Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Adaptácia transportného systému na záťaž (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 28.10.2008

Fyziologickú adaptáciu obehového systému na zvýšené objemové nároky je možno rozdeliť na niekoľko časových etáp.
Adaptácia transportného systému na záťaž (2.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Fyziologickú adaptáciu obehového systému na zvýšené objemové nároky je možno rozdeliť na niekoľko časových etáp:

A. V začiatku tréninguje zníženie srdcovej frekvencie pri rovnakej záťažovej úrovni umožnená vyššia arteriovenózna diferenciácia vďaka zlepšenej svalovej mikrocirkulácii a lepšiemu využitiu kyslíka vo svalovom vlákne.

B. Po dlhšom tréningu sa zväčšuje systolický srdcový objem. Toto zväčšenie je dané zvýšením ejekčnej frakcie, teda menším zbytkovým objemom na konci systoly. Na tom sa podieľa zvýšená kontraktilita srdcového vlákna ako adaptačný prejav myokardu na zvýšené nároky.

C. Dlhodobý intenzívny tréning, zvlášť pokiaľ je začatí v mladom veku, vyvoláva aj morfologickú prestavbu srdca. Tá sa prejavuje fyziologickou hypertrofiou so zväčšovaním veľkosti a hmotnosti srdca, zväčšovaním objemu všetkých srdcových dutín a malým zhrubnutím srdcovej steny. V popredí teda stojí fyziologická regulačná dilatácia, ktorú sa dá charakterizovať týmito znakmi: veľký systolický objem aj pri zníženej myokardiálnej kontraktilite (úspora srdcovej práce), schopnosť dosahovať vysokého maximálneho srdcového objemu pri vysokej telesnej záťaži, kľudová bradykardia, malý vzostup srdcovej frekvencie pri záťaži a vysoká kyslíková transportná kapacita.

Napriek tomu však medzi trénovanými a netrénovanými nieje rozdiel v hodnotách maximálnej srdcovej frekvencie, ani v arteriovenóznej kyslíkovej deferenciácii, a tiež spotreba kyslíka pri rovnakej záťaži je u oboch skupín rovnaká. Vzostup minútového srdcového výdaja pri stúpajúcich pracovných nárokoch je u trénovaného aj netrénovaného daný predovšetkým zrýchľovaním srdcovej frekvencie, a nie zväčšovaním srdcového objemu. Zväčšenie systolického objemu pri zmene z kľudu do svalovej práce dolnými končatinami vo vertikálnej polohe tela je u oboch skupín relatívne rovnaké. Hlavní rozdiel je teda vo veľkosti srdca a systolického srdcového objemu. U fyziologicky zväčšeného srdca sú zväčšované aj koronárne cievy, čo je predpokladom vysokej myokardiálnej perfúzie.

V periférnej cirkulácií sa tréning prejaví zmenami v distribúcií krvi. Nároky trénovaného kostrového svalstva na perfúzii sa vďaka lepšiemu využitiu krvi znižujú, a teda viacej krvi môže slúžiť pre perfúziu splanchnickej a renálnej oblasti.

Významné je zvýšenie krvného objemu a celkového množstvá hemoglobínu vplyvom tréningu. Popísané adaptačné zmeny sprevádzajú predovšetkým telesný tréning spojený s objemovou záťažou obehového systému, teda záťažou dynamického, vytrvalostného charakteru. Iné adaptačné následky má opakovaná telesná záťaž statického charakteru o ktorých si povieme nabudúce.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Pieseň je prvou ukážkou z pripravovaného debutového album Shining, ktorý sa na trhu objaví v prvý jarný deň, teda 21. marca 2011.
pred 6 rokmi
Režisér Nikita Slovák zasvätil leto práci a tento mesiac predstaví tri nové projekty.
pred 5 rokmi
Výnimočný český spevák Dan Bárta mieri opäť na Slovensko! Už v septembri štartuje hudobný maratón s výstižným názvom „PRVÝ FIFTÝN 2015“. Famózny hudobník a kapela Illustratosphere oslávia 15-te výročie spoločnej tvorby v 9-tich slovenských mestách.
pred 8 rokmi
Ak by expremiérka a vysokoškolská profesorka Iveta Radičová kandidovala v prezidentských voľbách v roku 2014, zvíťazila by a stala by sa hlavou štátu.
pred 7 rokmi
Rok a pol potrebovala Gabriela Gunčíková na to, aby prišla s novým materiálom, ktorého názov hneď na prvý pohľad jasne hovorí o tom, ako to momentálne s niekdajšou súťažiacou SuperStar je.
pred 8 rokmi
Člen známej cirkusantskej rodiny presvedčil USA i Kanadu, aby mu dovolili uskutočniť unikátny pokus.
pred 9 rokmi
Česká spevácka dvojica Ben Cristovao a Monika Bagárová v utorok na MTV predstavila videoklip k svojmu duetu s názvom Chci.
pred 6 rokmi
Oproti roku 2012 sa Univerzita Komenského posunula z 527. priečky na 495. miesto.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT