Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Cvičenie v každom veku

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 12.05.2008

O tom ako budeme prežívať jeseň života, rozhodujeme svojím životným štýlom už odmlada.
Cvičenie v každom veku
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

O tom ako budeme prežívať jeseň života, rozhodujeme svojím životným štýlom už odmlada. Na základe rozumového zváženia všeobecných skúseností máme urobiť v živote také zmeny, ktoré nám umožnia dosiahnuť, čo najvyšší vek pri relatívne vysokej úrovni zdatnosti a túto zdatnosť udržať po celý život.

Pozitívnemu vzťahu k silovej záťaži má byť vedená predovšetkým mládež. Veď stále častejšie zlé držanie tela je jednoznačne dôsledkom nedostatku podnetov pre rozvoj silových schopností. Pre mladý organizmus nieje primeraná silová záťaž nebezpečná, pokiaľ je samozrejme doplňovaná ďalšími pohybovými činnosťami predovšetkým aeróbneho charakteru. Pretože pohyb zdravých mladých ľudí skôr osvieži než unaví. Bohužiaľ práve tu je súčasná mládež stále viacej obmedzovaná. Miesto pohybu sa zvyšuje podiel statickej námahy, teda dlhodobejšie preťažovanie v strnulom, neprirodzenom alebo namáhavom postavení. V tomto pojatí nieje pravda, že svoje svalstvo nedostatočne využívame. V skutočnosti ho nedostatočné používame pre pohyb a preťažujeme v stoji alebo pri výdržiach.

Vyššie spomenutá veta platí aj pre ľudí stredného veku. Tu často býva predstava športovania spojená s takými činnosťami ako je lyžovanie alebo futbal, občasný volejbal, rekreačné plávanie a chôdza. Avšak mnohí ľudia sa dostanú do hôr horko ťažko raz za rok, počas týždenného pobytu ešte nakoniec deň alebo dva z chaty takmer nevídu – ale stačí im to k tomu, aby mali po celý rok pocit, že sú športovci. Po celý zvyšok nasledujúceho roka sa spokojne prejedajú, fajčia a sedia pri televízií, aby opäť na jeden týždeň nezdravo preťažili svoj pohybový a kardiovaskulárny systém. Títo ľudia po niekoľkých rokoch takéhoto prístupu k pohybovým činnostiam tvrdia. „Mám od lyžovania zničené kolená“. Je treba ich opraviť. Kolená im „nezničilo“ lyžovanie, ale ich nerozumný prístup a pohodlnosť. Rovnako aj pri futbalíku, ku ktorému sa skupinka mužov „v najlepších rokoch“ zíde trikrát do roka, dochádza v zápale boja alebo v rámci predvádzania k nebezpečnému preťažovaniu momentálnych možností pohybového a kardiovaskulárneho systému, na ktoré nereaguje organizmus postupným zlepšovaním svojej kapacity, ale v najlepšom prípade mikrotraumatickým poškodením. Pre stredný vek, charakterizovaný vysokými požiadavkami na psychiku, vysokým časovým vyťažením a tím zníženou možnosťou pravidelne športovať, je práve kulturistický tréning ideálny, pretože umožňuje vymedzovať záťaž podľa momentálneho stavu cvičiaceho.

Staroba je obdobie, v ktorom sa spočítajú všetky chyby, ktorým sme sa v skoršom živote dopustili. A práve v starobe sa najčastejšie stretávame s pôsobením bludného kruhu, ktorý je spustení nevhodným alebo nesprávnym pohybovým režimom. Dlhodobá predovšetkým statická záťaž pohybovej sústavy vedie k vytvoreniu svalových disbalancii, ktoré následne prispievajú k vzniku kĺbových a vertebrogénnych porúch. Pohyb je nepríjemný a bolestivý, tým viacej je teda vyraďovaní z denného režimu.

Posilňovací tréning je vhodnou pohybovou aktivitou v každom období života, posilňovať môžeme začať v ktoromkoľvek veku. U mladých ľudí je nutné dbať na dodržiavanie postupnosti a všestrannosti, sústrediť sa predovšetkým na zlepšení držania tela a súmerný rozvoj svalových skupín a na dodržiavanie bezpečnosti pri cvičení. V strednom veku musíme dbať na prispôsobení náročnosti záťaže momentálnym možnostiam a na sústavnosť pri cvičení. Starší vek musí v zvýšenej miere rešpektovať objektívne zdravotné obmedzenia, kombinovať posilňovanie predovšetkým fázických svalov a naťahovať svaly posturálne s primeraným množstvom aeróbnym činností optimálnej intenzity.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Z evidencie vozidiel sa osobné údaje o majiteľovi dozvie záujemca len s jeho súhlasom
pred 8 rokmi
Dnes už 75-ročná Barbara Gray tvrdí, že ona je dievča, ktoré sa bozkávalo s Elvisom Presleym, keď ich v roku 1965 odfotil Alfred Wertheimer.
pred 7 rokmi
Deti 21. decembra zasadnú do školských lavíc poslednýkrát tento rok, čaká ich 17 dní voľna.
pred 5 rokmi
V prvej polovici augusta sa v Trnave a v Nitre predstavia zahraniční operní sólisti, ktorých umenie ďaleko presahuje hranice ich vlasti.
pred 6 rokmi
Elektronická identifikačná karta je vybavená elektronickým kontaktným čipom, na ktorom budú uložené identifikačné údaje, ako napríklad meno, priezvisko, adresa bydliska, dátum narodenia občana a aj údaje o platnosti dokladu.
pred 5 rokmi
Už dnes sa otvárajú brány festivalu Žákovic Open! Od 25. júla do 26. júla si môžete v krásnom prostredí Trenčianskych Bohuslavíc vychutnať 18 kapiel zo Slovenska a Českej republiky!
pred 7 rokmi
Fiat 500 ID má individuálne voliteľný profil, ktorý z neho robí z vlastne unikát.
pred 7 rokmi
Nová modelová línia Volkswagen Beetle, ktorá ponúka eleganciu a ušľachtilý dizajn je k dispozícii ako Exclusive Design alebo Exclusive Sport.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT