Vysoký krvný tlak, ktorý môže mať žena už pred začiatkom tehotenstva vo veľkej väčšine nespôsobuje žiadne problémy.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Vysoký krvný tlak, ktorý môže mať žena už pred začiatkom tehotenstva vo veľkej väčšine nespôsobuje žiadne problémy. Ale treba ho sledovať, pretože môže viesť k rastovým poruchám plodu. Nebezpečné je, keď sa problémy s tlakom objavia počas tehotenstva. V tomto období stúpa minútový objem, rozširuje sa krvné koryto... niekto zmenu tlaku nezaznamená, iným spôsobuje obrovské fyzické problémy.
Preeklampsia je tehotenská choroba, ktorá môže byť nebezpečná rovnako tak pre matku ako aj pre jej dieťa. Štatisticky ňou trpí každá piata mamina, pričom ohrozené sú najmä mladé mamičky, staršie rodičky (po 35 roku života) a rodičky pri viacplodovom tehotenstve. Medzi príznaky patria hlavne vysoký tlak, výskyt bielkovín v moči a opuchy, nárast hmotnosti v krátkom čase, bolesti hlavy, problémy s očami, dýchaním...
Ani lekári jednoznačne nevedia čo preeklampsiu spôsobuje, ale podľa výskumov ide o reakciu matkinho imunitného systému na spermiu, placentu alebo samotný plod. Môžete ňou trpieť aj v prípade, že ju mala matka otca vášho bábätka, je dedičná a ak ju mal niekto vo vašej rodine – hlavne matka, je takmer isté, že ňou budete trpieť aj vy. Riziko zvyšujú aj iné ochorenia – cukrovka pred tehotenstvom, kolísanie krvného tlaku...
Opakom vysokého tlaku je tlak nízky. Hypotenzia, teda nízky krvný tlak, má za následok točenie hlavy, čierňavu pred očami, nevoľnosť alebo omdlievanie. Mdloby prichádzajú pri dlhšom postávaní, vo vydýchanej miestnosti, ale aj pri príliš rýchlom vstávaní. Ak cítime, že na nás idú, treba si čím skôr sadnúť, aby sme predišli pádu, ktorý je hlavne v tehotenstve nebezpečný nielen pre nás, ale hlavne pre bábätko.
Omdlievanie v tehotenstve by sa dalo všeobecne zaradiť k tehotenským nepríjemnostiam. Je to ďalší fyziologický aspekt, s ktorým sa tehotné ženy musia popasovať. Omdlievanie nie je ani pre matku, ani pre plod nebezpečné, ak nie sú v bezvedomí dlhší čas, a to vplyvom nedostatočného zásobenia mozgu krvou alebo ak nebol pád na zem silný. Pri väčšom páde totiž hrozí riziko potratu.
Prevencia pred omdlievaním je dodržiavať pitný režim, dostatok spánku, psychickej pohody a pohybu. Ako prevencia pomôže aj dostatok pohybu a spánku. Počas horúcich dní sa odporúča pobyt v tieni. Aj aktivity na lačno vedú k mdlobám, „hladný“ organizmus je totiž oslabený. Tehotné mamičky by nemali zabúdať na vyvážené raňajky a stravu celkovo, pohyb s mierou, pobyt na vzduchu a kvalitný spánok. A naopak treba sa vyhýbať zafajčeným priestorom, prejedaniu.
Ak cítite, že na vás idú mdloby - začne sa vám zahmlievať pred očami, hučať v ušiach alebo robiť nevoľno, okamžite si sadnite, najlepšie do podrepu. Ak sa váš stav neupraví a všetky príznaky omdlievania budú pretrvávať, ľahnite si a zdvihnite nohy nad úroveň hlavy. Tým sa hlava prekrví. Ak by ste aj odpadli v tejto polohe, predídete zraneniu seba aj dieťatka.
Chorobne zvýšený krvný tlak sa diagnostikuje v prípade, ak sa opakovane a v rôznych dňoch namerajú hodnoty systolického tlaku 140 mm Hg a viac alebo diastolického tlaku 90 mm Hg a viac.
Optimálny krvný tlak predstavujú hodnoty nižšie ako 120/80 mm Hg. Pri tomto tlaku je riziko pre srdce a krvný obeh najmenšie. Za normálny krvný tlak sa považujú ešte hodnoty do 130/85 mm Hg.