Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Choroby pohybovej sústavy

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 27.03.2003

Dobrý zdravotný stav, zistený a potvrdený lekárskym vyšetrením, je základnou podmienkou vykonávania akejkoľvek pohybovej aktivity.
Choroby pohybovej sústavy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Dobrý zdravotný stav, zistený a potvrdený lekárskym vyšetrením, je základnou podmienkou vykonávania akejkoľvek pohybovej aktivity. Aj pri niektorých zdravotných poruchách lekár odporúča vhodnú a primeranú pohybovú aktivitu. Ľuďom s menšími poškodeniami pohybovej sústavy, ale i inými ochoreniami, sa odporúča účasť v pohybových aktivitách telesne oslabených . Pri prechodných poruchách zdravia, ako sú úrazy a pod., je vždy potrebné včasné lekárske vyšetrenie. Na jeho základe sa dá rozhodnúť o pohybovej aktivite. Je nesprávne ak sa podceňujú príznaky ochorenia, ako sú bolesť, zvýšená telesná teplota, opuch a iné.

Úplné oslobodenie od pohybových a športových aktivít pri väčšine chorôb pohybovej sústavy nie je vhodné. Všeobecne sa dá povedať, že pacient sa musí podľa druhu a lokalizácie poškodenia predovšetkým vyvarovať takých športových činností, ktoré zhoršujú jeho subjektívne ťažkosti. Pohybová aktivita adekvátna klinickému obrazu choroby má terapeutický význam, lebo spevňuje svalový korzet, podporuje vývoj a rast pohybového systému a celého organizmu. Poruchy držania tela a svalové dysbalancie nie sú choroby, ale následok nedostatočného alebo neadekvátneho telesného zaťaženia.

Správne orientovaná pohybová činnosť a rekreačný šport prispieva k odstráneniu poruchy vývoja, resp. subjektívnych ťažkostí. Medzi tieto ochorenia patrí kyfóza. V ťažkých štádiách tohto postihnutia sa odporúča len plávanie. Ak ťažkosti ustúpia možno po 3 až 6 mesiacoch pretekársky pestovať športové disciplíny, ktoré nespôsobujú axiálne zaťažovanie chrbtice (napríklad jazdectvo, surfovanie, cvičenie na náradí bez skokov a preskokov). Ak sa kyfotizácia zhoršuje, sú zakázané športy s lumbálnou hyperlordózou a hyperkyfózou hrudnej chrbtice (napríklad cyklistika).

Športy a športové disciplíny s maximálnym jednostranným zaťažením chrbta sú vyslovene nevhodné aj pri skoliózach. V ľahkých prípadoch možno povoliť ostatné športy ako prostriedok posilnenia chrbtového svalstva. V stredne ťažkom stupni postihnutia je indikovaná liečebná telesná výchova a korekčné plávanie.

Podľa súčasných názorov sa vrodené luxácie a dysplázie femorálnych kĺbov zahoja vo veku 5 až 6 rokov a neskôr už nie je potrebné telesnú výchovu obmedzovať, prispieva k zosilneniu svalstva.

Kým dysplázia a chybné postavenie pretrváva, pred eventuálnym operačným zásahom sa z rovnakých dôvodov odporúča plávanie bicyklovanie a cielene gymnastické cvičenia. Na prevenciu opotrebovania poškodených kĺbov je kontraindikovaný súťažný šport. Počas prestavby kĺbov hlavice je jedinou vhodnou povolenou športovou aktivitou rekreačného plávania. Ďalšie športy možno povoliť až po dosiahnutí konečného štádia choroby podľa reziduálneho nálezu.

V akútnom štádiu treba obmedziť telovýchovné činnosti a športy provokujúce bolesti. Odporúča sa plávanie, gymnastika, cyklistika, kondično-rekreačný beh a turistika. Úplný zákaz športovania a telesnej výchovy je škodlivý, pretože šetrenie kĺbu vedie k zhoršeniu výživy patelárnej chrupavky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ministerstvo kultúry chce na dokončenie Regionálneho centra ÚĽUV v Košiciach presunúť z nevyčerpaných kapitálových výdavkov z roku 2011 vyše 60 tisíc eur.
pred 6 rokmi
Ešte predtým, ako speváčka a rapper Jay-Z splodili dcérku Blue Ivy, vraj dvojica o svoje prvé dieťa prišla.
pred 6 rokmi
Desaťnásobný držiteľ Grammy, americký džezový spevák, skladateľ a dirigent Bobby McFerrin sa dostal do povedomia širokej verejnosti vďaka svojmu originálnemu hudobnému štýlu a technike spevu.
pred 6 rokmi
Hviezda nemá pocit, že by sa mala ospravedlňovať za svoju krásu.
pred 6 rokmi
So svojím novým singlom si talentovaná rodáčka z Zürichu dala na čas. Prekvapivo totiž nevsadila na dalšiu skladbu zo svojho pozitívne hodnoteného debutu Don´t Look Back.
pred 7 rokmi
General Motors vraj dúfalo, že spolu s automobilkou Saab zanikne aj jej nový majiteľ, výrobca Spyker.
pred 7 rokmi
Britney skrátila svojim fanúšikom čakanie na svoju veľkolepú show druhou sériou remixov svojich veľkých hitov posledného obdobia, ktorá vyšla v októbri.
pred 8 rokmi
Nedodržaný sľub je totiž film pri ktorom vás mrazí od začiatku do konca a keď si konečne niekde v polovici uvedomíte, že toto všetko je navyše nakrútené podľa skutočných udalostí, tak sa pocity ešte viac zintenzívnia.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT