Pociťujete neustále nutkanie k močeniu, pri močení vás trápi pálčivá bolesť a pobolieva vás spodná časť chrbta?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
Pociťujete neustále nutkanie k močeniu, pri močení vás trápi pálčivá bolesť a pobolieva vás spodná časť chrbta? Za týmito zdravotnými ťažkosťami sa môže skrývať veľmi bežné, no nebezpečné ochorenie – zápal močových ciest. Infekcia pritom môže postihnúť dolné (zápal močového mechúra, močovej rúry) i horné močové cesty (zápal obličiek). Ak sa k príznakom zápalu močových ciest pridajú aj symptómy ako horúčka (telesná teplota pohybujúca sa okolo 40° C), zvracanie, hnačka, znížená chuť do jedla či apatia, je treba vyhľadať lekársku pomoc. Dôsledky neliečeného zápalu močovej sústavy môžu nenávratne znížiť alebo poškodiť funkciu obličiek.
Rizikové skupiny alebo kto by si mal dávať väčší pozor
“Ženy sú náchylnejšie na zápal močových ciest z dôvodu, že ich močová trubica je dlhá v priemere 5cm.
„
Zápal močových ciest je druhé najčastejšie detské ochorenie (po ochoreniach dýchacej sústavy). Približne 5% dievčat a 1% chlapcov prekoná aspoň raz zápal močových ciest, pokým dovŕšia vek 15.-tych rokov. Zápal dolných močových ciest u detí sa nie vždy musí prejaviť typickými príznakmi ochorenia u dospelých. Niekedy (najmä pri dojčatách) nemusia byť spozorované žiadne príznaky choroby. Zápal týchto ciest zväčša ustúpi po pár dňoch (obvykle už po 1-2 dňoch). V prípade opakovaného infektu dolných močových ciest treba hľadať príčinu vzniku ochorenia.
Zápal horných močových ciest je ťažšia forma zápalu vylučovacej sústavy. Nielen príznaky sú nepríjemnejšie, ale i liečba je náročnejšia. Zápal obličiek netreba podceňovať, nakoľko môže dôjsť až k ich trvalému poškodeniu spojeného s tvorbou jaziev.
Nielen deti, ale i ženy a obzvlášť tehotné ženy sú rizikovými skupinami. Ženy sú náchylnejšie na zápal močových ciest z dôvodu, že ich močová trubica je dlhá v priemere 5cm. U mužov meria trubica približne 15-20cm.
Zápal močových ciest – aké sú jeho príčiny vzniku?
Zápal močových ciest vyvoláva najčastejšie baktéria Escherichia coli (až u 90% prípadov), ktorá sa z hrubého čreva a konečníka dostane do močovej rúry, kde vzniká infekcia. Prechladnutie či oslabenie imunitného systému sú ďalšími príčinami vzniku zápalu močových ciest. Svoju úlohu zohráva aj tehotenstvo, menopauza alebo zväčšená prostata.
Ako predchádzať vzniku zápalu močových ciest?
Medzi zásadné pravidlá prevencia sa zaraďujú:
• Dodržiavanie správneho pitného režimu;
• Užívanie zvýšeného množstva vitamínu C, ktorý pôsobí proti baktériám a proti vzniku zápalu;
• Zaradenie probiotík do stravy (zvyšujú obranyschopnosť organizmu a znižujú riziko vzniku najmä opakovaných infekcií);
• Pravidelné močenie (čím je močový mechúr plnší, tým sa zvyšuje riziko zhromaždenia väčšieho množstva baktérií);
• Dodržiavanie základných hygienických pravidiel (s čím súvisí aj nosenie bavlnenej bielizne).