Hoci chrípku z vlastnej skúsenosti pozná takmer každý obyvateľ planéty, netreba ju podceňovať.
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
Chrípka je bežné infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako zápal horných alebo dolných dýchacích ciest. Hoci chrípku z vlastnej skúsenosti pozná takmer každý obyvateľ planéty, netreba ju podceňovať. Podľa údajov WHO na chrípku každoročne ochorie až 1 miliarda ľudí, z čoho na jej následky zomrie približne pol milióna pacientov. V domácich podmienkach chrípka útočí na ľudský organizmus skôr sezónne. Jej nová sezóna sa začína práve v týchto jesenných dňoch – na začiatku októbra až do konca apríla nasledujúceho roka.
Chrípka – ako ju odhaliť?
Bolesť hlavy, zvýšená telesná teplota či strata energie sú príznakmi chrípky. Zároveň však môžu byť aj symptómami prechladnutia. Častokrát sa teda stáva, že prechladnutie si mnohí mýlia s chrípkou. Ako tieto dve infekčné ochorenia od seba odlíšiť?
Hoci je prechladnutie nepríjemné, na jej následky sa nezvykne umierať. Chrípka je oveľa závažnejšie oslabenie imunitného systému, pre ktoré je typické rýchly nástup príznakov ochorenia a dlhšia doba liečenia (zvyčajne minimálne 7 dní).
K hlavným príznakom chrípky sa zaraďujú:
• Bolesť na hrudi, v oblasti priedušiek, celková bolesť svalov, môže sa objaviť i bolesť hlavy;
• Bolesť v hrdle, občasné kýchanie a závažný, suchý kašeľ;
• Vysoká horúčka nad 39° C;
• Dlhodobo pretrvávajúca strata apetítu;
• Triaška (najmä na začiatku ochorenia);
• Extrémna únava (môže pretrvávať aj niekoľko týždňov).
Prevencia pred chrípkou: ako sa jej vyhnúť
Azda najlepšou cestou, ako sa ochrániť pred napadnutím organizmu chrípkou, je vybudovanie si silnej imunity. Základom je zdravá životospráva, čiže prísun vitamínov, stopových prvkov, antioxidantov a iných vzácnych látok. V chrípkovom období sa odporúča zvýšiť denný prísun
vitamínu C aspoň na 2000mg denne. Zdraviu prospešné črevné baktérie tiež posilňujú imunitný systém a zároveň pôsobia proti prípadným útokom vírusmi. Pomoc možno nájsť v prírode;
extrakt z echinacey podporuje zdravie dýchacích ciest, čaj z ruže šípovej obsahuje vzácne triesloviny podporujúce imunitu. Počuli ste už o
hlive ustricovej či hube
reishi? Ak nie, tak to ani nepoznáte dvoch skvelých pomocníkov, ktorých konzumácia výrazne prispieva k obnove oslabeného imunitného systému.
Netreba zabúdať ani na dostatok pohybu (aspoň 3x do týždňa), dbať na dostatočne dlhý a kvalitný spánok (aspoň 8 hodinový) či odbúravať stres (nakoľko môže výrazne oslabiť imunitný systém). Rozumné otužovanie sa (napr. sprchovanie sa striedavo s teplou a studenou vodou) či saunovanie tiež pozitívne ovplyvňujú imunitu, i celkové zdravie.