Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Charakteristika športového výkonu

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 29.06.2004

Športový výkon je rozhodujúcim kritérium efektívnosti športovej prípravy.
Charakteristika športového výkonu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Športový výkon je rozhodujúcim kritérium efektívnosti športovej prípravy. Je konečným cieľom súťaženia a pretekania sa a predstavuje priebeh a výsledok práce športovca v danej športovej disciplíne.

Športový výkon je aktuálny prejav špeciálnej výkonnosti, ktorej obsahom je uvedomelá pohybová činnosť zameraná na dosahovanie úloh vymedzených športovou disciplínou, je obrazom športových možností jedinca a slúži ako kritérium hodnotenia.

Maximálne športové výkony sú ukážkou ľudských možností v športovom prostredí. Snaha dosahovať maximálne výkony alebo aspoň sa k nim priblížiť je snahou každého športovca v každom športovom odvetví. Na športový výkon sa môžeme pozerať z viacerých hľadísk.

Z hľadiska podávania výkonu môžeme rozdeľovať:
- individuálny výkon
- skupinový výkon
- kolektívny výkon

Z hľadiska úrovne rozdeľujeme športový výkon:
- relatívny maximálny výkon
- absolútne maximálny výkon

Športový prejav z hľadiska vnútornej štruktúry je ovplyvnený množstvom faktorov, ktoré môžu byť:
A, limitujúce – ktoré priamo určujú kvalitu výkonu a nedajú sa nahradiť. Ide napríklad o geneticky podmienenú rýchlosť v šprintoch, herné myslenie v športových hrách alebo aj technika pohybu pri viacerých diciplínah.

B, determinujúce – sú také, ktoré vytvárajú podmienky na to, aby došlo k prejaveniu sa limitujúcich faktorov. Rozvoj dýchacieho a srdcovo-cievneho systému priamo ovplyvňuje vytrvalostné schopnosti. Taktiež ohybnosť je nevyhnutná pri nácviku dokonalej techniky pohybu.

C, dokresľujúce – prispievajú ku kvalitnejšej hodnote výkonu , ale dajú sa nahradiť inými faktormi. Napríklad estetický prejav v modernej gymnastike možno nahradiť technickou náročnosťou zostavy. Bežeckú rýchlosť futbalistu, môžeme nahradiť predvídavosťou pohybu lopty a hráča.

Z pohľadu celistvého športového výkonu je potrebné poznať z akých častí sa skladá, ktoré ho ovplyvňujú. Rozhodujúci základ tvorí kondícia (pohybové schopnosti a možnosti), technika pohybu (pohybové zručnosti), taktické schopnosti, psychické vlastnosti, ktoré znásobujú efektivitu výkonu. Ďalej sem patria ostatné vnútorné predpoklady a vonkajšie podmienky, ktoré ohraničujú daný športový výkon.

Štruktúra športového výkonu sa stále mení a nemožno ju chápať ako nemenní proces. Vyznačuje sa neustálim vývojom a prispôsobovaní podmienkam vnútorného i vonkajšieho prostredia.

Športový výkon ako komplexný prejav osobnosti športovca je výsledkom spoločného pôsobenia týchto sfér:
- osobnostných výkonových predpokladov
- športovej prípravy
- výkonovej motivácie
- vzájomného vzťahu úspechov a neúspechov
- vplyvom spoločensko-sociálneho prostredia

Dôležitým znakom športového výkonu je jeho merateľnosť. V súčasnosti existuje obrovské množstvo športov a športových disciplín, ktoré môžeme zaradiť do 4 skupín z hľadiska merateľnosti výkonu:
A, športové disciplíny s možnosťou objektívneho zisťovania výkonu (atletika, plávanie, vzpieranie)

B, športové disciplíny, ktorých výkon sa určuje nepriamymi jednotkami (bodmi). Sem patrí moderná gymnastika, krasokorčuľovanie, skoky na lyžiach.

C, športové disciplíny, v ktorých sa výkon určuje konečným efektom, alebo väčším množstvom podmienených jednotiek (bodov). Sem patrí väčšina kolektívnych športov, ale aj napríklad úpoly.

D, komplexné odvetvia športu – moderný päťboj, atletické viacboje, kde sa súhrnne hodnotí viacero špecifických disciplín.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Športový výkon je rozhodujúcim kritérium efektívnosti športovej prípravy. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/sport/charakteristika-sportoveho-vykonu/

fajn pomohol mi pri spracovávaní jedného projektu super!

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Každý občas potrebuje rozptýlenie od každodenných starostí. Aj prezident. K americkému prezidentovi Franklinovi D. Rooseveltovi (Bill Murray) prichádza na návštevu jeho vzdialená šarmantná sesternica Daisy...
pred 5 rokmi
Speváčka si myslí, že fanúšikovia si zaslúžia, aby interpreti na koncertoch spievali naživo.
pred 5 rokmi
Nemožné sa stalo skutočnosťou. Agentúra Vivien k nám po jedinečnom koncerte Beyoncé prináša ďalšiu hviezdu z prvej ligy. Tajfún menom Robbie Williams zaútočí na Bratislavu 18. apríla 2015 v rámci svojho Let Me Entertain You Tour 2015.
pred 4 rokmi
Mixáž a mastering prebiehal v LOFT Studios pod taktovkou Jaroslava Žiga ml. s ktorým formácia už dlhšie spolupracuje.
pred 5 rokmi
Skupina Gladiátor predstavuje novú kladbu s názvom „Na kom ti záleží“! Kapela na čele s Mikom Hladkým vkročila po 5-tich rokoch od vydania ich zatiaľ posledného albumu “Hlavu maj hore” do novej tvorivej etapy.
pred 4 rokmi
ŠKODA originálne Príslušenstvo: Praktické riešenie pre cestovanie so psom. Bezpečná cesta na dovolenku na štyroch labkách: Od psieho bezpečnostného Pása až po deliacu mriežku.
pred 8 rokmi
Komerčný úspech limitovaného modelu Fiat 500 by Gucci inšpiroval tvorcov k vytvoreniu ďalšieho podobného modelu.
pred 5 rokmi
Urobte si v sobotu výlet do Luhačovíc a príďte si pochutnať na tunajších špecialitách

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT