Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako postupovať pri otravách - 1. časť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 31.01.2008

Akútna intoxikácia patrí do skupiny závažných stavov, ktoré ohrozujú zdravie a život človeka.
Ako postupovať pri otravách - 1. časť
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Akútna intoxikácia patrí do skupiny závažných stavov, ktoré ohrozujú zdravie a život človeka. Množstvo a druh otravnej látky, spôsob preniknutia do organizmu, toto všetko sú faktory, ktoré rozhodujú o ďalšom osude otráveného organizmu ešte pred prvým kontaktom so zdravotníckym pracovníkom. Otrava (intoxikácia) ja ochorenie celého organizmu, spôsobené jednorázovým alebo opakovaným vniknutím jedu do organizmu.

Otrava je charakterizovaná chorobnými zmenami typickými pre jednotlivé jedovaté látky. Tieto zmeny narušujú stav zdravia a môžu byť i príčinou zániku organizmu. Jed (xeniobiotikum) je organická alebo anorganická látka, ktorá svojím chemickým alebo fyzikálnochemickým účinkom i v malom množstve vyvoláva otravu. Jed môže byť skupenstva pevného, kvapalného alebo plynného.

Otravy môžeme deliť podľa časového profilu prenikania jedu do organizmu na: akútne, subakútne, a chronické. Podľa okolností vzniku zase rorzoznávame otravy náhodné, samovražedné, otravy narkomanov, alimentárne (napr. otravy hubami), otravy pri haváriách v priemysle, kriminálne otravy a i.

Akútne otravy vznikajú po jednorázovom vniknutí nadprahového množstva jedu do organizmu. Patria do skupiny závažných stavov, ktoré ohrozujú zdravie i život chorých. Množstvo a druh toxickej látky, spôsob a doba preniknutia do organizmu, veľkosť distribučného objemu a biologický polčas toxickej látky, toto sú faktory, ktoré rozhodujú o ďalšom osude postihnutého organizmu ešte pred prvým kontaktom so zdravotníckymi pracovníkmi.

Dôležitým faktorom je včasné určenie diagnózy a zahájenie adekvátnej, účinnej a komplexnej terapie. Rozbor príčin týchto otráv poukazuje na skutočnosť, že iba 10% otráv je náhodných. Náhoda je typická pre detský vek, pracovný úraz je náhodných. Náhoda je typická pre detský vek, pracovný úraz, zámenu a pri predávkovaní u narkomanov. 90% všetkých otráv predstavujú samovražedné akty. Rozbor prostriedkov vyvolávajúcich otravy poukazuje, že najčastejšie sú spôsobené liekmi, v 50% alkoholom a v 25% kombináciou liekov s alkoholom. Medzi liekmi sú najčastejšie zastúpené najmä trankvilizéry, sedatíva, hypnotiká, tricyklické antidepresíva, analgetiká-antipyretiká.

Chronické otravy vznikajú po opakovanom vnikaní podprahového množstva jedu do organizmu. Pri otravách sa nápadne menia niektoré orgány a ich funkcie a vzniká súbor klinických príznakov, ktoré môžu byť charakteristické pre danú otravnú látku. Najdôležitejším kritériom efektívnej pomoci a správneho postupu je znalosť včasných klinických príznakov jednotlivých otráv. Pri prvom vyšetrení je dôležité či otrava a jej komplikácie ako šok, aspirácia, podchladenie, bezvedomie, trauma bezprostredne ohrozujú život alebo niektorý dôležitý orgán. Taktiež musíme mať na zreteli, či ide o nebezpečie z omeškania.

Pri náhle vzniknutom bezvedomí musí byť anamnéza (získavanie informácií) cielená a rýchla, podľa predpokladanej a pravdepodobnej príčiny na základe pohlavia, veku postihnutého a podľa prostredia, kde vzniklo. Pri intoxikácií alkoholom je anamnéza od pacienta nemožná, od svedkov vo veľmi podobnom stave nespoľahlivá. Napriek tomu je potrebné zistiť tie najpodstatnejšie odpovede na otázky:
- čo, kedy, približne koľko, aký bol spôsob podania
- či je nám známy chronický abúzus, chronické podávanie liekov, ochorenia
- aká je teplota vzduchu, kedy bol postihnutý objavený, či bol oblečený
- prítomné krvácanie, kŕče či bol psychiatrický liečený, či možno zvážiť alkoholizmus
- či ide o samovražedný akt, nešťastnú náhodu, pracovný úraz, predávkovanie, účasť ďalšej osoby

Taktiež si u osoby podozrivej z otravy všímame:
- vedomie, kŕče, reflexy
- krvný tlak, srdcovú frekvenciu, stav obehu, kapilárny návrat, známky šoku, pozičnej traumy, podchladenia
- dýchanie - dostatočné / nedostatočné, zmeny farby kože a slizníc, známky aspirácie
- trauma a ďalšie známky prídavných zložiek intoxikačného traumy (úrazu).
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Švajčiarsky automobilový vizionár Frank M. Rinspeed chce zrevolucionalizovať individuálnu dopravu v mestách. Jeho najnovší projekt, ktorý sa oficiálne predstaví na budúcom autosalóne v Ženeve (07. - 17. marca 2013).
pred 7 rokmi
Pokračovanie sci-fi Star Trek (2009) začnú nakrúcať už o necelé dva mesiace.
pred 7 rokmi
Na Slovensku bolo doteraz z 12-ich sprístupnených jaskýň otvorených deväť.
pred 7 rokmi
Očakáva sa tiež voľba troch členov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
pred 4 rokmi
V pestrom výbere pesničiek, scénok, paródií a veselých vystúpení z roku 1980 môžete počuť Felixa Holzmanna, Lubomíra Lipského, Ivu Janžurovú, Miroslava Horníčka a ďalších.
pred 9 rokmi
Letný hit.
pred 6 rokmi
Svetová premiéra na ADAC Rallye Deutschland
pred 5 rokmi
Aktuálny meteorický roj Perzeíd (Slzy svätého Vavrinca) je činný od 17. júla do 24. augusta, najviac ich je však každoročne okolo 12. augusta.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT