Nenávratne sú už preč časy veľkých plagátov, na ktorých usmievaví ľudia pofajčievajú cigarety a reklamné slogany sľubujú jedinečný zážitok z cigariet...
Zdroj obrázku: SXC/free
Nenávratne sú už preč časy veľkých plagátov, na ktorých usmievaví ľudia pofajčievajú cigarety a reklamné slogany sľubujú jedinečný zážitok z cigariet tej-ktorej vychýrenej značky. Súčasný trend je jasný a priamy – neustále akcentovať škodlivosť fajčenia na ľudské zdravie a neustále zdôrazňovať fatálne následky laxného prístupu k tejto legálnej droge.
Prestať fajčiť je dnes prejavom silnej vôle, uvedomelosti, zdravého životného štýlu a taktiež úspechu. Je to však tiež prejavom slobodnej vôle. Prestať fajčiť je na rozhodnutí každého fajčiara. Práve prevencia by mala byť v tomto smere účinnejšia a dôslednejšia. A aj preto je vhodné oboznámiť širokú verejnosť o škodlivosti tohto zlozvyku.
Škodlivosti fajčenia sa venovalo nemálo vedeckých výskumov. Výsledkami výskumu, konaného v USA (podľa Rystrický, V. - Balar., J.: Fajčenie a zdravie. Bratislava, Osveta 1964) sa zaoberal aj Dr. Ľudovít Repáň, ktorého názory a poznatky sme citovali už v minulých častiach článkov venovaných škodlivosti fajčeniu.. Podľa vyššie uvedenej publikácie výskumy nezvratne dokázali, že jestvuje príčinná súvislosť medzi fajčením a vznikom viacerých chorôb, najmä pľúcnej rakoviny.
U fajčiarov sa vyskytujú najčastejšie a vo väčšej miere tieto ochorenia, pričom na jedného chorého nefajčiara pripadá značný počet ochorení fajčiarov: rakovina pľúc (na jedného nefajčiara pripadá 10,8 ochorení fajčiarov), bronchitída a emfyzém (6,1), rakovina hltana (5,4), rakovina ústnej dutiny (4;1), rakovina pažeráka (3,4), žalúdočné a dvanástnikové vredy (2,8), rozličné choroby krvného obehu (2,6), cirhóza pečene (2,2), rakovina močového mechúra (1,9), koronárna choroba (1,7), rozličné srdcové choroby (1,7), choroby srdca zapríčinené vysokým tlakom (1,5), všeobecná arterioskleróza (1,5), rakovina obličiek (1,5), ostatné druhy rakoviny (1,4). Priemer (všetky príčiny) je spolu 1,7. To znamená, že priemerná úmrtnosť fajčiarov bola o 70 % vyššia na všetky choroby ako úmrtnosť nefajčiarov.
Z uvedenej publikácie, ako tvrdí Dr. Repáň, sa dozvedáme, že nikotín pôsobí na vegetatívnu nervovú sústavu. V malých dávkach pôsobí povzbudivo, Vo väčších dávkach nikotín pôsobí ako tlmič (inhibítor), ba ako jed, ktorý ochrnuje nervovú sústavu a vyvoláva kŕče hladkého svalstva, najmä svalov a ciev.
Zvýšenie úmrtnosti fajčiarov oproti nefajčiarom sa najvýraznejšie prejavuje medzi 40, a 50. rokom a klesá s postupujúcim vekom.
Zvýšenie úmrtnosti sa prejavuje výrazne u fajčiarov, ktorí dym vdychujú.
Najčastejšou chorobou z fajčenia cigariet je rakovina pľúc, ktorá postihuje fajčiarov cigariet takmer jedenásťkrát častejšie ako nefajčiarov. Všeobecne možno povedať, že pravdepodobnosť ochorenia a smrti; na koronárnu -chorobu sa zvyšuje tým viac, čím viac cigariet človek vyfajčí a čím hlbšie vdychuje dym.
V súčasnosti umiera na rakovinu pľúc šesťkrát viac mužov ako žien. Zvyšuje sa úmrtnosť mladších ročníkov obyvateľstva, rakovina pľúc sa vyskytuje častejšie ako v minulosti. Výskumy dokázali, že fajčiari cigariet ochorejú na rakovinu pľúc častejšie ako iní fajčiari, že počet ochorení na rakovinu pľúc sa zvyšuje úmerne s počtom vyfajčených cigariet, že výskyt rakoviny pľúc u bývalých fajčiarov je nižší ako u fajčiarov, ale vyšší ako u nefajčiarov. O onkogenite nikotínu svedčia aj pokusy so zvieratami.
Fajčenie zhubne pôsobí najmä na mladistvých fajčiarov obidvoch pohlaví, intenzívnejšie na dievčatá ako na chlapcov, spomaľuje rast (podľa výskumov až o pätinu), zhoršuje školský prospech žiakov, pretože nikotín negatívne pôsobí na duševnú činnosť, čo dokázali aj starostlivo vedené výskumy. Čím je fajčiar mladší, tým zhubnejšie a skazonosnejšie následky zanecháva fajčenie na jeho organizme.
U starších náruživých fajčiarov vyvoláva fajčenie chronickú otravu nikotínom, ktorá sa navonok prejavuje psychickými poruchami, nepokojom, neschopnosťou duševne pracovať, úzkosťou, závratmi, strachom z pohybov, precitlivenosťou sluchových a čuchových nervov, poruchami prispôsobivosti a zníženou schopnosťou rozlišovať farby. Zisťuje sa príčinná súvislosť medzi silným fajčením a duševnými chorobami.