Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Choroby pohybovej sústavy

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 27.03.2003

Dobrý zdravotný stav, zistený a potvrdený lekárskym vyšetrením, je základnou podmienkou vykonávania akejkoľvek pohybovej aktivity.
Choroby pohybovej sústavy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Dobrý zdravotný stav, zistený a potvrdený lekárskym vyšetrením, je základnou podmienkou vykonávania akejkoľvek pohybovej aktivity. Aj pri niektorých zdravotných poruchách lekár odporúča vhodnú a primeranú pohybovú aktivitu. Ľuďom s menšími poškodeniami pohybovej sústavy, ale i inými ochoreniami, sa odporúča účasť v pohybových aktivitách telesne oslabených . Pri prechodných poruchách zdravia, ako sú úrazy a pod., je vždy potrebné včasné lekárske vyšetrenie. Na jeho základe sa dá rozhodnúť o pohybovej aktivite. Je nesprávne ak sa podceňujú príznaky ochorenia, ako sú bolesť, zvýšená telesná teplota, opuch a iné.

Úplné oslobodenie od pohybových a športových aktivít pri väčšine chorôb pohybovej sústavy nie je vhodné. Všeobecne sa dá povedať, že pacient sa musí podľa druhu a lokalizácie poškodenia predovšetkým vyvarovať takých športových činností, ktoré zhoršujú jeho subjektívne ťažkosti. Pohybová aktivita adekvátna klinickému obrazu choroby má terapeutický význam, lebo spevňuje svalový korzet, podporuje vývoj a rast pohybového systému a celého organizmu. Poruchy držania tela a svalové dysbalancie nie sú choroby, ale následok nedostatočného alebo neadekvátneho telesného zaťaženia.

Správne orientovaná pohybová činnosť a rekreačný šport prispieva k odstráneniu poruchy vývoja, resp. subjektívnych ťažkostí. Medzi tieto ochorenia patrí kyfóza. V ťažkých štádiách tohto postihnutia sa odporúča len plávanie. Ak ťažkosti ustúpia možno po 3 až 6 mesiacoch pretekársky pestovať športové disciplíny, ktoré nespôsobujú axiálne zaťažovanie chrbtice (napríklad jazdectvo, surfovanie, cvičenie na náradí bez skokov a preskokov). Ak sa kyfotizácia zhoršuje, sú zakázané športy s lumbálnou hyperlordózou a hyperkyfózou hrudnej chrbtice (napríklad cyklistika).

Športy a športové disciplíny s maximálnym jednostranným zaťažením chrbta sú vyslovene nevhodné aj pri skoliózach. V ľahkých prípadoch možno povoliť ostatné športy ako prostriedok posilnenia chrbtového svalstva. V stredne ťažkom stupni postihnutia je indikovaná liečebná telesná výchova a korekčné plávanie.

Podľa súčasných názorov sa vrodené luxácie a dysplázie femorálnych kĺbov zahoja vo veku 5 až 6 rokov a neskôr už nie je potrebné telesnú výchovu obmedzovať, prispieva k zosilneniu svalstva.

Kým dysplázia a chybné postavenie pretrváva, pred eventuálnym operačným zásahom sa z rovnakých dôvodov odporúča plávanie bicyklovanie a cielene gymnastické cvičenia. Na prevenciu opotrebovania poškodených kĺbov je kontraindikovaný súťažný šport. Počas prestavby kĺbov hlavice je jedinou vhodnou povolenou športovou aktivitou rekreačného plávania. Ďalšie športy možno povoliť až po dosiahnutí konečného štádia choroby podľa reziduálneho nálezu.

V akútnom štádiu treba obmedziť telovýchovné činnosti a športy provokujúce bolesti. Odporúča sa plávanie, gymnastika, cyklistika, kondično-rekreačný beh a turistika. Úplný zákaz športovania a telesnej výchovy je škodlivý, pretože šetrenie kĺbu vedie k zhoršeniu výživy patelárnej chrupavky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Bontonfilm sa v tomto prípade postaral o to, aby diváka zásobil slušnou dávkou nielen filmového materiálu, ale aj filmových bonusov.
pred 3 rokmi
V prvom rade je dôležité odpovedať na otázku: „Kedy vymeniť pneumatiky?“ Slovenský zákon hovorí o minimálnej hĺbke dezénu. Pri letných to je 1,6 mm.
pred 9 rokmi
Dočkali sa! Fanúšikovia svetovej popovej scény osemdesiatych rokov minulého storočia musia byť vo vytržení a v siedmom nebi.
pred 7 rokmi
Drum´n´bass a world music, hlavne tieto dva štýly budú znieť vo štvrtok večer v bratislavskom Kultúrnom centre Dunaj.
pred 7 rokmi
Spevák a tanečník Thomas Puskailer má nový klip, v ktorom sa predviedol celkovo v piatich polohách.
pred 5 rokmi
Neľahkú úlohu, pred ktorou každý deň stoja stovky slovenských čašníkov a barmanov, si teraz môžete vyskúšať aj vy s aplikáciou Kto z 18 má 18? dostupnou pre iPady a iPhony!
pred 4 rokmi
Už dnes zvalcujú No Name a Chinaski publikum v pezinskom amfiteátri dvojitou dávkou hitov, ktoré miluje slovenské aj české publikum.
pred 7 rokmi
Po ročnej prestávke sa do Bratislavy vracia londýnske trio Belleruche, ktoré sa medzičasom stalo jedným z najobletovanejších súborov na britskej nezávislej scéne.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT