Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Jedovaté rastliny I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 04.09.2008

Bylinky a rastlinky nie sú len liečivé, ale aj jedovaté. Je dobré poznať aj tie, a to z dôvodu, aby sme sa im vyhli, pretože niektoré z nich sú, podobne ako huby,...
Jedovaté rastliny I
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Bylinky a rastlinky nie sú len liečivé, ale aj jedovaté. Je dobré poznať aj tie, a to z dôvodu, aby sme sa im vyhli, pretože niektoré z nich sú, podobne ako huby, podobné ich príbuzným z radu liečivých, alebo aspoň neškodných rastlín. Ďalšia podobnosť s hubami je tá, že jedovaté bylinky sú tiež veľmi pekné, príťažlivé a priam lákajú k odtrhnutiu. Nebezpečné sú najmä pre malé deti.

Bolehlav
Bolehlav obsahuje vo všetkých svojich častiach prudko jedovatý alkaloid koniin. Listy ho obsahujú asi 0, 15%, plody až 2% (nedozreté ešte viac), vňať asi 0, 3%. Najjedovatejšie sú plody, najmenej jedovatý je koreň. Ďalej obsahuje alkaloidy n-methylkoniin, konhydrin, pseudokonhydrin a rovnako silno jedovatý konicein. Z ďalších látok potom silice a glykosid diosmin.

Sušením rastliny časť alkaloidov vyprchá. Prognóza liečby je veľmi nepriaznivá, lieči sa okamžitým vyprázdnením žalúdka a podávaním stimulantov (strychnín, ópium, kofeín). V prípade otravy je nevyhnutné okamžite privolať lekára. Bolehlav si možno pomýliť s petržlenom a podobnými rastlinami. A ešte jedna zaujímavosť: v minulosti bol odvar z bolehlavu používaný k popravám odsúdených.

Durman
Halucinogénne účinky durmanu boli známe už v Starom i Novom svete. V Novom svete bol považovaný za posvätnú rastlinu, s ktorou mohla zaobchádzať iba poverená osoba. Niektoré indiánske kmene využívali durman tiež k svojim obradom. V stredovekom kúzelníctve mal tiež dôležitú úlohu a bol súčasťou čarodejníckych mastí, ktorými sa mazali čarodejnice pred odletom na sabat, t.j. aby upadli do zvláštneho stavu s bohatými halucináciami a snami.

Niektorí farmaceuticky vzdelaní ľudia experimentujú aj s týmito látkami ako drogami alebo za použitia čistých alkaloidov. Snažia sa modifikovať obrazy iných intoxikácií, alebo sa pokúšajú zvládnuť niektoré nepríjemné vegetatívne prejavy. Väčšina druhov asi pochádza z Ameriky, ale pôvod durmanu nie je celkom jasný, keďže sa užíval aj v Starom aj v Novom svete. Dnes rastie od trópov až do mierneho pásma, vrátane našich najteplejších oblastí. Doba pôsobenia: 24 – 36 hodín.

Účinky: zvyšuje túžbu po pohybe, sklon k smiechu bez príčiny, zrakové, sluchové aj čuchové halucinácie. Halucinácie sú veľmi pohyblivé, lietanie, jazdenie, otáčanie. Zaujímavá je pomerne silná tendencia ku agresii.

Vzhľad rastliny: rozvetvená rastlina, striedavé listy, jednoduché a krátko pílkované. Kvety rastú medzi listami a sú obojpohlavné. Plod je tobolka. Obsahuje veľké množstvo drobných semien.

Ľuľkovec zlomocný
Všetky časti rastliny sú prudko jedovaté, pretože obsahujú alkaloidy, z ktorých najdôležitejšie sú hyoscyamin a atropín, ktoré spolu tvoria asi 90% všetkých alkaloidov. Ďalej sú prítomné alkaloidy atropamin, belladonnin, skopolamin, N-methylpyrrolin, N-methylpyrrolidin, helleradin a bellaradin. V listoch sa nachádza asi 0, 3-1% alkaloidov, v koreňoch až 1, 5%, v kvetoch 0, 4%, v plodoch 0, 9%, v semenách 0, 8%. Ich obsah sa mení s vývojom rastliny. Ďalej sú prítomné triesloviny, v listoch 8-9%, v koreni okolo 12% a glykosid methylaeskulin.

Hlavnými toxickými látkami ľuľkovca sú hyoscyamin a atropín, ktorých účinok je podobný: tlmí až ochrňuje zakončenia vegetatívneho nervového systému nazývaného parasympatikus, tlmí sekréciu žliaz a uvoľňuje kŕče prieduškového svalstva a hladkého svalstva zažívacieho ústrojenstva. V malých dávkach nepôsobí na mozog a miechu, vo väčších dávkach vyvoláva stav blúznenia alebo opilosti, ktoré môžu prejsť do chorobného rozrušenia, ospalosti, nehybnosti až kómy.

Otrava sa prejavuje najskôr pocitom sucha v ústach a ťažkou rečou. Zorničky sú rozšírené, poruchy zraku, slepota. Koža červenie, zrýchľuje sa pulz, nasleduje silné mozgové podráždenie, nepokoj, halucinácie. Potom prichádza ochabnutosť, nízky krvný tlak, povrchné dýchanie, studené končatiny. Smrť prichádza v kóme. Smrteľná dávka pre deti sú 3-4 bobule, dospelí 10-12 bobulí alebo 0, 3g listov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Nové školské odbory budú pokračovať v zbieraní podpisov a 6. marca povedia, či do štrajku pôjdu.
pred 8 rokmi
Jediný kontakt. Trvá to len sekundu… A smrteľný vírus sa šíri ďalej.
pred 5 rokmi
Hyundai najnovšie ponúka svoj úspešný kompaktný typ ix20 v Nemecku aj ako špeciálny model s označením Crossline.
pred 4 rokmi
Legenda sa vracia!
pred 4 rokmi
Jana Kirschner vydáva nový album! MORUŠA: REMIXED je výsledkom spolupráce najzaujímavejších súčasných producentov z celej Európy. Piesne si vyberali samotní autori remixov z albumov MORUŠA: BIELA a MORUŠA: ČIERNA.
pred 5 rokmi
Legendárna skupina Elán odštartovala v piatok v Brne turné The Best Of vol. 2. Súčasne so skúškami na koncerty páni Jožo Ráž, Vašo Patejdl a Jano Baláž s kapelou dokončujú aj nový album.
pred 7 rokmi
1. ročník medzinárodnej súťaže kapiel Rockabilly Rumble v Nemeckom Eging am See sa uskutočnil aj za slovenskej účasti.
pred 4 rokmi
Čierne duše – tenký ľad.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT