Bolesti chrbtice patria medzi veľmi časté zdravotné problémy.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Bolesti chrbtice patria medzi veľmi časté zdravotné problémy. V akútnom štádiu sa prejavujú ako veľmi nepríjemné a bolestivé, inokedy zasa ako chronická bolesť, ktorá vysiľuje, trápi a unavuje už dlhší čas.
Čo spôsobuje bolesti chrbtice?
Existuje veľa faktorov, ktoré spôsobujú bolesti chrbtice. Ak prevencia a liečenie majú byť úspešné, musíme dobre porozumieť príčine týchto problémov. Na začiatku môže byť zranenia alebo trauma, ktoré sa stali veľmi dávno a my sme ich zanedbali.
Akumulácia (hromadenie) stresov v ľudskom tele
Bolesti chrbtice obvykle nevzniknú odrazu po nejakom zranení, pretože naše telo sa dokáže adaptovať zraneniam alebo traumám a veľmi dobre sa prispôsobuje rôznym stresovým situáciám. Zmeny mechaniky chrbtice však spôsobujú zvýšené napätie, ktoré sa postupne akumuluje a až oveľa neskôr prechádza do bolestí a stuhnutého svalstva.
Epizódy bolesti chrbtice môžu byť spustené udalosťami ako napr. fyzická námaha, emocionálny stres alebo choroba. Niekedy sa stáva, že už len malé vypätie spôsobí akútne bolesti a trvá nám podstatne dlhší čas, kým sa z toho vyliečime. Dlhodobejšie liečenie je znakom, že naše telo dosiahlo svoju kapacitu odolávať zraneniam minulých aj terajších a akúkoľvek novú situáciu už nedokáže prekonať.
Počas osteopatického liečenia je podstatné najskôr odstrániť následky minulých zranení a až potom môžeme zmierniť akútne bolesti chrbtice a neskôr zredukovať recidívy.
Ďalšie symptómy a problémy
Stresy spôsobujú problémy nielen v chrbtici ale aj v iných častiach tela. Časté symptómy sú napr.: prílišná únava, zmeny nálady, depresie, narušený spánok, bolesti hlavy a migrény, menštruačné problémy, zažívacie ťažkosti, opakované infekcie chrípky a angíny sú dôsledkom zníženej imunity.
Veľa z týchto ťažkostí je možné zlepšiť počas naordinovanej osteopatickej liečby.
Najčastejšie druhy zranení a traumy:
Existuje niekoľko druhov zranení, ktoré sú častým prispievateľom k chronickým bolestiam chrbtice aj keď sa nám často zdá, že v momente zranenia nespôsobili žiadnu bolesť. Poďme si niektoré z nich teraz bližšie popísať (upozorňujeme, že to nie je zoznam všetkých možných zranení chrbtice).
Pracovné zaťaženie:
Stereotypné zlé držanie tela pri sedení za počítačom vystaví časti vašej chrbtice nadmernému zaťaženiu, čo potom vedie k bolestiam chrbtice. Môžeme tomu predchádzať tým, že kladieme dôraz na správnu pozíciu pri sedení. Osteopat vám poskytne odbornú radu a tiež prispeje k uvoľneniu hlboko zakorenených spinálnych porúch a zmien pomocou osteopatických manuálnych techník.
Zranenia pri zdvíhaní predmetov:
Zdvíhanie ťažkých alebo neforemných predmetov (napr. nákupných tašiek, nábytku ale aj novorodencov, malých detí) môže spôsobiť nadmerné zaťaženie chrbtice ak nie je vykonané správne. Ak je chrbtica v tom čase nadmerne zaťažená z nejakého ďalšieho dôvodu (napr. stres, choroba, únava), často stačí len zdvihnutie ľahšieho predmetu a zranenie sa okamžite prejaví v najslabšom bode v chrbtici.