu požičať výstroj alebo kúpiť staršiu, tráviť obľúbené aktivity s dieťaťom a až po prehodnotení situácie investovať do drahších vecí. Aj odborníci zastávajú názor, že s profesionálnym športom treba počkať aspoň do puberty, kedy sa už „dieťa“ dokáže rozhodnúť, ktorému športu sa chce venovať. Aj tu však treba rátať s tým, že nie z každého, aj výborného športovca vyrastie Chára či Moravcová. Jednoduchšie to majú rodičia, ktorí sami aktívne športujú. Na druhej strane, nie všetky deti zdedia po svojich rodičoch športové gény, talent či výdrž.

Zatiaľ, čo chôdzu, beh či bicyklovanie zvládnu aj najmenšie deti, niektoré športy si predsa len vyžadujú istý vek. Lyžovať, bežkovať či korčuľovať možno začať v 5 rokoch, futbalu či hokeju sa deti môžu venovať od cca 7-8 rokov, volejbalu a besketbalu až od cca 10 rokov. Aspoň také sú vásledky prieskumu uskutočneného v USA. Plávať môžeme chodiť už s bábätkom, čím len podporíme jeho imunitu a zbavíme ho strachu. Dievčatá sú často zamerané umelecky, mohol by ich baviť tanec, aquabely či jazda na koni. Dôležité je, aby sa pri pohybe, ktorý vykonávajú cítili dobre a aby ich aj bavil. Nie je nič horšie, ako keď deti športujú iba z donútenia.

Pohybu je však potrebné venovať sa od útleho detstva. Keď naše dieťa dokáže samostatne chodiť, nenúťme ho sedieť v kočíku a dovoľme mu pohybovať sa samostatne. V školskom veku si všímajme a informujme sa, čo ho zaujíma a podľa toho mu vyberajme krúžky a voľnočasové aktivity. Pohybujme sa a športujme spoločne! Najlepšie každý deň a po celý rok.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Účastníci Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín - CITES prijali opatrenia proti pytliactvu a nelegálnemu obchodu
pred 5 rokmi
Druhý swingový pokus Robbieho Williamsa vyšiel takmer dokonale. Skvelé aranžmány, skvelý zvuk. Najviac mu škodí to, že spevák, napriek tomu, že to Robbie tak chcel, nebral to tak príliš „swingovo“ vážne.
pred 7 rokmi
Jeden z najočakávanejších filmov jesennej sezóny si môžete v kinách na Slovensku pozrieť už od štvrtku 20. októbra.
pred 6 rokmi
Na prvomájovej slávnosti vo viedenskom Prátri budú priemérovo prezentované najväčšie bicie na svete.
pred 6 rokmi
Kabinet dnes posúdi aj trojicu nominantov, ktorých vybrala súdna rada za kandidátov na slovenských sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva.
pred 6 rokmi
Mediálna spoločnosť Film Europe udelila národnú cenu FILM EUROPE AWARD za úspešnú prezentáciu slovenského filmového umenia v zahraničí herečke Gabriele Marcinkovej.
pred 5 rokmi
V Číne sa v roku 2012 predalo viac ako 13 miliónov áut.
pred 6 rokmi
Šéf OSN dal novému výboru jeden rok na predloženie vízie, ktorá po roku 2015 nahradí celosvetový program Rozvojové ciele tisícročia

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT