Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vplyv zníženej telesnej aktivity na zdravie

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 17.02.2009

Obmedzenie telesnej námahy v každodennom živote dnešného človeka dosiahlo už aj u nás taký stupeň, že sa treba zaoberať odrazom súčasného spôsobu života...
Vplyv zníženej telesnej aktivity na zdravie
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Obmedzenie telesnej námahy v každodennom živote dnešného človeka dosiahlo už aj u nás taký stupeň, že sa treba zaoberať odrazom súčasného spôsobu života na ľudský organizmus a na jeho zdravie. Dnešnému človeku už začína chýbať aj to minimum svalovej činnosti, ktoré je potrebné pre zachovanie normálnych funkcií ľudského organizmu. V popredí vývinových prispôsobovacích pochodov človeka ako druhu živého tvorstva po milióny rokov stálo prispôsobovanie sa organizmu ako celku a jednotlivých orgánov na rôzne druhy svalovej činnosti.

Svalstvo tvorí okolo 40% váhy ľudského tela. Spolu s 15% pripadajúcimi na kostru tvoria orgány opory a pohybu vyše polovice váhy tela. Pre optimálnu činnosť ľudského organizmu nie je ľahostajné, či sú svaly pasívnou masou, vyživovanou nenáročne na pokojovej úrovni, alebo či sú často sídlom najväčšej aktivity, ktorú možno vykonávať, len ak sa všetky orgány postavia do služieb pracujúcich svalov.

Dlhodobý vývin človeka smeroval k takejto druhej alternatíve. Aktivita, ale aj nečinnosť svalstva majú veľký vplyv na celkovú úroveň látkovej premeny na látkovú premenu buniek, na aktivitu fermentov, na funkcie vnútorných orgánov, z nich hlavne na krvný obeh a dýchanie atď. Svalovou aktivitou alebo nečinnosťou sa významne ovplyvňuje nervové, hormonálne a látkové riadenie činnosti všetkých systémov a organizmu ako celku. Svaly svojou činnosťou i nečinnosťou priamo ovplyvňujú štruktúru kostí, pohyblivosť kĺbov, držanie tela a podobne. Svalová činnosť intenzívne spolupôsobí pri uvoľňovaní nervového a emocionálneho napätia.

Ľudský organizmus potrebuje k svojmu plnému rozvoju povzbudenie, ktoré so sebou prináša jeho činnosť. Ako je rozumová činnosť nevyhnutným popudom pre rozvoj intelektu, tak svalová činnosť je popudom pre telesný rozvoj, udržovanie zdatnosti a výkonnosti. Ústroje ľudského organizmu, od ktorých sa vyžaduje zvýšený výkon, sa rozvíjajú, orgány odsúdené na nečinnosť atrofujú a funkčne sa znehodnocujú.

Dnešný človek je najčastejšie zaťažovaný príliš jednostranne, ako duševne, tak aj telesne. Jednostranné zaťaženie treba kompenzovať takými prostriedkami, ktoré by jednostrannosť vyrovnali a podporili harmonický vývin človeka po všetkých stránkach. Z hľadiska telesnej zdatnosti a výkonnosti i z hľadiska uvoľňovania nervového napätia najlepším kompenzačným prostriedkom je sústavné telesné cvičenie a športovanie. Kto má dostatok telesného pohybu, ten sa rozvíja, silnie, udržuje si dobrú výkonnosť, otužilosť, odolnosť. Kto sa dosť nepohybuje, ten slabne, stráca výkonnosť a vytvára si podmienky pre vznik funkčných porúch a chorôb.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Tohtoročné vydanie albumu Super Trouper skupiny ABBA v De Luxe edícii dopĺňa doteraz vydaný triptych radových albumov Švédov v tejto jedinečnej zberateľskej edícii.
pred 8 rokmi
V bratislavskom Kultúrnom centre Dunaj sa v prvý júnový deň uskutoční dvojkoncert zaujímavých kapiel zo susedných krajín.
pred 10 rokmi
Legenda avantgardnej hudby, spevák Bryan Ferry vydáva nový album. Olympia je nepochybne jednou z udalostí roka na alternatívnej hudobnej scéne.
pred 9 rokmi
Americký herec, scenárista a režisér Steve Buscemi bude režírovať filmovú adaptáciu novely Queer (1985) Williama S. Burroughsa, ktorá v roku 1991 vyšla aj v češtine pod názvom Teplouš.
pred 10 rokmi
Nebo, peklo, raj je singlom z pripravovaného albumu Dary Rolins, ktorý síce ešte nemá názov, ale jeho obsah je už hotový a mal by vyjsť už v priebehu tohto mesiaca.
pred 9 rokmi
Rektori veria, že opatrenie odbremení študentov v posledných ročníkoch, ktorých súčasný systém tesne pred štátnicami zaťažuje.
pred 6 rokmi
Minimálne dvaja ľudia zahynuli dnes pri výbuchu bomby umiestnenej v aute.
pred 9 rokmi
To, čo má Michal David na rováši sú nesmrteľné hity, na ktorých sa bude baviť nielen naša generácia, ale ak to dobre naformulujeme, tak aj generácie po nás.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT