Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 03. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Osídla drog

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 18.04.2008

Keď sa tak nad tým zamyslíme, každý, kto berie drogy, má preto pre iných „vysvetlenie“.
Osídla drog
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Keď sa tak nad tým zamyslíme, každý, kto berie drogy, má preto pre iných „vysvetlenie“. Alebo to nazvime skôr ospravedlnením pred ním samým, ako že ja nič, ja muzikant, keby nebolo toho alebo onoho, tak by som sa drog ani nechytil. Faktom je, že skutočne si asi nikto len tak nekúpi drogu, nesadne doma a použije ju. Väčšinou je za tým ešte niečo iné, napr. priatelia, partia, problémy a pod. Záleží najmä na tom, aká silná je človek osobnosť.

Výskumy potvrdili, že užívateľmi drog sú často nevyrovnaní, neistí ľudia, ktorí majú komunikačné ťažkosti a chýba im istá dávka zdravého sebavedomia. Syntetické šťastie im dodáva silu, vnútorný pokoj a spoločnosť iných ľudí. Na rozdiel od závislých od heroínu, z ktorých by mnohí chceli prestať s užívaním drog a napriek snahe to nedokážu, nechcú sa napr. užívatelia extázy vzdať svojich výletov do ríše šťastia. Tak je tomu prinajmenšom v prvom období.

Čím to je
Deti a mladiství sa v súčasnosti dostávajú čoraz ľahšie k drogám, dokonca i k tvrdým. Ponuka drog sa rozšírila a ich pôsobnosť zasiahla aj iné oblasti ako kedysi. Príčiny, prečo sa niekto utieka k droge a tým sa od nej stáva závislým, sú také rôznorodé, akí rôznorodí sú ľudia. Táto ľahká prístupnosť má za následok, že drogy skúsia čoraz mladší ľudia, a čím skôr im prepadnú, tým ťažšia je cesta von. Okrem toho deti ľahšie naletia drogovému dílerovi, že veď o nič nejde, že to iba skúsi. Často sa im drogy ponúkajú vo forme cukríkov a sladkostí, takže vlastne ani nevedia, že užívajú drogu. Aj to je spôsob, ako si rozšíriť skupinu svojich zákazníkov.

Vzťahy, problémy
Dôvodom môžu byť narušené rodinné alebo medziľudské vzťahy, zvýšené nároky na výkon a obava zo zlyhania v škole, zamestnaní, nezamestnanosť, stres, nuda, jednotvárnosť všedného dňa a rastúci pocit osamelosti, či chýbanie rodinného zázemia. U mladistvých sú spúšťacím mechanizmom aj ťažkosti so spoznávaním vlastného „ja“ a konflikty s rodičmi. K tomu sa samozrejme pridružuje aj dobre známa vlastnosť „hrať sa na frajera“, čiže robiť to, čo robia kamoši, partia. Zneužívanie drog nepozná hraníc. Je omylom tvrdiť, že im ľahšie podľahnú deti zo sociálne slabších vrstiev.

Nuda, nedôvera
Dospievajúci nadobúda čoraz častejšie pocit prázdnosti a nudy. Nejeden z nich pochádza z tzv. konfliktných rodín, v ktorých sú hádky medzi rodičmi na dennom poriadku, kde režim dňa ovplyvňuje nezamestnanosť, kde sa udomácnilo násilie a alkohol. Mnohí žijú v predstave, že im život nič neponúka – žiadne podnety, žiadne dobrodružstvá. Deti, ktoré sa tešia zo svojich výkonov a vedia, že ich ocenia aj iní, nie sú tak silno ohrozené ako tie, ktoré sa ocitli na okraji aj preto, lebo si myslia, že nedokážu držať krok s ostatnými.

Čoraz väčší vplyv na dospievajúcich má aj partia, v ktorej sa pohybujú. Je to aj tým, že sa dnešné deti odpútavajú od rodičov skôr ako kedysi. Mládež reaguje veľmi citlivo aj na posolstvá, ktoré k nim vysielajú dospelí. Nezapôsobí na ňu napr. kampaň „športovci proti drogám“, keď je všeobecne známe, že sa tým tí, čo to vyhlasujú, neriadia.

Rodičovský vzor
Zdá sa, že najúčinnejšou zbraňou proti zneužívaniu drog je vychovávať z detí sebavedomé a silné osobnosti. Je úplne jasné, že v tom zohráva podstatnú úlohu rodičovský vzor. Droga a drogová závislosť je v dnešnej dobe všadeprítomná. Jej vplyvu podliehajú občas aj rodičia bez toho, aby si to vlastne uvedomovali. Je známa silná závislosť na redukčných diétach, televízii, nákupovaní. Toto všetko sú závislosti.

Rodičia preto musia podrobiť ostrej kritike najprv vlastné správanie. Kto sám fajčí, ťažko presvedčí dieťa, aby nefajčilo. Na druhej strane treba povedať, že neurobia dieru do sveta ani zaprisahaní užívania drog.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Britskí vedci zistili, že tulene dokážu pomocou svojich citlivých fúzov odhadovať veľkosť predmetov. Táto schopnosť im pomáha pri love v mútnych vodách s nízkou viditeľnosťou.
pred 8 rokmi
Kia Motors Slovakia vyrobila minulý rok 252 tisíc áut a 359 tisíc motorov. V tržbách zaznamenala 15-percentný a v produkcii 10-percentný medziročný nárast.
pred 7 rokmi
Mercedes-Benz GL 63 AMG interpretovaný Brabusom
pred 9 rokmi
Podľa predstaviteľov Slovenskej parkovacej asociácie je riešením problémov s parkovaním na sídliskách výstavba parkovacích domov
pred 6 rokmi
Spoločnosť Apple by sa mohla zaujímať o výrobu automobilov a medicínskych zariadení.
pred 10 rokmi
Druhý diel tohtoročnej očakávanej trilógie švédskej speváčky Robyn vyšiel takmer tri mesiace po vydaní jej staršieho brata (ak by sa cyklus naplnil a kruh sa uzavrel, tretej časti by sme sa mohli dočkať v decembri.
pred 8 rokmi
Po prerokovaní programového vyhlásenia sa poslanci dostanú aj k legislatívnym návrhom.
pred 8 rokmi
Rasmus sa vrátili na hudobný trh s nahrávkou, ktorá síce nesklame, ale ani ničím špeciálnym neprekvapí.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT