Najskôr prichádzajú ťažkosti najmä v noci a človek sa prebúdza s pocitom brnenia prvého až štvrtého prstu, ktoré po rozhýbaní a pretrepaní prstami zmizne.
Zdroj obrázku: SXC/free
Syndróm karpálneho tunelu sa prejavuje bolesťou dlane, prstov ruky (palec až prsteník), poruchou hybnosti svalu palca, mravčením., brnením, pálením a pod. Najskôr prichádzajú ťažkosti najmä v noci a človek sa prebúdza s pocitom brnenia prvého až štvrtého prstu, ktoré po rozhýbaní a pretrepaní prstami zmizne. Neskôr tieto pocity brnenia a bolesti prichádzajú aj cez deň. Sú trvalé, môžu vystreľovať do lakťa a paže a zhoršujú sa pri zdvihnutí či ohnutí končatiny. V neliečených prípadoch môže dôjsť k obmedzeniu hybnosti postihnutej ruky.
Príčinou je tlak mediánneho nervu šľachami v tzv. karpálnom tuneli, čo je štrbina ohraničená na jednej strane zápästnými kostičkami, na druhej pevným zápästným väzom. Touto štrbinou prechádza deväť šliach svalov, ktoré ovládajú pohyby prstov, cievy a
nervus medianus.
Karpálny tunel je veľmi úzky a akékoľvek zmenšenie jeho priestoru, napríklad pri zápale šliach z preťažovania, pri opuchu, po úraze alebo z hormonálnych vplyvov utlačuje
mediánny nerv.
Príčiny a liečba
Syndróm karpálneho tunelu vzniká ako následok preťažovania každodennou prácou a pri všedných denných činnostiach v stereotypných polohách, napríklad pri práci s počítačom pri nevhodnej polohe ruky. Choroba postihuje aj napríklad robotníkov so zbíjačkou a ženy, ktoré pletú a háčkujú. Ženy trpia touto chorou až 5x častejšie ako muži, pretože viac pracujú, sú tehotné, majú v tele estrogény a venujú sa ručným prácam.
Ako sa ochorenia zbaviť? Možností je niekoľko. Po zhodnotení stavu môže lekár neurológ predpísať prostriedok na zlepšenie prekrvenia končatín. Nezanedbateľná je aj cielená rehabilitácia. Fyzioterapeut môže robiť a naučiť pacienta mobilizácii drobných zápästných kostičiek, zápästného kĺbu a preťahovaniu svalov predlaktia a ruky. Úľavu prináša aj laser a vlažná vírivka. Pri bolestiach sa odporúča imobilizácia zápästia ortézou.
Operácia
Správne načasovanie sa riadi podľa výsledkov EMG (elektromyografického vyšetrenia). Na jeho základe neurológ odporučí, či stačí konzervatívny postup alebo je potrebné chirurgické riešenie. Po operácii je nutné nosiť dlahu na znehybnenie zápästia. Pacient si však jazvu a jej okolie masíruje a cvičí jemnými pohybmi prstov. Po zhojení operačnej rany pacient absolvuje ďalšie rehabilitácie, bez ktorých by nikdy nebol dosiahnutý plný výsledok. Súčasťou cvičení by mal byť aj nácvik správnych pohybových stereotypov, aby k situácii opäť nedošlo.
Zákrok prebieha najčastejšie v lokálnom znecitlivení a postupuje sa tak, že sa z pozdĺžneho rezu v dlani preruší priečny väz v zápästí. Tým dôjde k uvoľneniu štruktúr prítomných v karpálnom kanáli, teda aj k uvoľneniu stlačeného nervu. Úľava od bolesti je takmer okamžitá (behom dvoch dní). Ďalšie ťažkosti, ako napríklad necitlivosť prstov, by mali zmiznúť v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Ak je nerv postihnutý nenávratne, k plnému návratu funkcie už nikdy nedôjde.
Nepriama podpora
Od bolesti, zápalu a opuchu môže pomôcť aj tzv. systémová enzymoterapia. Je to liečba založená na priaznivom pôsobení enzýmov. Enzýmy obmedzujú vznik opuchov a urýchľujú ich vstebávanie. Zároveň tiež dokážu tlmiť bolesť, urýchľujú hojenie a pôsobia podporne pri liečbe antibiotikami. Existujú prípravky, o ktorých používaní sa najskôr poraďte so svojím lekárom.