Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Alkohol - pomocník, či zabijak?

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 20.01.2008

Krátka exkurzia do histórie výroby a konzumácie alkoholu – 1. časť
Alkohol - pomocník, či zabijak?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Krátka exkurzia do histórie výroby a konzumácie alkoholu – 1. časť

Názov slova alkohol pochádza z arabského slova al-ka-hal, čo je označenie pre zvláštnu, jemnú látku. Chemicky ide o číru, bezfarebnú tekutinu, ktorá má charakteristický zápach a chuť s bodom varu 77° C . Alkohol vzniká fermentáciou rastlinných cukrov kvasinkami, pivo zo sladu, víno z hrozna, destiláty z rôznych plodov. Alkohol je ľahko dostupná látka, ktorá sa bežne konzumuje a používa pri mnohých príležitostiach ako súčasť spoločenského života, preto je veľa motívov na pitie alkoholu.

Postoj verejnosti k pitiu je nedôsledný. Neuznáva chorobné prejavy pitia, ako je opilstvo a alkoholizmus. Neuznáva však ani abstinenciu, lebo tá sa vymyká zo spoločenskej normy. Keď pijúci jedinec začne strácať kontrolu v pití, až vtedy ho verejnosť odsudzuje a označuje za pijana, alkoholika, notorika... a vylúči ho zo svojich kruhov.

Názory na požívanie alkoholických nápojov - alkoholizmus - vznikali už v dávnej histórii ľudstva. Už v mytológiách rôznych národov sa tvrdí, že alkoholické nápoje, najmä víno, darovali jednotlivým národom božstvá. V starej Indii brahmanov pristihnutých v opitom stave mučili (nútili ich piť z rozžeravenej nádoby vriacu tekutinu - víno, vodu, kravský moč alebo mlieko) až na smrť.

Ženu brahmana – usvedčenú, že bola opitá, vyhnali z domu a na čelo jej vypálili rozžeraveným železom znamenie v tvare nádoby, z ktorej pila. V starom Egypte a neskôr v starom Ríme stavali pred hostince ľudské kostry ako výstrahu „memento mori“. Riman mal právo zabiť svoju ženu, ak ju pristihol opitú.

V starej Sparte úmyselne opíjali otrokov a v takomto stave ukazovali mládeži, aby ju odradili od pitia a vzbudili v nej odpor k alkoholu. V stredoveku, keď sa rozvíjalo predovšetkým pivovarníctvo a liehovarníctvo, v európskych štátoch sa zväčša stále používali telesné tresty. Napríklad v Holandsku priväzovali ženy alkoholičky remeňmi ku klátu a ponárali trikrát do vody. Svojrázny trest používal v Rusku cár Peter l: dával alkoholikom priviazať na krk 23-funtovú liatinovú medailu s nápisom Za opilstvo. V Anglicku vodili alkoholikov po meste za remeň uviazaný na krku.

Hoci zmienky o škodlivých účinkoch pijanstva možno nájsť už v prácach Hippokrata, Aristotela, Galena i Avicennu, prelom v medicínskom nazeraní na alkoholizmus nastal až na rozhraní 18. a 19. storočia. Prvotná formulácia alkoholizmu ako choroby sa pripisuje zakladateľovi americkej psychiatrie Benjamínovi Rushovi (1784), ktorý alkoholizmus chápal ako „rozborenie vôle“ vedúce k chudobe, biede a zločinu.

Thomas Trotler v Anglicku roku 1804 definoval opilstvo (inebriety) ako duševnú poruchu, ktorej liečenie spočíva v totálnej abstinencii. Jeden z prvých názorov blízkych nozologickému chápaniu pijanstva sa pripisuje K. M. Kramerovi (1819). V jeho diele predkladá fakty, ktoré znamenajú v tom čase najrealistickejší opis kliniky alkoholizmu, ktorý chápe ako telesné ochorenie poškodzujúce nervový systém a vedúce k abnormálnej túžbe po alkohole. Rozlišuje jeho akútne a chronické formy, ktoré môžu byť rozlične závažné.

Nové pohľady na užívanie alkoholu
Prvé pokusy o objasnenie genézy alkoholizmu vznikali v situácii, keď sa lekári chtiac-nechtiac dostávali do styku s rastúcim počtom alkoholikov, najmä z radov chudoby. Lekári pochopili nevyhnutnosť postaviť sa proti vtedajšej verejnej mienke a poskytnúť alkoholikom lekárske ošetrenie. Po roku 1811 vznikali v USA spolky a krúžky striedmosti, od roku 1826 zjednocované do American Temperence Society. Ich počet sa zvyšoval najmä od 40. rokov v súvislosti s Washingtonským hnutím totálnej abstinencie. Tieto spolky spočiatku nabádali k miernej konzumácii alkoholických nápojov, no postupne sa ich cieľom stala prohibícia, ktorá bola uzákonená Americkým Kongresom v roku 1919.

Na začiatku tohto storočia už boli k dispozícii rozsiahle poznatky o alkoholizme, najmä v USA a cárskom Rusku, no venovala sa im len malá pozornosť. Spolky miernosti vznikali od polovice minulého storočia aj v Európe, i keď takú širokú pôsobnosť ako v Spojených štátoch nedosiahli. Abstinentné spolky a liečebné ústavy pre alkoholikov v Anglicku, Švajčiarsku, Nemecku aj v severských štátoch vznikali zväčša na náboženskej báze (napr. spolky Dobrí templári, Modrý kríž, Zlatý kríž).

V Anglicku otvorili prvú liečebňu roku 1883 v Rickmansworthe, o 10 rokov neskôr bolo takýchto ústavov v krajine 7 a mohli sa v nich liečiť aj ženy. Anglický parlament roku 1870 prerokúval návrh zákona o dobrovoľnej i nútenej liečbe alkoholikov. Vo Francúzsku vznikali prvé liečebne tohto druhu až po roku 1900, podobne ako v bývalom Rakúsku v Steinhofe a Uhorsku v Rákospalote.

Korsakov rozoznával pijanstvo príležitostné a návykové. Pijanstvo je pre neho predchodcom chronického alkoholizmu, v čom je náznak dynamického chápania alkoholizmu. Sociálnemu pozadiu alkoholizmu sa nevenovala vždy rovnaká pozornosť. Zaujímavý prehľad o názoroch na alkoholizmus v Nemecku podáva Laquer v diele „Krankheit und soziale Lage“, v ktorom v roku 1913 osvetľuje najmä sociologické príčiny alkoholizmu z chudoby.

Teoretický prínos psychiatrie vyznieva pomerne rôznorodo, aj keď niektorí poprední psychiatri, ako Forel, E. Bleuler a Kraepelin, boli nadšenými stúpencami spolkov striedmosti či abstinentného hnutia. Z výskumného projektu Rockefellerovej nadácie sa v New Yorku a neskôr v Yale utvoril Research Council on Problems of Alcohol, ktorý začal roku 1940 vydávať periodikum „Quarterly Journal of Studies of Alcohol“ (dnes Journal of Studies of Alcohol). Tento časopis s úplnou dokumentáciou literatúry o alkoholizme je dodnes ústredným svetovým komunikačným orgánom vo výskume a problematike alkoholizmu vôbec.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Štátne divadlo Košice pripravuje na koniec novembra premiéru nového pôvodného muzikálu Móric Beňovský. Pod vedením režiséra Milana Antola sa v úlohách hlavných predstaviteľov objavia Tomáš Palonder ako Beňovský a Igor Timko v úlohe Stepanova.
pred 7 rokmi
Cena ministra kultúry SR je ocenenie, ktoré udeľuje minister jednotlivcom alebo kolektívom a aj právnickým osobám pôsobiacim v rôznych oblastiach profesionálneho umenia.
pred 7 rokmi
Zhruba pred rokom a pol Rihanna obišla svet so šnúrou nazvanou Loud Tour a divákom po celom svete predviedla veľmi zaujímavé prekvapenie.
pred 4 rokmi
Séria príjemných komédií od susedov i zo sveta na nás čaká tento týždeň v kinách...
pred 9 rokmi
Kufor dorazil, spevák meškal...
pred 6 rokmi
Režisérom diela, v ktorom si zahrali Judit Bárdos, Jan Čtvrtník alebo Ján Gallovič, je Zdeněk Jiráský.
pred 7 rokmi
K charakteristickým znakom vozidiel značky Smart patria odjakživa - s výnimkou Fourfor (2004–2006) - dve sedadlá. To sa však v blízkej budúcnosti má zmeniť.
pred 14 rokmi
Dacia Logan, kto by ju nepoznal! Prerazila na trhoch, kde to spočiatku nikto nepredpokladal, a dobre sa predáva aj na Slovensku – hlavne ponukou veľkorysého priestoru pre posádku a viac ako priaznivou cenou.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT