Je to taký zvyk, že na všetko chceme hneď tabletku. No týmto postupom si môžete spôsobiť ešte väčšie ťažkosti..
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
Často počujeme v televízii alebo rádii, že na Slovensku je vysoká spotreba liekov v porovnaní s okolitými štátmi. Je to taký zvyk, že na všetko chceme hneď tabletku. Hovoríme tomu, chcieť zabiť pavúka kladivom, čiže niekedy urobíte jedením liekov viac škody ako úžitku.
Samozrejme, teraz nehovoríme o liekoch, ktoré sa musia užívať pri rôznych závažných ochoreniach, bez ktorých by človek skutočne zomrel, ale najmä o voľnopredajných liekoch, ktorými sa kŕmia niektorí z nás ako lentilkami. A samozrejme, aj mnohé lieky na predpis sa vyberajú možno trochu unáhlene. Lenže v tomto prípade možno netreba viniť ani lekára ani pacienta. Problém je skôr v tom, že dnešní zamestnávatelia trvajú na tom, aby ste chodili do práce, PN je tak smiešne platená, že si človek vezme radšej 1-2 dni dovolenky a pomocou liekov sa snaží ochorenie ako si preskákať. Ide najmä o rôzne respiračné ochorenia, nachladenia, žiaľ, často aj chrípky či angína.
Žiaľ, ani užívanie aj tých najobyčajnejších liekov neostáva bez následkov, ak sa to preháňa. Veď podľa štatistík len také obyčajné lieky ako anopyrín, aspirín, acylpirín, aspro a podobne, teda lieky od bolesti hlavy, zubov, svalov, teplote, sa každých 24 hodín skonzumuje 64 kg týchto liekov! Po požití vyšších dávok alebo pri dlhodobom užívaní existuje riziko postihnutia pečene a riziko krvácania zo sliznice.
Paracetamol (
paralen) je veľmi známy a účinný liek proti bolesti aj teplote, jeho časté a dlhé používanie taktiež môže viesť k poškodeniu pečene a obličiek. Veľmi obľúbený liek
ibalgin taktiež ohrozuje pečeň pri častých a vysokých dávkach.
Lieky na recept
V dnešnej dobe majú lieky proti rôznym chorobám čoraz lepšie účinky, vyvíjajú sa stále nové lieky a staré sa vylepšujú. Faktom však ostáva, že všetky majú okrem tých dobrých účinkoch aj vedľajšie účinky – slabosť, únava, nadúvanie, potenie, poruchy trávenia, zvýšený cholesterol, impotenciu...Pacient často musí vyskúšať niekoľko druhov liekov, kým sa nájde taký, ktorý mu nespôsobuje iné problémy.
Neexistuje absolútne bezpečný liek. Aj život zachraňujúce antibiotiká majú vedľajšie účinky, ako žalúdková nevoľnosť, zvracanie, hnačka a pod. Preto sa odporúča zarovno s nimi užívať probiotiká, aby sa nezničila črevná flóra.
Užívanie s rozumom
Hoci sa mnoho dnešných civilizačných problémov dá vyriešiť zmenou životného štýlu a zmenou stravovacích návykov, lekári málokedy nájdu pochopenie pre svoje rady. Ľudia sú netrpezliví, chcú výsledky ihneď a bez námahy a bezo zmeny zabehnutých zvykov. Ak sa jeden lekár vzoprie, nájdu si iného, trošku problémy prifarbia a hurá, mám liek!
Pritom správne by ste sa liekom mali vyhýbať, pokiaľ je to možné a užívať ich iba v nevyhnutných prípadoch. Navyše, takto budú oveľa účinnejšie, ak si vezmete napríklad liek proti bolesti hlavy iba občas, zaberie zrejme ihneď. Ak ho budete jesť denne, často musíte dávku po čase zvýšiť. To platí aj o liekoch na spanie. Účinkujú iba dočasne, pretože neriešia problém, iba následky. Pritom bolenie hlavy často prejde pri prechádzke na čerstvom vzduchu, taktiež dobrý spánok si môžete privodiť tým, že sa pred spaním zdravo unavíte a zmeníte myšlienky. A tabletku vezmete až vtedy, keď máte pocit, že už to inak nejde. A naopak, miesto jedenia rôznych stimulačných preparátov alebo veľkej šálky silnej kávy ráno nalačno na prebudenie skúste studenú sprchu a zopár cvikov. Uvidíte, ako vás to naštartuje, to žiadna tabletka nedokáže.
Bolenie hlavy často prejde pri prechádzke na čerstvom vzduchu, taktiež dobrý spánok si môžete privodiť tým, že sa pred spaním zdravo unavíte a zmeníte myšlienky.
Keď už lieky musíte užívať, dôkladne sa oboznámte s ich vedľajšími účinkami. Dôležité je tiež vedieť, koľko tabletiek si máte zobrať, ak neurčí priamo lekár a koľko tabletiek môže spôsobiť predávkovanie. Taktiež nekombinujte svojvoľne lieky, môžu sa vzájomne neznášať. Všetko konzultujte so svojím lekárom. Neužívajte lieky dlhšie, ako je potrebné, riskujete tým vytvorenie fyzickej aj psychickej závislosti na liekoch.
Pristupujte k liekom s úctou, ktorú si zaslúžia a vyhraďte si ich len na situácie, kedy by ste sa bez nich nemohli zaobísť. Je skutočne načase prestať sa pokúšať zabiť pavúka kladivom.