Existujú štyri hlavné typy mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú v posilňovniach.
Zdroj obrázku: SXC/free
Baktérie
Tieto jednobunkové organizmy kolonizujú ľudí a nosičov vrátane utierok a sprchovacích hlavíc. Typické kmene zahŕňajú žltého stafylokoka a streptokoky. Oba môžu spôsobiť nepríjemné kožné infekcie. Sú známe epidémie, ktoré sa vyskytovali medzi športovcami, predovšetkým v kolektívnych športoch. Stafylokokus je jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich infekčných agens, ktoré postihujú ľudí. V extrémnom prípade môžu niektoré kmene baktérií spôsobiť aj zápal pľúc.
Huby
Ide o komplexnejšie, ale predsa ešte jednobunkové organizmy, ktoré majú tendenciu množiť sa v miestach s vysokou vlhkosťou. Bežné typy spôsobujú hubové ochorenie chodidla, príp. slabín. Vo všeobecnosti platí, že niektorí ľudia sú náchylnejší na hubové infekcie ako iní. Vaša náchylnosť závisí od vašej telesnej chémie. Závisí to od chemického zloženia potu až po jeho množstvo.
Protozoa
Ďalšie jednobunkové organizmy, zmáne ako protozoa, možno nájsť v nedostatočne udržiavaných horúcich kúpeloch, vírivkách a bazénoch. Protozoa je najzriedkavejším zo všetkých štyroch hlavných mikrobiálnych rizík vo fitku.
Vírusy
Sú oveľa komplexnejšie ako ostatné tri mikroorganizmy, pretože si vyžadujú hostiteľa, na ktorom prežívajú. Vírusy nádchy a chrípky sú najčastejšie. Prenášajú sa osobným kontaktom, a (menej často, ako si myslíte) kýchaním. Pri kýchaní opúšťa vzduch ústa rýchlosťou 320 km/hod. Avšak nedostáva sa ďalej ako 1 meter. Iba 25% prípadov predstavujú nákazy získané prostredníctvom kýchnutia priamo do tváre. Akonáhle vírus infikuje organizmus, má tendenciu zostať v dýchacom ústrojenstve, pričom napadá ďalšie bunky a produkuje ďalšie vírusové častice.
Sanitárne opatrenia
Aj keď sa jednotlivé typy mikroorganizmov od seba značne líšia, majú niekoľko spoločných čŕt. Je len veľmi nízka pravdepodobnosť, že by sa niektoré z nich šírili prostredníctvom potu, a to aj vtedy, keď potiaca sa osoba trpí chrípkou alebo nádchou. Samotný pot v skutočnosti nepredstavuje žiadny problém. Je to primárna vlhkosť, ktorá spôsobuje problémy tým, že pomáha mikroorganizmom množiť sa a rásť. Mnohé mikroorganizmy majú krátky život, teda zahynú skôr, ako vás stihnú infikovať.
Mikroorganizmy, ktoré si zachovávajú schopnosť infekcie po dlhšiu dobu – niektoré majú životnosť aj niekoľko hodín alebo dní – predstavujú tie, ktoré sú problematické. Preto je potrebné zachovávať určitú úroveň čistoty. Typickým prípadom sú horúce kúpele a bazény, ktoré treba pravidelne kontrolovať, aby bola vo vode dodržaná určitá hladina chlóru, ktorá potláča rast mikroorganizmov. Podobne treba kontrolovať šatne a toalety. Čistenie náradí v posilovniach spadá pod nariadenia vlastníkov posilovní.
Boj proti mikróbom
I napriek úplnej oddanosti čistote nie je možné totálne eliminovať mikroorganizmy z prostredia gymu. Preto treba zachovávať aj pravidlá osobnej hygieny – pravidelne si umývať a vysúšať ruky. Mikroorganizmy totiž milujú vlhko. To znamená, že aj náradie treba dosucha vyutierať po použití.
Do fitka si noste dva uteráky odlišnej farby, aby ste vedeli, čo s ktorým utierate. Ak máte na tele rany a odreniny, riziko infekcie stúpa. Poranené miesta je treba zakryť oblečením alebo prelepiť. Do sprchy používajte šlapky. Po každom tréningu uteráky operte.
Pri dodržiavaní týchto zásad je riziko infikovania sa minimálne.