Napriek tomu, že tabak obsahuje nikotín, čo je silná toxická chemická látka, návyk na cigarety majú už veľmi mladí chlapci a dievčatá.
Zdroj obrázku: SXC/free
Napriek tomu, že tabak obsahuje nikotín, čo je silná toxická chemická látka, návyk na cigarety majú už veľmi mladí chlapci a dievčatá. Čím skôr sa im podarí sa oslobodiť od tohto zlozvyku, tým lepšie nielen pre nich, ale aj pre celé ich okolie.
Ak je pre vás dôležité zdravie a vzťahy s blízkymi ľuďmi, možno bude pre vás užitočné nasledovné desatoro:
1. Napíš si zoznam dôvodov, prečo chceš prestať fajčiť.
Fajčenie ničí zdravie a skracuje život, spôsobuje trvalé dýchacie ťažkosti, bezohľadne znepríjemňuje život nefajčiarom (zvlášť alergikom) a nepriamo ich vyzýva, aby aj oni začali fajčiť. Vypracovanie takéhoto zoznamu vás posilní v presvedčení, že by ste mali s fajčením úplne prestať.
2. Zamysli sa nad tým, aký ti to prinesie úžitok.
Kašlať budete oveľa menej a je veľmi pravdepodobné, že ustúpia aj ďalšie zdravotné problémy. Celkove sa budete cítiť lepšie, zvýši sa telesná odolnosť, energia, nebudú vám páchnuť vlasy a oblečenie, ušetríte peniaze a pod.
3. Zamysli sa nad svojimi návykmi.
Existujú nezrátateľné a neviditeľné putá, ktoré vás zväzujú s rozličnými predmetmi a situáciami a podporujú váš návyk. Pokúste sa uvedomiť si ich a odpútajte sa od nich, alebo, ak sa to podarí, úplne sa im vyhnite. „Keď vstávam...“, „Cez prestávky v škole alebo v práci...“, „keď idem von s kamarátmi...“ a pod. Nájdite si spôsob, ako by ste v tých chvíľach potlačili chuť na cigaretu. Riešte to napr. žuvačkou, alebo začnite zhlboka dýchať a hovorte si: „Rozhodol som sa prestať fajčiť!“, prípadne sa choďte prebehnúť.
4. Prestať fajčiť raz a navždy.
Niekedy možno bude potrebné odvykať si postupne, ale skúsenosti mnohých potvrdzujú, že najúspešnejšie je prestať naraz.
5. Nájdi si priateľa, ktorý sa k tebe pridá.
Spomedzi vrstovníkov si pohľadajte takého, kto má podobné zámery ako vy a rozhodol sa prestať fajčiť. Navzájom si môžete odovzdávať skúsenosti a jeden druhého aj podporovať vo vašom rozhodnutí. Buďte spolu v kontakte aspoň 1-2 krát za deň.
6. Odstráň všetky cigarety a pomôcky súvisiace s fajčením.
Zo všetkých miest v byte, kde ste mali doteraz položené cigarety, zapaľovače alebo popolníky, odložte alebo úplne zahoďte všetko, čo s fajčením súvisí. Položte si tam napr. žuvačku alebo ovocie.
7. Vyhýbajte sa spoločnosti fajčiarov.
Pre každého, kto chce prestať fajčiť, je spoločnosť fajčiarov veľmi nevhodná. V ich prítomnosti ťažko prekonáte túžbu po cigarete.
8. Stravuj sa zdravo.
V čase, keď sa telo zbavuje jedovatých látok, je dôležitá vhodná strava s obsahom zeleniny, ovocia a prírodných produktov. Nevyhnutný je zvýšený príjem tekutín (vody a prírodných štiav). Nepite alkohol a nejedzte tučné jedlá!
9. Cvičte.
Pravidelné cvičenie a športovanie pomohlo už mnohým fajčiarom zbaviť sa tohto zlozvyku.
10. Pomôže aj duchovné zameranie.
V úsilí prekonať škodlivý návyk sa vám niekedy bude zať, že nie ste schopní odolať nutkaniu na cigaretu, že to sami nedokážete. V živote sú chvíle, kedy potrebujeme nadprirodzenú pomoc, duchovnú silu. Rozhovor s Bohom či modlitba je ako rozhovor s priateľom. Vtedy môžeš poprosiť o pomoc pri riešení problému, s ktorým práve zápasíš.