Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Alkohol - pomocník, či zabijak?

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 20.01.2008

Krátka exkurzia do histórie výroby a konzumácie alkoholu – 1. časť
Alkohol - pomocník, či zabijak?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Krátka exkurzia do histórie výroby a konzumácie alkoholu – 1. časť

Názov slova alkohol pochádza z arabského slova al-ka-hal, čo je označenie pre zvláštnu, jemnú látku. Chemicky ide o číru, bezfarebnú tekutinu, ktorá má charakteristický zápach a chuť s bodom varu 77° C . Alkohol vzniká fermentáciou rastlinných cukrov kvasinkami, pivo zo sladu, víno z hrozna, destiláty z rôznych plodov. Alkohol je ľahko dostupná látka, ktorá sa bežne konzumuje a používa pri mnohých príležitostiach ako súčasť spoločenského života, preto je veľa motívov na pitie alkoholu.

Postoj verejnosti k pitiu je nedôsledný. Neuznáva chorobné prejavy pitia, ako je opilstvo a alkoholizmus. Neuznáva však ani abstinenciu, lebo tá sa vymyká zo spoločenskej normy. Keď pijúci jedinec začne strácať kontrolu v pití, až vtedy ho verejnosť odsudzuje a označuje za pijana, alkoholika, notorika... a vylúči ho zo svojich kruhov.

Názory na požívanie alkoholických nápojov - alkoholizmus - vznikali už v dávnej histórii ľudstva. Už v mytológiách rôznych národov sa tvrdí, že alkoholické nápoje, najmä víno, darovali jednotlivým národom božstvá. V starej Indii brahmanov pristihnutých v opitom stave mučili (nútili ich piť z rozžeravenej nádoby vriacu tekutinu - víno, vodu, kravský moč alebo mlieko) až na smrť.

Ženu brahmana – usvedčenú, že bola opitá, vyhnali z domu a na čelo jej vypálili rozžeraveným železom znamenie v tvare nádoby, z ktorej pila. V starom Egypte a neskôr v starom Ríme stavali pred hostince ľudské kostry ako výstrahu „memento mori“. Riman mal právo zabiť svoju ženu, ak ju pristihol opitú.

V starej Sparte úmyselne opíjali otrokov a v takomto stave ukazovali mládeži, aby ju odradili od pitia a vzbudili v nej odpor k alkoholu. V stredoveku, keď sa rozvíjalo predovšetkým pivovarníctvo a liehovarníctvo, v európskych štátoch sa zväčša stále používali telesné tresty. Napríklad v Holandsku priväzovali ženy alkoholičky remeňmi ku klátu a ponárali trikrát do vody. Svojrázny trest používal v Rusku cár Peter l: dával alkoholikom priviazať na krk 23-funtovú liatinovú medailu s nápisom Za opilstvo. V Anglicku vodili alkoholikov po meste za remeň uviazaný na krku.

Hoci zmienky o škodlivých účinkoch pijanstva možno nájsť už v prácach Hippokrata, Aristotela, Galena i Avicennu, prelom v medicínskom nazeraní na alkoholizmus nastal až na rozhraní 18. a 19. storočia. Prvotná formulácia alkoholizmu ako choroby sa pripisuje zakladateľovi americkej psychiatrie Benjamínovi Rushovi (1784), ktorý alkoholizmus chápal ako „rozborenie vôle“ vedúce k chudobe, biede a zločinu.

Thomas Trotler v Anglicku roku 1804 definoval opilstvo (inebriety) ako duševnú poruchu, ktorej liečenie spočíva v totálnej abstinencii. Jeden z prvých názorov blízkych nozologickému chápaniu pijanstva sa pripisuje K. M. Kramerovi (1819). V jeho diele predkladá fakty, ktoré znamenajú v tom čase najrealistickejší opis kliniky alkoholizmu, ktorý chápe ako telesné ochorenie poškodzujúce nervový systém a vedúce k abnormálnej túžbe po alkohole. Rozlišuje jeho akútne a chronické formy, ktoré môžu byť rozlične závažné.

Nové pohľady na užívanie alkoholu
Prvé pokusy o objasnenie genézy alkoholizmu vznikali v situácii, keď sa lekári chtiac-nechtiac dostávali do styku s rastúcim počtom alkoholikov, najmä z radov chudoby. Lekári pochopili nevyhnutnosť postaviť sa proti vtedajšej verejnej mienke a poskytnúť alkoholikom lekárske ošetrenie. Po roku 1811 vznikali v USA spolky a krúžky striedmosti, od roku 1826 zjednocované do American Temperence Society. Ich počet sa zvyšoval najmä od 40. rokov v súvislosti s Washingtonským hnutím totálnej abstinencie. Tieto spolky spočiatku nabádali k miernej konzumácii alkoholických nápojov, no postupne sa ich cieľom stala prohibícia, ktorá bola uzákonená Americkým Kongresom v roku 1919.

Na začiatku tohto storočia už boli k dispozícii rozsiahle poznatky o alkoholizme, najmä v USA a cárskom Rusku, no venovala sa im len malá pozornosť. Spolky miernosti vznikali od polovice minulého storočia aj v Európe, i keď takú širokú pôsobnosť ako v Spojených štátoch nedosiahli. Abstinentné spolky a liečebné ústavy pre alkoholikov v Anglicku, Švajčiarsku, Nemecku aj v severských štátoch vznikali zväčša na náboženskej báze (napr. spolky Dobrí templári, Modrý kríž, Zlatý kríž).

V Anglicku otvorili prvú liečebňu roku 1883 v Rickmansworthe, o 10 rokov neskôr bolo takýchto ústavov v krajine 7 a mohli sa v nich liečiť aj ženy. Anglický parlament roku 1870 prerokúval návrh zákona o dobrovoľnej i nútenej liečbe alkoholikov. Vo Francúzsku vznikali prvé liečebne tohto druhu až po roku 1900, podobne ako v bývalom Rakúsku v Steinhofe a Uhorsku v Rákospalote.

Korsakov rozoznával pijanstvo príležitostné a návykové. Pijanstvo je pre neho predchodcom chronického alkoholizmu, v čom je náznak dynamického chápania alkoholizmu. Sociálnemu pozadiu alkoholizmu sa nevenovala vždy rovnaká pozornosť. Zaujímavý prehľad o názoroch na alkoholizmus v Nemecku podáva Laquer v diele „Krankheit und soziale Lage“, v ktorom v roku 1913 osvetľuje najmä sociologické príčiny alkoholizmu z chudoby.

Teoretický prínos psychiatrie vyznieva pomerne rôznorodo, aj keď niektorí poprední psychiatri, ako Forel, E. Bleuler a Kraepelin, boli nadšenými stúpencami spolkov striedmosti či abstinentného hnutia. Z výskumného projektu Rockefellerovej nadácie sa v New Yorku a neskôr v Yale utvoril Research Council on Problems of Alcohol, ktorý začal roku 1940 vydávať periodikum „Quarterly Journal of Studies of Alcohol“ (dnes Journal of Studies of Alcohol). Tento časopis s úplnou dokumentáciou literatúry o alkoholizme je dodnes ústredným svetovým komunikačným orgánom vo výskume a problematike alkoholizmu vôbec.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Ponúkame široký sortiment produktov ako napr. p...
osobná, autobusová doprava

154.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 12.90 m2
103 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 75.85 m2, novost...
65 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 5 416 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Čo si myslíme o albume Silver mix? Je to prípad, kedy nemá zmysel zamýšľať sa nad konceptom. Je tam šansón, španielska krv, anglická tradičnosť. Mieša sa tam toho príliš veľa, aby sme tomu hľadali nasilu nejaký zmysel. Aj tak by sme k ničomu neprišli
pred 6 rokmi
Pavilón Otta Wagnera neďaleko zámku Schönbrunn bol vybudovaný výhradne pre potreby rakúskeho cisára a jeho dvora v roku 1899. Rekonštrukčné práce secesného objektu trvali dva roky a vyšli na 1,8 milióna eura, ktoré financovalo mesto Viedeň.
pred 7 rokmi
Pápež Benedikt XVI. sa neočakávane rozhodol odstúpiť zo svojho postu.
pred 6 rokmi
Oproti roku 2013 dostane úrad vlády menej o 15,6 percenta, teda o 4,18 mil. eur.
pred 9 rokmi
Úspech nového Seatu Alhambra pravdepodobne neovplyvní ani tak to, čo o ňom napíšeme, ako skôr fakt, že je.
pred 5 rokmi
Sú späť. Ich hit Hey, Soul Sister rezonoval pred dvoma či troma rokmi aj nášmu éteru a pravdupovediac, zaznieva tam sporadicky dodnes. Kapela z amerického San Francisca si ním zarobila na prestíž.
pred 7 rokmi
Starosta Bloomberg v piatok povedal, že v prevádzke je už viac než 85 percent čerpacích staníc v meste.
pred 6 rokmi
Jeff „Dude“ Lebowski je najlenivejším mužom okresu Los Angeles. Miluje bowling, koktaily Biely medvei, marihuanu a svoj koberec. Spokojne trávi dni povaľovaním, až kým mu dvaja gangstri tento koberec nezničia.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT