Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako postupovať pri otravách - 1. časť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 31.01.2008

Akútna intoxikácia patrí do skupiny závažných stavov, ktoré ohrozujú zdravie a život človeka.
Ako postupovať pri otravách - 1. časť
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Akútna intoxikácia patrí do skupiny závažných stavov, ktoré ohrozujú zdravie a život človeka. Množstvo a druh otravnej látky, spôsob preniknutia do organizmu, toto všetko sú faktory, ktoré rozhodujú o ďalšom osude otráveného organizmu ešte pred prvým kontaktom so zdravotníckym pracovníkom. Otrava (intoxikácia) ja ochorenie celého organizmu, spôsobené jednorázovým alebo opakovaným vniknutím jedu do organizmu.

Otrava je charakterizovaná chorobnými zmenami typickými pre jednotlivé jedovaté látky. Tieto zmeny narušujú stav zdravia a môžu byť i príčinou zániku organizmu. Jed (xeniobiotikum) je organická alebo anorganická látka, ktorá svojím chemickým alebo fyzikálnochemickým účinkom i v malom množstve vyvoláva otravu. Jed môže byť skupenstva pevného, kvapalného alebo plynného.

Otravy môžeme deliť podľa časového profilu prenikania jedu do organizmu na: akútne, subakútne, a chronické. Podľa okolností vzniku zase rorzoznávame otravy náhodné, samovražedné, otravy narkomanov, alimentárne (napr. otravy hubami), otravy pri haváriách v priemysle, kriminálne otravy a i.

Akútne otravy vznikajú po jednorázovom vniknutí nadprahového množstva jedu do organizmu. Patria do skupiny závažných stavov, ktoré ohrozujú zdravie i život chorých. Množstvo a druh toxickej látky, spôsob a doba preniknutia do organizmu, veľkosť distribučného objemu a biologický polčas toxickej látky, toto sú faktory, ktoré rozhodujú o ďalšom osude postihnutého organizmu ešte pred prvým kontaktom so zdravotníckymi pracovníkmi.

Dôležitým faktorom je včasné určenie diagnózy a zahájenie adekvátnej, účinnej a komplexnej terapie. Rozbor príčin týchto otráv poukazuje na skutočnosť, že iba 10% otráv je náhodných. Náhoda je typická pre detský vek, pracovný úraz je náhodných. Náhoda je typická pre detský vek, pracovný úraz, zámenu a pri predávkovaní u narkomanov. 90% všetkých otráv predstavujú samovražedné akty. Rozbor prostriedkov vyvolávajúcich otravy poukazuje, že najčastejšie sú spôsobené liekmi, v 50% alkoholom a v 25% kombináciou liekov s alkoholom. Medzi liekmi sú najčastejšie zastúpené najmä trankvilizéry, sedatíva, hypnotiká, tricyklické antidepresíva, analgetiká-antipyretiká.

Chronické otravy vznikajú po opakovanom vnikaní podprahového množstva jedu do organizmu. Pri otravách sa nápadne menia niektoré orgány a ich funkcie a vzniká súbor klinických príznakov, ktoré môžu byť charakteristické pre danú otravnú látku. Najdôležitejším kritériom efektívnej pomoci a správneho postupu je znalosť včasných klinických príznakov jednotlivých otráv. Pri prvom vyšetrení je dôležité či otrava a jej komplikácie ako šok, aspirácia, podchladenie, bezvedomie, trauma bezprostredne ohrozujú život alebo niektorý dôležitý orgán. Taktiež musíme mať na zreteli, či ide o nebezpečie z omeškania.

Pri náhle vzniknutom bezvedomí musí byť anamnéza (získavanie informácií) cielená a rýchla, podľa predpokladanej a pravdepodobnej príčiny na základe pohlavia, veku postihnutého a podľa prostredia, kde vzniklo. Pri intoxikácií alkoholom je anamnéza od pacienta nemožná, od svedkov vo veľmi podobnom stave nespoľahlivá. Napriek tomu je potrebné zistiť tie najpodstatnejšie odpovede na otázky:
- čo, kedy, približne koľko, aký bol spôsob podania
- či je nám známy chronický abúzus, chronické podávanie liekov, ochorenia
- aká je teplota vzduchu, kedy bol postihnutý objavený, či bol oblečený
- prítomné krvácanie, kŕče či bol psychiatrický liečený, či možno zvážiť alkoholizmus
- či ide o samovražedný akt, nešťastnú náhodu, pracovný úraz, predávkovanie, účasť ďalšej osoby

Taktiež si u osoby podozrivej z otravy všímame:
- vedomie, kŕče, reflexy
- krvný tlak, srdcovú frekvenciu, stav obehu, kapilárny návrat, známky šoku, pozičnej traumy, podchladenia
- dýchanie - dostatočné / nedostatočné, zmeny farby kože a slizníc, známky aspirácie
- trauma a ďalšie známky prídavných zložiek intoxikačného traumy (úrazu).
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Legenda hororového žánru Sam Raimi prichádza s úplne novým spracovaním klasického príbehu o rodine, ktorej pokojný život sa obráti hore nohami, keď sa v ich dome začnú diať podivné veci.
pred 5 rokmi
V základných a stredných školách bude môcť pomáhať deťom so zdravotným postihnutím 1 640 asistentov učiteľa.
pred 6 rokmi
Ako pohon konceptu CA-MiEV bude MMC využívať svoje vysoko účinné hnacie ústrojenstvo novej generácie.
pred 7 rokmi
Španielsky herec Antonio Banderas stvárni slávneho umelca Pabla Picassa v pripravovanej snímke Carlosa Sauru s názvom 33 días.
pred 6 rokmi
Thomas Puskailer si popri speváckych a muzikálových aktivitách nájde vždy čas aj na modeling. Tentokrát dostal ponuku, ktorá spája hudbu s krásou!
pred 8 rokmi
Justin Bieber daroval fanúšikom predčasný darček uvedením druhého singla z vianočného albumu Under the Mistletoe. R'n'b baladu Chestnuts Roasting On An Open Fire naspieval s Usherom.
pred 6 rokmi
Iva Bittová odohrá 11. apríla koncert v Bratislave. Jej vystúpenie bude otváracím koncertom prvého ročníka bratislavského mestského festivalu Cherchez La Femme.
pred 6 rokmi
Stvorená pre pevné puto s majiteľom.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT