Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. marca 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Paradentitída, parodontopatia a paradentóza ..ochorenia parodontu...závažný ale liečiteľný problém

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 22.12.2009

Pojmy paradentitída, parodontopatia a paradentóza sa odvodzujú od slova „parodont“. Po tým rozumieme zubný fixačný aparát - systém zakotvenia zubu v kosti.
Paradentitída, parodontopatia a paradentóza ..ochorenia parodontu...závažný ale liečiteľný problém
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Pojmy paradentitída, parodontopatia a paradentóza sa odvodzujú od slova „parodont“. Po tým rozumieme zubný fixačný aparát - systém zakotvenia zubu v kosti.

Skladá sa z ďasna, kostnej alveoly, ozubice a koreňového cementu. Všetky zápalové ochorenia parodontu, ktoré sa môžu vyskytovať vo všetkých vekových stupňoch a v rôznych formách, sa lekársky označujú ako parodontopatie. Môžu vyvolávať variabilne rýchle a hlboko siahajúce poškodenia parodoncia, vrátane odbúravania kostí, s možnou stratou zuba. V bežnom jazyku sa tu pre to často používa lekársky nevystihujúce pomenovanie „paradentóza“. Tá sa týka len degeneratívneho ochorenia. Väčšinou však existuje „paradentitída“, čiže zápal parodontu. Pretože ochorenia fixačného aparátu zubov môžu mať viaceré príčiny a rozdeľujú sa podľa svojho vzniku a aj podľa svojich patologicky-anatomických zmien, má najväčší zmysel a je aj medicínsky najpresnejšie všeobecné pomenovanie „parodontopatia“

Príčina
Parodontopatie sú zápalové reakcie ďasna, vyvolané plakovými baktériami, ktoré ležia nad a pod okrajom ďasna. Priebeh choroby môžu negatívne ovplyvňovať funkčné poruchy v žuvacom systéme, poruchy v celkovej látkovej výmene, stres, nadmerné požívanie alkoholu a nikotínu a mechanické traumy.

Tak ako pri zubnom kaze, pri ktorom sú významné baktérie štiepiace cukor a produkujúce kyselinu, tak sa pri zápaloch fixačného aparátu zubov prednostne objavujú nasledovné plakové baktérie: actinomyces, strepotkoky, veilonely, fusobaktérie, spirochéty.

Symptómy
Pri hyperpláziách, čiže nezhubnom nadbytočnom tvorení tkaniva, pri bezzápalovom miznutí ďasna alebo pri akútne hnisavom procese môže symptómy rozoznať už postihnutý pacient. Niektorí pacienti sami registrujú zmenený, veľmi špecifický, sčasti trochu sladkastý zápach z úst, ktorý je často indíciou pre tvorbu vačkov resp. pre rozmnoženie baktérií. V iných prípadoch môže symptómy ochorenia parodoncia rozoznať až zubný lekár pri prehliadke.

Znakmi pre zápalovú zmenu ďasna, predchodcu tvorenia vačkov a odbúravania kosti, sú červenkasté, opuchnuté a predovšetkým ľahko krvácajúce oblasti sliznice. Chýbajú pevné usadeniny na zube v tvare girlandií, ako i ružovo sfarbený, ľahko škvrnitý, homogénny povrch, ktorý tvorí zdravé ďasno. K tomu sa môžu objavovať ďalšie zmeny, ako štrbinovité vpadnutia (Stillmanova štrbina) alebo vystupujúce drsné zhustnutie okrajov (Mc Callova štrbina) v sliznici ďasna ako reakcia na chybné kontakty pri žuvacej funkcii.

Často sa vyskytuje krvavá alebo dokonca hnisavo-krvavá sekrécia zo sliznice ďasna resp. tvorba abscesov – znak tvorenia vačkov medzi zubom a ďasnom. Mnoho pacientov redukuje zo strachu pred opätovným krvácaním čistenie zubov, čo žiaľ len podporuje pokrok parodontopatie. Pri pomalom priebehu choroby, bezbolestnej, nepozorovanej strate dentálneho ochranného tkaniva, vzniká možnosť, že až takzvané neskoré symptómy, ako pohyblivosť, migrácia a uvoľnenie zubov, upriamia pozornosť na parodontálnu skutočnosť.

Sondovanie priestoru medzi zubami a ďasnom podáva informácie o lokalite, hĺbke a stupni zápalu existujúcich zubných chobotoch. Prípadne sa v zubných chobotoch môže urobiť slinný test na určenie flóry baktérií. Pomocou röntgenových snímok je možné objasniť rozsah a druh kostnej atrofie, rušivé polia pod sliznicou napr. vo forme usadenín (konkrementov), prečnievajúcich okrajov koruniek, atď. ako aj význam zachovania zubu. Ako výsledok potom vyplynie klasifikácia a stupeň parodontopatie.

Parodontopatie sú ochorenia, ktoré postihnutých pacientov sprevádzajú po celý život. Často sa žiaľ kvôli vracajúcemu sa alebo chronickému ochoreniu alebo pokračujúcemu odbúravaniu tkaniva končievajú predčasnou stratou zuba. Prognóza je priaznivá len vtedy, keď sa príslušné ochorenie včas zistí a nasledujú potrebné liečebné opatrenia. Treba čím skôr nájsť odborníka na to určeného a urobiť špeciálne mikrobiologické vyšetrenia, ktoré sa zatiaľ na Slovensku robia len vo vybraných ambulanciách a sú dosť nákladné.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Vykonávame stavebné práce ako obklady,dlažby,st...
Všetko pre pohodlie Vášho domova.

1 600.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 300 m2
86 400.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 219 m2
244 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 6 100 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Pod ťarchou súčasných problémov sa podľa premiéra Slovensko nemôže spoliehať na opatrenia so strednodobou a dlhodobou účinnosťou.
pred 8 rokmi
Nohavicovi sa podarilo vyskladať veľmi príjemný album, ktorý pripomína jeho najlepšie časy a je dôkazom toho, že sa mu dá uveriť väčšina z toho, čo poslucháčovi ponúka.
pred 5 rokmi
Česká speváčka Monika Bagárová zverejnila videoklip k piesni Never had. Rodáčka z Brna nakrúcala novinku v New Yorku, konkrétne na Manhattane a v Brooklyne.
pred 7 rokmi
71-ročný hudobník sa v Brne predstaví 10. marca v rámci európskeho turné so svojím novým projektom The Vigil.
pred 8 rokmi
Zaujímavosti a zvláštnosti európskych národov - Bulhari, Poliaci, Maďari, Rumuni, Holanďania a Francúzi.
pred 7 rokmi
Lexus inovoval typový rad IS, ktorý sa začne v Európe predávať začiatkom leta.
pred 8 rokmi
M3, M5, M6, čo naozaj chýba v tomto poradí je najmenší typ M1, ktorý nesie oficiálny názov BMW 1er Coupé M.
pred 9 rokmi
Exkluzívny a stále narastajúci katalóg piesní je možné stiahnuť na www.downloadtodonate.org a prispieť tak deťom sumou 10 $ alebo viac.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT