Pitie alkoholu je dnes celkom bežné.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Pitie alkoholu je dnes celkom bežné. Stalo sa záľubou detí a dospievajúcej mládeže, ženy v ňom rady utápajú svoj žiaľ, muži pijú pri každej príležitosti a ak príležitosť nie je, tak si ju nájdu. Niekomu alkohol chutí, iným nie. Na riziká sa nemyslí, veď je to dovolené, alkohol nie je droga. Nepatrný zisk, ktorý nášmu zdraviu prináša umiernene pitie, zvyčajné vysoko preváži riziko zdravotných ťažkosti a chorôb, hroziacich nám už pri drobných prehreškoch, ak k nim dochádza často.
Je pravda, že v malom množstve môže byť alkohol liek, deci červeného vína, alebo glg pálenky na prečistenie čriev, alebo utíšenie bolesti zubu. Avšak nájsť správnu mieru, ktorá je ešte pre naše zdravie prospešná je veľmi ťažké.
Alkohol utlmuje centrálny nervový systém, preto u alkoholika sú niektoré funkcie zvýšené, aby ako utlmené vyzerali normálne. Po náhlom prerušení pitia dochádza k prerušeniu dovtedajšieho tlmivého vplyvu so vznikom abstinenčných príznakov. Tieto sú už prejavom fyzickej závislosti na alkohole.
Alkohol má vplyv na všetky naše orgány – mozog, srdcovo cievny trakt, žalúdok, pečeň, hrubé črevo, pohlavné orgány, ale tak isto zanecháva aj stopy na našej pokožke, vlasoch... V mnohých prípadoch je zlý zdravotný stav dôvodom, prečo sa alkoholik rozhodne pre liečbu a zanecháva pitie. Avšak u niektorých je poškodenie v takom štádiu, že pre zastavenie chorobného procesu nepomôže ani abstinencia. Jednoducho prestáva s pitím už neskoro. Vzhľadom na tieto poškodenia treba pripomenúť, že ľudia sú rôzne odolní voči alkoholu, totiž u jedných sa môžu následky objaviť skôr, u iných neskôr.
Mozog
Pri dlhodobom zneužívaní alkoholu dochádza k výrazným organickým zmenám v mozgovej činnosti (strata psychickej vitality, úbytok intelektu, demencia), čo je spôsobené toxickým poškodením bielej hmoty.
Pri abúze alkoholu veľakrát prichádzame do styku s tzv. “alkoholickou epilepsiou” (asi 10% všetkých epilepsií) v dôsledku lokálneho poškodenia mozgu alkoholom.
Osoby závislé od alkoholu viac trpia úrazmi hlavy, vnútrolebečným krvácaním, ktoré spôsobuje neurologické ťažkosti (silné bolesti hlavy, zvracanie, ochrnutie niektorých častí tela...).
Vo všeobecnosti možno povedať, že mozog je alkoholom najviac poškodzovaným orgánom.
Periférne nervstvo alkoholická polyneuritída sa vyskytuje asi u 20% všetkých závislých osôb od alkoholu. Najviac postihnutých ľudí je vo veku od 40 do 60 rokov. Ide o špecifický zápal, ktorý vzniká pri nedostatku vitamínov skupiny B (avitaminóza B).
Príznakmi choroby sú: mravčenie, tŕpnutie končatín, bolesti a kŕče svalov, neistá chôdza. Môže dôjsť až k ochrnutiu. Liečbou je predovšetkým abstinencia a prísun vitamínov skupiny B.
Gram čistého alkoholu obsahuje až 7 kalórií, čo je dvojnásobok v porovnaní s cukrom a bielkovinami (obe obsahujú približne 4 kalórie).
Po náhlom prerušení pitia dochádza k prerušeniu dovtedajšieho tlmivého vplyvu so vznikom abstinenčných príznakov. Tieto sú už prejavom fyzickej závislosti na alkohole.
Ľahší stupeň sa prejavuje trasom končatín alebo celého tela, potením, búšením srdca, nepokojom a hyperaktivitou sympatikového nervového systému.
Ak sme závislí už ťažko, ráno nás napína na zvracanie, ktoré si často „liečime“ dúškom. Toto je jeden z varovných príznakov alkoholizmu.