Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Jedovaté rastliny III

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 07.09.2008

Kýchavica obsahuje rad alkaloidov, ktoré sú: jervin, rubijervin, pseudojervin, protoveratridin, protoveratrin, germerin a germin, z ktorých najjedovatejší je...
Jedovaté rastliny III
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Kýchavica
Obsahuje rad alkaloidov, ktoré sú: jervin, rubijervin, pseudojervin, protoveratridin, protoveratrin, germerin a germin, z ktorých najjedovatejší je protoveratrin (smrteľná dávka pre myš je 0,048mg na 1 kg váhy). Alkaloidy sú sústredené najmä v koreni, menej v nadzemnej časti rastliny. Koreň obsahuje 0,5 až 1,3% alkaloidov, ďalej tuk, horčinu veratramin a organické kyseliny.

Otrava sa pri nadýchnutí prášku z kýchavice prejavuje nezadržateľným kýchaním. V očiach je pocit intenzívnej bolesti a slzenie, v ústach cítite páľavu, slinenie a bolesti. Pri votrení do pokožky spôsobuje silné pálenie a potom stratu citlivosti. Pri vnútornom použití dráždi žalúdočné a črevné sliznice, spôsobuje rozšírenie ciev a pokles krvného tlaku, spomalenie tepu a znižuje počet dychov. Asi 30 minút po požití sa dostaví zvracanie, bolestivá hnačka, niekedy krvavá stolica. Tep je pomalý a nepravidelný, dýchanie povrchné, nízky krvný tlak, rozšírené zorničky. Smrť nastáva zástavou dychu a srdca, a to asi 3-12 hodín po požití.

Prognóza otráv kýchavicou je málo priaznivá. Lieči sa najmä pomocou podávaním centrálnych analeptík, ktoré zvyšujú krvný tlak a udržujú v činnosti dýchanie. Otravy kýchavicou boli spozorované u zvierat (kone, dobytok, ovce, kozy, psy, mačky), i keď tieto otravy nie sú príliš časté, pretože zvieratá obyčajne odmietajú túto rastlinu zožrať.

Lykovec jedovatý
Je to malý krík, kvety sa vyvinú pred lístím, majú nálevkovité ružovkasté okvetie. Rastú 2-4 spolu a majú omamnú vôňu. Kvitne v marci a v apríli. Rastie v lesoch. Všetky časti, ale najmä kôra a plody obsahujú prudký jed. Kôra sa používa pri ochrnutí jazyka, podáva sa chorému na žuvanie. Tiež spôsobuje pľuzgiere na koži. Kto by zjedol len niekoľko plodov, pocítil by veľký smäd, následne by zvracal a mal by kŕče. Vnútorne sa podáva proti kašľu. Poznáme niekoľko druhov.

Rozpuk jedovatý
K otrave dochádza najčastejšie zámenou za koreň petržlenu, alebo zámenou za listy petržlenu, celeru alebo paštrnáku. Obeťami sú najčastejšie deti. Smrteľnou dávkou sú 2 gramy koreňa. Hlavnou jedovatou látkoku je cikulotoxín, vyvolávajúci kŕče. Otrava postupuje veľmi rýchlo, často sa prvé príznaky objavia už po niekoľkých minutách. Objaví sa pálivá bolesť v ústach a hrdle, zvracanie, srdečné ťažkosti a smrť. V prípade otravy je nutný okamžitý prevoz do nemocnice. U silnejších otráv je prognóza zlá aj pri maximálnej lekárskej pomoci.

Hlaváčik jarný
Obsahuje srdečné glykosidy adonidosin, adonivernosid, cymarín, adonitoxín, najviac v stonke a v listoch. Ďalej je prítomný alkaloid adonit, kyselina akonitová, cholín, tuk, fytosterín. V kvetoch je prítomný flavonový glykosid, v koreni kumarinový derivát vernadin. Toxicky pôsobia glykosidy, z ktorých vo vode rozpustný adonisodín má účinky na srdce, ktoré však netrvajú dlho, a adonivernosid, ktorý je vo vode len málo rozpustný, na srdce účinkuje iba slabo. Otrava sa prejavuje zvracaním, bolesťami žalúdka, preháňaním. Smrť môže nastať ochrnutím dýchacích ústrojov (bolo zaznamenané u dieťaťa). U postihnutého treba okamžite vyvolať zvracanie, ak nie je spontánne, podať živočíšne uhlie a privolať lekára.

Ako vidíte, jedovatých rastlín je tiež dosť, podobne ako húb, preto treba pri ich používaní dávať veľký pozor. Niektoré jedovaté rastliny sa v malých množstvách dajú využiť aj ako pomocníci, ale pokiaľ nie ste na slovo vzatý odborník, dajte od týchto metód radšej ruky preč.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Navrhuje to vládny Smer-SD, rieši to pozmeňujúcim návrhom k zákonu o zdravotnom poistení. Výsluhové dôchodky sa pôvodne mali od 1. júla zvýšiť o 3,05 percenta.
pred 8 rokmi
Súrodenci Florine a Lucien sa rozhodnú stráviť deň svojich narodenín premýšľaním o význame slov Voľnost – Rovnosť – Bratstvo.
pred 7 rokmi
Katalóg s názvom Antweb bude obsahovať detailné 3D zábery všetkých známych druhov mravcov.
pred 7 rokmi
Nádej na vznik stredo-pravej koalície Matovič čerpá zo skutočnosti, že viac ako 30 percent voličov zatiaľ nie je rozhodnutých, koho budú voliť
pred 4 rokmi
Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi.
pred 6 rokmi
Naši vedci už pomerne skoro dokážu identifikovať telesá, ktoré sa priblížia k Zemi a vedia vypočítať , či nám hrozí nejaké nebezpečenstvo.
pred 5 rokmi
Podujatie sa uskutoční od 6. do 10. augusta v Banskej Štiavnici a Štiavnických Baniach.
pred 4 rokmi
Carly Whittenová je drsná newyorská právnička, ktorá sa vo vzťahoch s opačným pohlavím striktne drží pevných zásad. Napríklad toho, že si nikdy nič nezačne so ženatými mužmi.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT