Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Život s lupienkou

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 25.10.2010

Lupienkou, teda odborne psoriázou, trpia asi 3% svetovej populácie, na Slovensku je počet pacientov s touto diagnózou približne dvestotisíc.
Život s lupienkou
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Lupienkou, teda odborne psoriázou, trpia asi 3% svetovej populácie, na Slovensku je počet pacientov s touto diagnózou približne dvestotisíc. Napriek dnes už snáď všeobecne známemu faktu, že nejde o nákazlivú chorobu, stretávajú sa ľudia s výraznými kožnými prejavmi v spoločnosti stále skôr s negatívnymi reakciami. Ako je to teda naozaj? Vieme o nej všetko?

Rôzne podoby, jedna príčina
Psoriáza je neprenosné chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktoré sa viditeľne prejavuje na koži. Patrí medzi autoimunitné ochorenia, teda tie, pri ktorých sa imunitný systém organizmu obráti proti sebe. Prejavuje sa typickými červenými šupinatými miestami na koži, najčastejšie na lakťoch, kolenách a pokožke hlavy. Okrem kože však psoriáza môže zasiahnuť aj nechty a kĺby. Môže ísť o izolované miestečka, ale aj o celé súvislé „mapy“.

HLAVNÉ PRÍZNAKY:
• červené šupinaté ložiská na koži, najčastejšie na lakťoch, kolenách a pokožke hlavy
• postihnuté miesta môžu svrbieť
• v kožných ohyboch môžu vznikať bolestivé praskliny
• zhrubnutie a deformácia nechtov, ktoré sa stanú nepriehľadnými a krehkými
• bolesti a zápaly kĺbov

„Príčinou je geneticky daná porucha imunitného systému, ktorý spôsobí abnormálne zvýšenú produkciu kožných buniek. Tie za normálnych okolností zostarnú približne za 30 dní, pri psoriáze sa však nové kožné bunky dostávajú na povrch už za 3 dni. Ich následné hromadenie sa prejavuje odlupovaním pokožky, šupinkami a vytvorením červených ložísk.“, popisuje pozadie choroby Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc z Dermatovenerologickej klinky FN Na Bulovke

Psoriáza sa môže objaviť v každom veku, najčastejšie však medzi 15 a 35 rokom. Čo presne chorobný proces odštartuje, sa zatiaľ lekárom zistiť nepodarilo. „Ochorenie môže dlho zostať v latentnej forme, navonok sa vôbec nemusí prejaviť. No stačí obyčajná infekcia či zápal a choroba prepukne. Isté však je, že nezanedbateľnú úlohu pri vzniku psoriázy zohráva genetická predispozícia, nezdravá životospráva a hlavne stres,“ hovorí Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc. Spúšťačom môžu byť aj mechanické faktory – trenie oblečenia o kožu, ale tiež sezónna zmena počasia. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že na psoriázu sú náchylnejší napríklad ľudia dlhodobo potláčajúci svoj hnev!

Môže viesť až k samovražde
Kvôli nápadným ložiskám na koži zaťažuje psoriatikov ich choroba nielen fyzicky, ale predovšetkým psychicky. Psoriáza totiž obmedzuje aj ich súkromný život. Pacienti s touto diagnózou častejšie trpia depresiami, preto je hlavne pri ťažších prípadoch súčasťou liečby aj psychologická terapia.

Zo štúdie amerických odborníkov z University of Pennsylvania vyplynulo, že psoriáza môže byť príčinou psychických problémov, a to najmä u mladších vekových kategórií:
- Výsledky analýzy zdravotného stavu 146 042 pacientov s miernou psoriázou, 3 956 pacientov s ťažkou formou psoriázy a 766 950 nepsoriatikov:
• 39% pacientov trpiacich psoriázou má zvýšené riziko vzniku depresie
• 31% pacientov trpiacich psoriázou má zvýšené riziko vzniku úzkosti
• 44% má zvýšené riziko spáchania samovraždy

Spoločnosť má voči viditeľným kožným prejavom stále predsudky, čo pre psoriatikov predstavuje bariéru v súkromnej oblasti, kde často nie sú schopní nájsť si partnera a viesť normálny život. Ale vyskytujú sa napríklad aj problémy pri hľadaní zamestnania. Paradoxné pritom je, že od človeka s neinfekčnou psoriázou si ľudia často udržujú väčší odstup než od pacienta s nákazlivou chorobou, akou je napríklad aj obyčajná chrípka.

Anglickí odborníci v roku 2009 na vzorke 1700 respondentov v 17 krajinách skúmali, ako psoriáza ovplyvňuje život pacientov po fyzickej, ale aj psychickej a sociálnej stránke:
- 46% ľudí so psoriázou má pocit, že aj keby ich ochorenie zmizlo hneď zajtra, jeho vplyv na ich život ich bude prenasledovať ešte dlhé roky
- 43% uviedlo, že psoriáza im bráni v nadväzovaní nových priateľstiev
- Štvrtina respondentov sa domnievala, že psoriáza zapríčinila rozpad ich vzťahu
- Jeden z piatich opýtaných uviedol, že psoriáza prispela ku strate jeho zamestnania či odchodu zo zamestnania
- Až 83% respondentov je presvedčených, že u verejnosti je málo pochopenia pre ich ochorenie
- Rovnako 83% vyjadrilo nespokojnosť so svojou súčasnou liečbou

Výsledky ukazujú, že psoriáza je závažné ochorenie s významným a dlhotrvajúcim dopadom na životy postihnutých – ešte väčším, ako sa pôvodne predpokladalo. Najviac trpia pacienti s ťažkými formami psoriázy a mladí ľudia, ktorí sú obzvlášť intenzívne konfrontovaní spoločenskými predstavami o fyzickej kráse. Psoriáza negatívne vplýva na ich sebavedomie, sebaúctu, chuť a radosť zo života – teda všeobecne na duševné zdravie človeka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Nedbanlivo vtipná kniha o dievčati, ktoré na vlastnú päsť pátra, kam sa podela jej matka. Bernadette Foxová zmizla po tom, čo jej 15-ročná dcéra Bee priniesla zo školy samé jednotky a začala sa dožadovať sľúbenej odmeny:rodinného výletu do Antarktídy
pred 8 rokmi
Sýrska štátna televízia pôvodne informovala o troch obetiach, podľa novších údajov však zahynuli traja novinári a štyria pracovníci bezpečnostnej služby.
pred 16 rokmi
Poľská formácia Myslovitz prihrmela ako blesk z jasného neba.
pred 7 rokmi
Poslankyňa Jana Žitňanská navrhla, aby mimoriadne zasadal parlamentný školský výbor, Smer-SD s týmto návrhom nesúhlasil.
pred 5 rokmi
Album zvolenskej bluesovej kapely ZVA 12-28 Band Šibenica frajerka je už v poradí štvrtým, čistom autorským albumom lídra, originálneho autora piesní, gitaristu a speváka Norberta Červenáka.
pred 6 rokmi
Skupina Korben Dallas predstavuje klip už k tretej skladbe z albumu Karnevalová vrana. Po klipoch Zlatý jeleň a Otec, ktorý na YouTube prekročil hranicu 100.000 pozretí, skupina natočila klip k skladbe Beh.
pred 8 rokmi
Svet sa prostredníctvom Google a služby Street View zoznámi aj so Slovenskom. Od apríla flotila dvadsiatich áut brázdi ulice zatiaľ 19-tich miest a zabezpečuje ich panoramatické fotografie.
pred 7 rokmi
Držiteľka Grammy a speváčka kapely Dixie Chicks Natalie Maines vydala začiatkom mája svoj sólový debutový album Mother.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT