Aj v zime totižto organizmus potrebuje pohyb. Chyba nie je v zlom počasí, ale v zlom prístupe!
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
Šliapnuť na pedál bicykla počas teplých letných dní, zaplávať si v bazéne či zabehať si na čerstvom vzduchu v lese sú príjemné športové aktivity. Pekné počasie priam vyzýva na pohyb v prírode. V zimnom období však častokrát motivácia k cvičeniu chýba alebo je príliš malá, aby sme ju prekonali. Chyba nie je v zlom počasí, ale v zlom prístupe! Aj v zime totižto organizmus potrebuje pohyb.
Keďže v zime si doprajeme viac jedla a to predovšetkým nezdravého (veď kto by odolal vianočným rezom či fašiangovým šiškám?), cvičiť treba najmä v zime.
Čím skôr začnete s cvičením, tým skôr opäť zapnete nohavice, ktoré vám ešte pred pár mesiacmi sedeli ako uliate. A nezabúdajte, že cvičenie je prospešné nielen pre vašu postavu ale i vaše zdravie!
A zdravie máme iba jedno, tak si ho treba chrániť.
Cvičiť treba najmä v zime!
V zime sa častokrát mnohí z nás musia viac premáhať, aby sa aspoň pár minút hýbali. A pritom na začiatok stačí, ak aspoň pol hodinu denne venujete prechádzke. Že je vonku zima? Otužte organizmus! Nemusíte hľadať plavky a vrhať sa do jazera ako „ľadové medvede“. Teplo sa oblečte a poprechádzajte sa po meste alebo si zájdite do prírody. Môžete so sebou vziať aj vášho štvornohého miláčika, ktorý vás možno prinúti hádzať mu konáriky či jeho obľúbenú hračku. Aj to je pohyb!
Takýto pohyb rozprúdi hornú časť tela, prechádzka zas dolnú. Obe tieto aktivity podporia imunitný systém a posilnia srdce.
Oprášte korčule a hýbte sa na ľade. Korčuľovanie na ľade je veľmi vhodná aktivita, ak chcete schudnúť či posilniť svalstvo dolných končatín. Skvele formuje aj svalstvo zadku a ak budete hýbať i rukami, krásne ramená budú patriť i vám!
Cvičenie v zime ale nie na zime
Ak vám cvičenie vonku predsa len nie je po vôli, cvičiť môžete i vnútri. Čo takto vybrať sa do posilňovne a venovať pohybovej aktivite aspoň hodinu? V posilňovni si rovnako efektívne môžete aj zabicyklovať či zabehať.
Okrem posilňovne môžete využiť i možnosť plávania v krytej plavárni alebo si zašportujte v telocvični. Alternatívnou môžu byť skupinové pohybové aktivity a športy ako napríklad aerobic, zumba, joga. Vybehať sa môžete aj pri basketbale či volejbale.
Prečo je cvičenie zdravé?
• Podporuje vybudovanie silnej obranyschopnosti organizmu voči najrôznejším ochoreniam (od nádchy k rakovine);
• Zlepšuje výkonnosť srdca a lepší prietok krvi cievami (tým sa znižuje riziko srdcového infarktu či výskytu kŕčových žíl);
• Zvyšuje kapacitu pľúc a zlepšuje ich činnosť (obzvlášť pri behu);
• Pozitívne pôsobí na tráviaci systém (ako prevencia proti spomalenému tráveniu, cukrovke či tvorbe žlčových kameňov);
• Odstraňuje pocity úzkosti a smútku (dôvodom je, že pohyb vyvoláva zvýšenú produkciu serotonínu – hormónu šťastia).