Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Alergici a jarný peľ

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 26.06.2006

Jar okrem dlho očakávaného oteplenia prináša so sebou aj svoje charakteristické nástrahy – zvýšené množstvo alergénov v ovzduší – peľu z kvetov, tráv a burín.
Alergici a jarný peľ
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Jar okrem dlho očakávaného oteplenia prináša so sebou aj svoje charakteristické nástrahy – zvýšené množstvo alergénov v ovzduší – peľu z kvetov, tráv a burín.

Na Slovensku je až 30% populácie evidovanej ako alergici. Najviac postihnutých je vo vekovej skupine 5-9 rokov a výrazne sa zvýšil počet v kategórii 45-55 rokov. Čím väčší počet choroboplodných zárodkov musí naše telo zdolať, tým väčší výkon musí podávať. Musíme sa preto zamyslieť nad prostredím, v ktorom žijeme.

Ako sa alergii vyhýbať?
Objavenie alergie sa spravidla viaže na určité ročné obdobie, mimo ktorého je pacient bez ťažkostí. V bezpríznakovom období sa často považuje za „zdravého“ a liečebný režim podcení. Liečenie alergie si však vyžaduje komplexné opatrenia, nejde teda len o užívanie liekov. Dôležitá je celková zmena životného štýlu, ktorá by mala pacientovi zabezpečiť čo najmenší kontakt s alergénmi.

Ide o peľovú alergiu, v čase výskytu konkrétneho peľu treba minimalizovať pobyt vonku, mať slnečné okuliare ako ochranu proti zrnkám peľu v ovzduší, po príchode domov sa odprchovať, prezliecť a menej vetrať. Potrebné je teda zredukovať v čo najväčšej miere počet alergénov v interiéri. Pobyt v alergizujúcom prostredí provokuje totiž sliznice na alergickú reakciu, sprevádzanú zvýšeným prekrvením a opuchom, často s následnou nadprodukciou hlienov.

Filtrácia vzduchu
Vonku, v prírode, nie je v našich silách ovplyvniť množstvo peľových prachových či iných častíc. Inak je to v uzavretých priestoroch – doma i v práci. Tu môžeme urobiť veľa preto, aby sme dýchali zdravší vzduch. Ako na to? Dostatočne účinným vyčistením, dôkladným prefiltrovaním vzduchu v miestnosti pomocou čističky vzduchu. V prípade alergií môžeme tým zároveň pomôcť znížiť množstvo užívaných liekov. Čistenie vzduchu odstraňuje príčinu, spúšťač alergie, a minimalizuje alergické prejavy: kýchanie, svrbenie, zdurenie sliznice, sekréciu hlienu.

Základom výkonnosti čističky vzduchu je dobré prúdenie vzduchu, filtrácia a vysoký stupeň odparovania vody, ktorá sa stará o zvlhčovanie slizníc dýchacích ciest. Jednoduchý prístroj, akási práčka vzduchu, pracuje na jednoduchom princípe. Na otáčajúce disky sa nalepujú prachové častice zo vzduchu, ktoré voda permanentne splachuje. Týždenná ľahká údržba zabezpečí činnosť prístroja aj po viac rokov.

Príčiny znečistenia vonkajšieho ovzdušia
1. Plyny vznikajúce spaľovaním rôznych palív (fosílnych, pevných a pod.): oxid dusnatý NO, oxid dusičitý NO2, oxid siričitý SO2, oxid uhoľnatý CO, oxid uhličitý CO2.
2. Prízemný ozón – môže vytvárať s ďalšími látkami nebezpečné substanice
3. Pasticídy
4. Prach
5. Peľ stromov, tráv a burín.

Príčiny znečistenia vnútorných priestorov
1. Baktérie, bakteriálne produkty a vírusy – ich zdrojom sú najčastejšie priamo ľudia
2. Plesne a ich toxické produkty – v slabo vetranom vlhkom prostredí
3. Roztoče – patria medzi mikroskopický hmyz, ktorý sa živí odlúpenými šupinkami našej kože, najlepšie sa mu darí vo vysokých kobercoch, v ťažkých závesoch, čalúnení kresiel či postelí.
4. Benzén a xylén – z videorekordérov, hifi sústav a inej elektroniky.
5. Formaldehyd – uvoľňuje sa z drevotriesky, bežných domácich čistiacich a dezinfekčných prostriedkov.
6. Radón – rádioaktívny prvok uvoľňujúci sa z podložia budov a stavebných materiálov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Výborný, pohodový film, ktorému nedominuje bejzbal, ale v podstate niekoľko ľudských osudov na jej pozadí. A to už dokáže prilákať akéhokoľvek diváka, nielen toho amerického a som presvedčený, že nikto tie dve hodiny s týmto filmom nebude ľutovať.
pred 6 rokmi
Keď sa konečne Malcolm rozhodne zavesiť staromládenectvo na klinec a dovolí svojej priateľke, aby sa k nemu nasťahovala, netuší, kto privandruje s ňou.
pred 7 rokmi
Na zozname účinkujúcich 17. ročníka festivalu je už 24 interpretov, z toho 21 zo zahraničia.
pred 7 rokmi
Thomas Marth zomrel v pondelok vo veku 33 rokov po tom, čo sa sám postrelil, potvrdili to zvyšní členovia skupiny.
pred 7 rokmi
Odolný kompakt Panasonic FT5 disponuje Wi-Fi rozhraním doplneným technológiou NFC, a tak je možné sa jediným dotykom pripojiť nielen k bezdrôtovej sieti, ale aj k inému zariadeniu.
pred 6 rokmi
Námietku zaujatosti voči novému senátu Ústavného súdu SR (ÚS), ktorý mal rozhodovať o sťažnosti nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, podal prezident SR Ivan Gašparovič včera.
pred 7 rokmi
Album Glassheart, ktorý 27-ročná speváčka Leona Lewis začala nahrávať ešte v júli 2010, by mal vyjsť v októbri.
pred 10 rokmi
Návrat Shakiry do hudobného sveta je hádam jednou z najočakávanejších hudobných udalostí tohto roka.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT