Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Alkohol - pomocník, či zabijak? 4. časť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 26.02.2008

Konzumenti alkoholických nápojov v mnohých prípadoch bagatelizujú vplyv alkoholu na ľudský organizmus a často sa uspokojujú tým, že jeden pohárik...
Alkohol - pomocník, či zabijak? 4. časť
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Čo spôsobuje alkohol v tele človeka
Konzumenti alkoholických nápojov v mnohých prípadoch bagatelizujú vplyv alkoholu na ľudský organizmus a často sa uspokojujú tým, že jeden pohárik im nemôže uškodiť. Skutočnosť je však iná.

Požitý alkohol zasahuje do najrôznejších dejov ľudského organizmu a pri chronickom užívaní alkoholu vyvoláva množstvo chorôb, ale tiež ovplyvňuje osobnosť konzumenta. Alkohol pôsobí na tráviaci systém, pričom dochádza k zmenám na žalúdočnej a črevnej sliznici čo spôsobuje nechutenstvo. Ťažší abuzéri trpia často vredovými ochoreniami, ktoré končia niekedy i operačným zákrokom žalúdka. U pijanov často dochádza k vážnej poruche pečene, tzv. pečeňová cirhóza, ktorá končí smrťou. Ďalej dochádza ku zmenám na srdci, ktoré je zväčšené a u pijanov sa vo väčšej miere vyskytuje skleróza. Po dlhoročnej konzumácii alkoholických nápojov sa vyvíjajú u alkoholikov alkoholické psychózy.

Denník SME zo dňa 16.2.2006 publikoval článok pod názvom „Pohľad do mozgu alkoholika“, ktorý pojednáva o tom, že zrejme nikdy nezistíme, aké konkrétne procesy prebiehajú v mysli alkoholikov. Ďalej autor článku uvádza, že vedci však už teraz vďaka moderným metódam „vidia“ do mozgu natoľko, že môžu odhaliť efekt alkoholu na oblasti, ktoré regulujú emócie a správanie. Pohľad do mozgu alkoholika však nie je ani trochu povzbudzujúci. Austrálski vedci z Queenslandskej univerzity v Herstone porovnali mozgy alkoholikov a zdravých ľudí. Našli 772 génov, ktoré v neurónoch silných pijanov fungujú inak, než je obvyklé (povedané odborne, je zmenená ich expresia). Ako napísal New Scientist, zmeny môžu poškodzovať neuróny, viesť k chybám vo vnímaní času, k poruchám spánku a depresiám. Sú aj v pozadí toho, prečo je pre alkoholika také ťažké prestať piť.

"Bola som prekvapená, akú širokú škálu génov ovplyvnených alkoholizmom sme našli, a prekvapil ma aj rozsah škôd, ktoré to v mozgu spôsobuje," povedala členka výskumného tímu Rosemarie Krygerová. Tieto zmeny sa prejavujú najmä v časti mozgu zvanej amygdala (mandľové jadro, každý človek má dve). Amygdala hrá kľúčovú úlohu v emotívnom živote človeka, reguluje najmä pocity strachu a sexuálne správanie. Nie je zatiaľ jasné, nakoľko sú zasiahnuté všetky jej časti, isté však je, že patrí k mozgovým oblastiam, ktoré dlhodobé pitie alkoholu poškodzuje najviac.

Mozog a celý nervový systém je veľmi citlivý na alkohol a jeho poškodenie sa prejavuje vznikom alkoholických duševných porúch. Medzi príznaky porušenia nervovej činnosti patrí trasenie prstov, nočné potenie, nespavosť, podráždenosť, slabosť, malátnosť a bolenie hlavy. Istými príznakmi sú tzv. okienka, keď si pijan nemôže spomenúť na určité obdobie počas opitosti, ale dávnejšie si pamätá veľmi dobre, ide o tzv. Korsakovu psychózu. U niektorých chronických alkoholikov sa postupne znižuje ich inteligencia tzv. alkoholická demencia, ktorá je vyvolaná odumieraním mozgových buniek. Najznámejšie sú však psychické poruchy spojené s abstinenčným syndrómom vyvolaným náhlym prerušením pravidelného požívania alkoholu. Po niekoľkých hodinách vzniká triaška rúk, dostavuje sa úzkosť, nepokoj a slabosť.

V ťažkých prípadoch sa vyskytujú krátkodobé halucinácie, pri ktorých sa veci javia ako živé, deformujúce a pohybujúce sa, postihnutý počuje rôzne zvuky. Tento stav sa nazýva delírium tremens a vzniká väčšinou po 2 až 5 dňoch po prerušení ťažkého abúzu alkoholu. Človek je nepokojný, silne sa trasie, má hrozivé halucinácie, pri ktorých vidí hmyz alebo živočíchy, nevníma čas a miesto, kde sa nachádza a nepozná známych. Tento kritický stav môže trvať niekoľko hodín alebo aj 3 až 4 dni, kým únavou nezaspí. Po dlhom spánku sa s ťažkosťami prebúdza a na stav sa nepamätá.

Stav delíria môže byť aj životu nebezpečný, ak sa osobe včas neposkytne odborná pomoc. V priebehu abstinenčného syndrómu sa môže prejaviť vo forme záchvatu aj alkoholická epilepsia. Uvedené zdravotné problémy a poškodenia ľudského organizmu sa neprejavujú hneď, objavujú sa pomaly, alkoholik dlho necíti žiadne subjektívne potiaže, tým ľahšie potom dôjde až k takému poškodeniu zdravia, ktoré môže byť aj smrteľné. Alkoholizmus ako choroba má množstvo varovných signálov, ktoré sa objavujú v okolí a v spoločnosti a práve včasnosť zásahu a liečby je predpokladom účinnej prevencie predchádzať telesnému poškodeniu organizmu alkoholom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Pôvodné oznámenie znepokojilo viaceré stajne, ktoré profitujú zo sponzorských peňazí nezávislých dodávateľov paliva a oleja.
pred 7 rokmi
Údaje o rekordnom zoskoku Rakúšana, ktorý sa postaral o najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, neboli presné.
pred 7 rokmi
Za nenormálny považuje predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský stav, aby Slovensko dva roky nemalo vymenovaného generálneho prokurátora.
pred 8 rokmi
Láska vo všetkých svojich aspektoch, fázach a veku je hlavnou témou šiesteho dlhometrážneho filmu jedného z najslávnejších nórskych režisérov súčasnosti.
pred 8 rokmi
Novinka Passion Pitt je mimoriadne vydarený album, ktorý je obalený do ružovkasto zafarbeného obalu, ktorý sám o sebe naznačuje istý nadhľad, ktorý sa z nových piesní, o ktoré sa postaral Michael Angelakos priam rinie.
pred 8 rokmi
Podľa zákona o voľbách do NR SR právo voliť v parlamentných voľbách má aj dospelý obvinený a odsúdený za mrežami, ktorý je občanom SR a nebráni mu v tom zákonná prekážka.
pred 7 rokmi
Slovenskí motoristi natankujú v Chorvátsku o 13 centov za liter lacnejší benzín a o 9 centov lacnejšiu naftu.
pred 5 rokmi
Album Sociální síť si po troch týždňoch od vydania vyslúžil Zlatú platňu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT