Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Jedovaté rastliny I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 04.09.2008

Bylinky a rastlinky nie sú len liečivé, ale aj jedovaté. Je dobré poznať aj tie, a to z dôvodu, aby sme sa im vyhli, pretože niektoré z nich sú, podobne ako huby,...
Jedovaté rastliny I
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Bylinky a rastlinky nie sú len liečivé, ale aj jedovaté. Je dobré poznať aj tie, a to z dôvodu, aby sme sa im vyhli, pretože niektoré z nich sú, podobne ako huby, podobné ich príbuzným z radu liečivých, alebo aspoň neškodných rastlín. Ďalšia podobnosť s hubami je tá, že jedovaté bylinky sú tiež veľmi pekné, príťažlivé a priam lákajú k odtrhnutiu. Nebezpečné sú najmä pre malé deti.

Bolehlav
Bolehlav obsahuje vo všetkých svojich častiach prudko jedovatý alkaloid koniin. Listy ho obsahujú asi 0, 15%, plody až 2% (nedozreté ešte viac), vňať asi 0, 3%. Najjedovatejšie sú plody, najmenej jedovatý je koreň. Ďalej obsahuje alkaloidy n-methylkoniin, konhydrin, pseudokonhydrin a rovnako silno jedovatý konicein. Z ďalších látok potom silice a glykosid diosmin.

Sušením rastliny časť alkaloidov vyprchá. Prognóza liečby je veľmi nepriaznivá, lieči sa okamžitým vyprázdnením žalúdka a podávaním stimulantov (strychnín, ópium, kofeín). V prípade otravy je nevyhnutné okamžite privolať lekára. Bolehlav si možno pomýliť s petržlenom a podobnými rastlinami. A ešte jedna zaujímavosť: v minulosti bol odvar z bolehlavu používaný k popravám odsúdených.

Durman
Halucinogénne účinky durmanu boli známe už v Starom i Novom svete. V Novom svete bol považovaný za posvätnú rastlinu, s ktorou mohla zaobchádzať iba poverená osoba. Niektoré indiánske kmene využívali durman tiež k svojim obradom. V stredovekom kúzelníctve mal tiež dôležitú úlohu a bol súčasťou čarodejníckych mastí, ktorými sa mazali čarodejnice pred odletom na sabat, t.j. aby upadli do zvláštneho stavu s bohatými halucináciami a snami.

Niektorí farmaceuticky vzdelaní ľudia experimentujú aj s týmito látkami ako drogami alebo za použitia čistých alkaloidov. Snažia sa modifikovať obrazy iných intoxikácií, alebo sa pokúšajú zvládnuť niektoré nepríjemné vegetatívne prejavy. Väčšina druhov asi pochádza z Ameriky, ale pôvod durmanu nie je celkom jasný, keďže sa užíval aj v Starom aj v Novom svete. Dnes rastie od trópov až do mierneho pásma, vrátane našich najteplejších oblastí. Doba pôsobenia: 24 – 36 hodín.

Účinky: zvyšuje túžbu po pohybe, sklon k smiechu bez príčiny, zrakové, sluchové aj čuchové halucinácie. Halucinácie sú veľmi pohyblivé, lietanie, jazdenie, otáčanie. Zaujímavá je pomerne silná tendencia ku agresii.

Vzhľad rastliny: rozvetvená rastlina, striedavé listy, jednoduché a krátko pílkované. Kvety rastú medzi listami a sú obojpohlavné. Plod je tobolka. Obsahuje veľké množstvo drobných semien.

Ľuľkovec zlomocný
Všetky časti rastliny sú prudko jedovaté, pretože obsahujú alkaloidy, z ktorých najdôležitejšie sú hyoscyamin a atropín, ktoré spolu tvoria asi 90% všetkých alkaloidov. Ďalej sú prítomné alkaloidy atropamin, belladonnin, skopolamin, N-methylpyrrolin, N-methylpyrrolidin, helleradin a bellaradin. V listoch sa nachádza asi 0, 3-1% alkaloidov, v koreňoch až 1, 5%, v kvetoch 0, 4%, v plodoch 0, 9%, v semenách 0, 8%. Ich obsah sa mení s vývojom rastliny. Ďalej sú prítomné triesloviny, v listoch 8-9%, v koreni okolo 12% a glykosid methylaeskulin.

Hlavnými toxickými látkami ľuľkovca sú hyoscyamin a atropín, ktorých účinok je podobný: tlmí až ochrňuje zakončenia vegetatívneho nervového systému nazývaného parasympatikus, tlmí sekréciu žliaz a uvoľňuje kŕče prieduškového svalstva a hladkého svalstva zažívacieho ústrojenstva. V malých dávkach nepôsobí na mozog a miechu, vo väčších dávkach vyvoláva stav blúznenia alebo opilosti, ktoré môžu prejsť do chorobného rozrušenia, ospalosti, nehybnosti až kómy.

Otrava sa prejavuje najskôr pocitom sucha v ústach a ťažkou rečou. Zorničky sú rozšírené, poruchy zraku, slepota. Koža červenie, zrýchľuje sa pulz, nasleduje silné mozgové podráždenie, nepokoj, halucinácie. Potom prichádza ochabnutosť, nízky krvný tlak, povrchné dýchanie, studené končatiny. Smrť prichádza v kóme. Smrteľná dávka pre deti sú 3-4 bobule, dospelí 10-12 bobulí alebo 0, 3g listov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Veľa spisovateľov už opísalo hrôzy vojny a vplyv na deti, no existuje len málo kníh ako je Pomaľované vtáča.
pred 6 rokmi
Speváčka Zuzana Smatanová pripravila bilančný album s názvom Momenty a vychádza už zajtra 25.10.2013.
pred 8 rokmi
Vokálna formácia Il Divo sa slovenským divákom predstaví už tento štvrtok.
pred 7 rokmi
Instagram vyvíja aplikácie pre zdieľanie fotografií z mobilných telefónov a digitálnych fotoaparátov. Vznikla v januári 2011 a má približne 30 mil. užívateľov.
pred 6 rokmi
"Europrezident" to povedal vo štvrtkovom rozhovore pre denník The Guardian
pred 4 rokmi
Špeciálna digitálna kompilácia prináša päť doteraz digitálne nevydaných nahrávok z rokov 1986 – 1989.
pred 6 rokmi
Je príjemné zistiť, že Arnold Schwarzenegger poňal svoj návrat na strieborné plátno tak, že sa tomu dá uveriť.
pred 7 rokmi
Svetoznáma tuningová spoločnosť Novitec Rosso najnovšie ponúka rozsiahly upgrade pre prvého Grand Turismo s poháňanými všetkými kolesami maranellskej talianskej manufaktúry.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT