Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Beh ako súčasť života. (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 18.01.2008

„Chceš byť silný – behaj, chceš byť pekný – behaj, chceš byť múdry – behaj!“
Beh ako súčasť života. (1.časť)
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Pred dva a pol tisícročím vysekali do obrovskej skaly v Helede nápis: Chceš byť silný – behaj, chceš byť pekný – behaj, chceš byť múdry – behaj!

Päťsto rokov neskôr Horácius napísal: „Ak nebeháš, pokiaľ si zdravý, budeš behať, keď ochorieš!“ Aktuálnosť týchto názorov v súčasnosti ešte vzrastá. Veď najrozšírenejším neduhom dneška sú srdcovo-cievne choroby. Lekári konštatujú, že mozog, žalúdok, pľúca sú „vypočítané a stavané“ priemerne na 120-150 rokov. V súčasnosti ľudí trápi najčastejšie srdce, čo súvisí predovšetkým so spôsobom života dnešného človeka.

S rastom mechanizácie a automatizácie sa znižuje telesné zaťaženie. Vo výrobe sa stále viac sústreďuje na riadenie a kontrolu činnosti rozličných strojov a mechanizmov, v príbytkoch centrálne kúrenie, plyn, elektrina, vodovod oslobodzujú ľudí od namáhavej domácej práce. Lietadlá, vlaky, metro, autobusy, automobily nahrádzajú dlhotrvajúcu chôdzu. Komfort vedie k „svalovému hladu“, ktorého výsledkom je narušenie normálnej činnosti dôležitých orgánov a systémov organizmu. Znižuje sa schopnosť prispôsobiť sa zvýšeným telesným a psychickým zaťaženiam, ktoré narastajú súčasne s intenzifikáciou života. Technický pokrok vedie takto k telesnému regresu. Človek si mechanickou pílou podpiľuje haluz, na ktorej sedí. Uhasiť „svalový hlad“ možno dnes iba jedinou cestou – využitím „neproduktívnych“ telesných cvičení.

Spomeňme si na anglických šľachticov oslobodených od telesnej práce. Práve oni sa ako prví združovali do atletických klubov, pretože pochopili, že nečinnosť hrozí degeneráciou. Zdá sa, že aj Helada vytvorila olympijské hry nielen preto, že sa opájala kultom krásneho tela, ako sa to niekedy uvádza. Dôvod bol v tom, že práca otrokov oslobodila Grékov od nevyhnutnosti pracovať, pričom však stále vojny vyžadovali vysoký stupeň telesnej pripravenosti a zdatnosti. Východisko sa našlo v atletických cvičeniach, základom ktorých bol u Angličanov, ako aj u starých Grékov beh.

Na čo zomieral človek v dobe, keď nebolo automobilov, televízorov a lietadiel?

Milióny životov zničil mor, malária a kiahne. Dnes sú metlou ľudstva infarkt a artérioskleróza. Tieto choroby vznikajú v podstate vplyvom spôsobu života bez dostatku pohybu, zoslabnutím srdcového svalu, zmenami v stenách krvných ciev, ktoré sa vekom stávajú krehkými a nepružnými. Pravidelné pestovanie behu núti srdcový sval intenzívne pracovať, prečerpať 20-40 l krvi za minútu, zatiaľ čo v pokoji sa zo srdca vytláča do aorty nie viac ako 3-4 l za minútu. Známy fyziológ Wilhelm Roux zdôrazňoval, že funkcia tvorí orgán, čo znamená, že čím viac budeme zaťažovať srdcový sval rovnomerne, a samozrejme primeranou prácou, tým sa stane výkonnejším. Beh je vhodný najmä preto, že môžeme sami regulovať jeho tempo alebo ináč povedané, zaťaženie srdcového svalu. Jeden z najznámejších svetových kardiológov prof. Albert Wollenberger oprávnene konštatoval: „Pri pravidelnom pestovaní behu v rovnomernom a nevysokom tempe je infarkt prakticky temer vylúčený.“

Zrýchlený krvný obeh počas behu napomáha lepšie okysličovať tukové látky vo svale. Preto môžeme beh označiť za najlepší prostriedok v boji s nadváhou a obezitou , ktoré spôsobujú nepríjemnosti miliónov ľudí. Ešte dôležitejšie je, že rýchle „spálenie“ tukov zabraňuje ukladaniu cholesterolu v stenách krvných ciev a intenzívny krvný obeh udržuje ich vysoký tonus. To však nie je všetko, pretože beh nie je iba profylaktický prostriedok. V mnohých liečebných zariadeniach využívajú beh s úspechom aj pri liečbe srdcovo-cievnych chorôb. Zaznačený je prípad, keď starší človek, ktorý prekonal infarkt myokardu, v priebehu jeden a pol roka špeciálneho tréningu v behu nielenže v plnej miere obnovil svoje zdravie, ale sa mohol zúčastniť aj na pretekoch.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Po reštrukturalizácii by mala byť spoločnosť menšia a ziskovejšia, mala by sa aj viac sústrediť na používateľov a inzerentov.
pred 7 rokmi
Nové skladby zadarmo, dokument o kapele a koncerty s dychovou sekciou, aj takéto darčeky pre svojich fanúšikov pripravil Elán.
pred 7 rokmi
Springsteen na obale svojho nového albumu a hneď dvakrát. Aj fanúšikovia bossa sa v tomto prípade rozdelia zrejme minimálne na dva tábory. Faktom však ostáva, že radosť z nového albumu sa dostaví pravdepodobne úplne u každého.
pred 9 rokmi
Ústredná volebná komisia zverejnila oficiálne výsledky sobotňajších predčasných parlamentných volieb.
pred 7 rokmi
Muzafar a Feruz sú dvaja pastieri oviec z malej krajiny v strednej Ázií, o ktorej nikto nikdy nepočul. Aby sa o nej konečne svet dozvedel, rozhodne sa ju syn prezidenta trošku spropagovať a povolá týchto dvoch na ich životnú misiu: zničiť Eiffelovku!
pred 8 rokmi
Spevákovi sa rovnako ako ďalším trom členom kapely nepáčilo, že gitarista Hynek Toman vyňal ochrannú známku Support Lesbiens a stal sa tak prakticky jediným, kto s ňou mohol nakladať.
pred 9 rokmi
Hoci boli iba milenky, niektoré už pred stovkami rokov dokázali bojovať za svoje práva a emancipáciu a vyrovnať sa tak silnejšiemu pohlaviu.
pred 8 rokmi
Maďarsko už v minulosti odmietlo slovenský návrh medzištátnej dohody.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT