Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Podstata a prejavy únavy

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 16.12.2006

Únava je fyziologický proces vznikajúci pri činnosti.
Podstata a prejavy únavy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Únava je fyziologický proces vznikajúci pri činnosti. Núti človeka zmierniť alebo prerušiť činnosť skôr, než dojde k ohrozeniu jeho zdravia. Únava je prirodzeným dôsledkom každej dostatočne intenzívnej a dosť dlho trvajúcej činnosti. Pri statickom úsilí sa objavuje skôr ako pri dynamickej práci. Únava vzniká pri činnosti v dôsledku nastupujúceho útlmu nervového systému centrálneho aj periférneho. Frekvencia motorických impulzov z mozgovej kôry sa znižuje.

Vznik únavy nervového systému podporujú metabolity pracujúcich svalov, najmä kyselina mliečna. Lokálne v pracujúcich svaloch hrá významnú úlohu aj vyčerpávanie energetických zásob v pracujúcich svalových bunkách.

Objektívna únava sa vyvíja postupne v priebehu výkonu. U unaveného športovca klesá výkon vo všetkých zložkách. Zhoršuje sa presnosť a koordinácia pohybov, predlžuje sa reakčný čas, zmyslové vnímanie sa oslabuje, klesá rýchlosť a sila pohybov, pohyby strácajú na živosti, stávajú sa pomalšími, ťažkopádnejšími, menej účelnými, vykonávajú sa aj vedľajšie nepotrebné pohyby. Zhoršuje sa rozhodnosť, prispôsobivosť k novým situáciám, klesá disciplinovanosť a kontrola správania sa. Na tvári sa objavujú typické príznaky – zvraštené čelo, pootvorené ústa, poklesnuté ústne kútiky. Dýchanie je plytké, rýchle, namáhavé. Koža najprv sčervená, spotí sa, neskôr až bledne. V extrémnych prípadoch dostáva až modrastý nádych.

Objektívna únava a pocit únavy sú dve stránky jednej veci. Subjektívny pocit únavy sa objavuje po určitom množstve vykonanej práce. Spočiatku športovec cíti zvýšenú námahu a napätie v najviac zaťažovaných svaloch (lokálna únava). Vo výkone môže pokračovať iba zvýšeným vôľovým úsilím. Postupne sa však pocit únavy šíri na celé telo. Športovec nevládze udržať tempo práce, spomaľuje, až prípadne prerušuje činnosť (celková únava). Pocit únavy nezodpovedá vždy objektívnemu štádiu únavy. Mnohé vonkajšie i vnútorné okolnosti môžu pocit únavy zosilniť alebo zoslabiť. Významne sa tu uplatňuje postoj športovca k výkonu, motivácia výkonu a priaznivé alebo nepriaznivé vonkajšie okolnosti.

Ďalším prejavom únavy je vyčerpanosť. Vyčerpanosť znamená veľmi vysoký stupeň fyziologickej únavy, ktorá sa prejavuje ešte výraznejšími znakmi. Môže sa vyskytnúť najmä pri športových výkonoch v nepriaznivých podmienkach, pri častých súťažiach a pod.. Odpočinkom sa rýchle odstraňuje.

Únava ktorá sa objavuje po jednotlivom športovom výkone sa označuje ako akútna únava. Chronická únava vznikajúca po niekoľkotýždňovom sústavnom veľkom zaťažovaní má osobitné označenie ako pretrénovanosť. Tento stav organizmu predstavuje najvyšší možní stupeň únavy, ktorý sa vhodným regeneračným režimom dá odstrániť.

V telesnej výchove a v športe sa vyskytuje hlavne únava fyzická alebo svalová. U intenzívne trénujúcich vrcholových športovcov sa však môže vyskytnúť, podobne ako napríklad v zamestnaní, aj únava psychická alebo nervová. Tá je však zahrnutá do komplexu prejavov pretrénovanosti.

Únava vo veľkej miere podporuje vznik úrazov pri športe a preto vhodná regenerácia a úprava tréningových metód je základom ako sa únave a stavom s ňou spojených vyhnúť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Vedci pôvodne očakávali, že búrka dosiahne stupeň G3, nakoniec však šlo len o búrku najslabšieho stupňa G1.
pred 7 rokmi
Icona Design, dizajnérska spoločnosť, nie je (zatiaľ) tak známa ako štúdio Pininfarina alebo Italdesign Giugiaro, ale táto skutočnosť sa môže rýchlo zmeniť.
pred 6 rokmi
Tretia štúdiovka extravagantnej speváčky sa bude volať ARTPOP. Vyjsť by mala začiatkom budúceho roka.
pred 3 rokmi
Tento týždeň sa do slovenských kín dostane až sedem filmov.
pred 7 rokmi
Lietadlová doprava je klasifikovaná ako najbezpečnejší spôsob dopravy, no pri jednom leteckom nešťastí môže zahynúť naraz aj stovka ľudí. Prinášame vám prehľad najhorších leteckých nešťastí.
pred 4 rokmi
Učitelia na základných a stredných školách by mali v roku 2016 zarábať 1,2-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve.
pred 6 rokmi
ESET objavil trójskeho koňa, ktorý vďaka sociálnemu inžinierstvu ukradol prihlasovacie údaje viac než 16-tisícom užívateľov sociálnej siete Facebook.
pred 5 rokmi
Revival je komédia o štvorici bývalých muzikantov, ktorých slávna rocková skupina Smoke sa za nejasných okolností rozpadla ešte v roku 1972 a teraz sa rozhodli pre jej veľkolepý comeback.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT