Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Spôsobuje choroby životné prostredie?

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 24.09.2007

Stovky obyčajných vecí – od aerosólov cez klimatizáciu, výfukové plyny až po rtg lúče – môžu poškodiť naše zdravie.
Spôsobuje choroby životné prostredie?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Každý deň sa stretávame s najrôznejšími situáciami, látkami, strojmi a prístrojmi, na ktoré naše telo nie je pripravené. Stovky obyčajných vecí – od aerosólov cez klimatizáciu, výfukové plyny až po rtg lúče – môžu poškodiť naše zdravie. Ďalším rizikom je priemysel, poľnohospodárstvo, elektrárne, bane, skládky odpadov a pod. Ide o znečistenú vodu a ovzdušie. Existuje i dlhodobé ohrozenie, napr. skleníkový efekt, ktorý síce neohrozuje bezprostredne nás, ale môže ohroziť naše budúce generácie.

Znečistenie ovzdušia

Priemysel, doprava, poľnohospodárske postreky, elektrárne, lietadlá, spaľovanie pevných palív, aerosóly a iné vylučujú neustále do ovzdušia jedy. Znečistenie ovzdušia môže vyvolať bolesti hlavy, podráždenie očí, hrdla, pľúc a iných častí dýchacieho ústrojenstva, ktoré môžu vyvolať rôzne ochorenia, napr. alergiu, astmu, zápaly priedušiek. Niektoré chemikálie sa môžu z pľúc dostať do krvi a následne poškodiť imunitný systém, vyvolať rakovinu. Môžu tiež vyvolať rôzne vrodené chyby.

Olovo z pohonných látok

Tri štvrtiny olova, ktoré sa dostávajú do ovzdušia, pochádzajú z výfukových plynov. Olovo môže poškodiť mozog, a nervový systém má tiež súvislosť s hyperaktivitou a zníženou inteligenciou detí, zvlášť nebezpečné môže byť pre tehotné ženy a plod.

Kyslý dážď

Kysličník siričitý, kysličníky dusíka a ozón sú zakladnými kyselinotvornými plynmi. Hlavnými tekutými depozitmi sú kyseliny sírová a dusičná, ktoré vznikajú, keď sa nečistoty rozpúšťajú v dažďovej vode. Spaľovanie uhlia a olejov v priemysle, priemyselné spracovanie, predovšetkým chemikálií a výfukové plyny sú hlavnými zdrojmi znečistenia. Okrem priamych škôd, ktoré kyslý dážď spôsobuje tým, že vyvoláva choroby dýchacieho ústrojenstva, tiež narúša ekologickú rovnováhu. Spôsobujú opadávanie listov, dokonca i zabíjajú stromy, zvyšujú kyslosť pôdy jazier a riek a v pôdach so žulovým podkladom sa uvoľňuje hliník. Ten sa dostáva do riek a tam spôsobuje hynutie rýb a iných vodných živočíchov.

Kysličník uhoľnatý

Vzniká pri spaľovaní látok, ktoré obsahujú uhlík za nedostatočného prístupu kyslíka. Tento plyn bez farby a zápachu sa viaže na hemoglobín v krvi oveľa lepšie ako kyslík a môže spôsobiť udusenie.

Freóny

Freóny sú nehorľavé a zdanlivo neškodné plyny, ktoré sa vo veľkých množstvách dostávajú do atmosféry. Sú veľmi stabilné, niektoré z nich sa rozpadajú až po 100 rokoch. Ak sa nachádzajú v povrchových vrstvách atmosféry, kde sú vystavené silnému slnečnému žiareniu, uvoľňuje sa z nich chlór, ktorý trvale ničí ozón, čo má za príčinu nárast vzniku rakoviny a šedého zákalu.. Radia sa tiež medzi plyny spôsobujúce skleníkový efekt tým, že zadržujú teplo v atmosfére.

Znečistenie vody

Hlavnými zdrojmi znečistenia sú splavované dusičné hnojivá, pesticíty a siláž, používané v poľnohospodárstve, fosfáty z pracích prostriedkov a priemyselné odpady. Dusičnany sa v tele premieňajú na iné látky, ktoré znižujú obsah kyslíka v tele. Voda obsahujúca dusičnany je pre dojčatá nebezpečná aj po prevarení. Dusičnany spôsobujú rakovinu pažeráka a žalúdka, zápaly kože, potraty a vrodené chyby. Chlór sa do vody pridáva proti baktériam v bezpečnom množstve, niekto naň však môže byť alergický.

Insekticídy

Látky, ktoré používame proti hmyzu, sú po prehltnutí alebo vdýchnutí jedovaté, dráždia pokožku, nos, oči, spôsobujú alergie.

Smog

Smog znižuje výkon pľúc až o 20%, môže spôsobiť astmu a respiračné problémy. Vyhýbajtre sa preto rušným uliciam, kde jazdia kamióny a autobusy, sledujte správy o čistote ovzdušia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Stovky obyčajných vecí – od aerosólov cez klimatizáciu, výfukové plyny až po rtg lúče – môžu poškodiť naše zdravie. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/skodlive-latky/sposobuje-choroby-zivotne-prostredie/

strom ? https://www.youtube.com/watch?v=4TAiC3c8NhY

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Film Filipa Renča Lída Baarová, ktorý mal včera premiéru, dnes doplní rovnomenný soundtrack.
pred 6 rokmi
Šestnásť ruských vedcov, ktorí mali na stanici SP-40 zostať až do septembra, zachránil ľadoborec Jamal.
pred 7 rokmi
V Letanovciach chýbajú peniaze na dokončenie rómskej osady.
pred 8 rokmi
Automobilka Renault zverejnila oficiálnu fotografiu nového Twinga.
pred 6 rokmi
Zmluvy podpíšu do konca októbra. Peniaze môžu využiť na skvalitnenie výučby, vybavenie laboratórií prírodovedných predmetov a nákup výpočtovej techniky
pred 7 rokmi
Plánuje na to využiť blížiaci sa koncert pri príležitosti osláv 60. výročia vládnutia kráľovnej Alžbety II.
pred 7 rokmi
Niekto veľmi bohatý sa môže na celé štyri dni ponoriť do kože amerického prezidenta a skúsiť si aké to je, keď prezident práve nerieši svetové otázky. Toto luxusné poznanie ponúka hotel Fairmont vo Washingtone.
pred 6 rokmi
Záznam unikátneho koncertu Pavla Šporcla a skupiny Šporcelán z pražského letiska Václava Havla, natočený 4.decembra minulého roku Českou televíziou, vydáva EMI v jej licencii na dvojalbume DVD/CD aj ako samostatné CD.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT