Stalo sa vám, že ste sa sťažovali na bolesti chrbtice, šije, stiahnuté svalstvo, že vás „seklo“ v chrbtici, dostali ste prievan, ofúklo vám kĺby či ste mali celkovo sťažený pohyb?
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Stalo sa vám, že ste sa sťažovali na bolesti chrbtice, šije, stiahnuté svalstvo, že vás „seklo“ v chrbtici, dostali ste prievan, ofúklo vám kĺby či ste mali celkovo sťažený pohyb? Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, čo to všetko vlastne znamená a čo spôsobuje bolesť? Čo sa skutočne skrýva za našimi ťažkosťami? Nie, nebudú to iba pribúdajúce roky..
Vo väčšine prípadov bolestiam kĺbov a svalov predchádza práve fyzická práca, rýľovanie v záhrade, zdvíhanie ťažkých predmetov, námaha, stres, nesprávne držanie tela alebo športový výkon. Seknutia, bolesti chrbtice a kĺbov môžu mať rôzne príčiny, z ktorých niektoré si vyžadujú odborné lekárske vyšetrenie. V mnohých prípadoch sú však bolesti spôsobené len nesprávnym fungovaním chrbtového svalstva a kĺbov. Telo sa nedokáže „popasovať“ zo zvýšenou telesnou námahou a následkom je, že sa veľmi dômyselne bráni čo sa prejavuje ako zvýšené napätie a svalové kŕče, v niektorých prípadoch dokonca zápal. Takto sa chrbtica chráni pred ďalším poškodením a možno neskôr aj oveľa vážnejšími problémami. Chronické bolesti sa teda stávajú akýmsi signálom, že niečo nie je v poriadku.
Čo hovoria štatistiky osteopatie? Napr. vo Veľkej Británii:
• 1 zo 4 dospelých ľudí a okolo 12 000 detí trpí svalovo-kostrovými problémami,
• 12,3 milióna stratených pracovných dní, čo znamená straty pre zamestnávateľov ,
• 30% lekárskych konzultácií kvôli spomenutým problémom,
• najčastejšia príčina opakovanej návštevy lekára,
• 22% práce neschopných ľudí má hore uvedené ťažkosti.
Osteopatia využíva vedecky overené manuálne techniky s cieľom ovplyvniť hlavne nervový a pohybový aparát a tak udržiavať zdravie človeka. Dobré nervové zásobenie je podstatné pre fungovanie akéhokoľvek orgánu v ľudskom tele. Vieme, aké sú následky keď dôjde k poškodeniu miechy. Rovnako aj nervy vychádzajúce z chrbtice môžu byť mechanicky poškodené či zablokované. Poškodenie môže byť rôzne - od zničenej medzistavcovej platničky, zaseknutého chrbtového stavca až po stuhnuté svaly, ktorými nerv prechádza. Tieto zmeny tak zapríčiňujú poruchy nervového zásobenia, následkom čoho sa oslabený organizmus stáva náchylným na rôzne choroby. Osteopat pomocou širokej škály osteopatických manuálnych techník zlepšuje mechaniku chrbtice čo umožní optimálne nervové zásobovanie do všetkých častí tela a kĺbov.
Aký to má význam z hľadiska celkového náhľadu na ľudské zdravie? Zdravie závisí od prírodnej schopnosti organizmu bojovať proti škodlivým účinkom prostredia a zároveň kompenzovať ich následky, odolávať, mať dostatočné rezervy na prekonávanie denných stresov (práca, športový výkon). Rôzne blokády a poruchy pohybového aparátu a nervového zásobovania oberajú telo o vitálnu energiu potrebnú na zvládnutie týchto denných stresových situácií.
Osteopatia vidí svalovo-kostrovo-nervový systém ako jediný, ktorý môžeme pomocou manuálnych techník ovplyvniť a tak pôsobiť na ľudské zdravie cez zmeny vo fyziologických procesoch v ľudskom tele. Zároveň je to prírodný spôsob liečby bez zbytočného zásahu chémie, operácie alebo iných pomôcok. Naviac, osteopatia nielen rieši už existujúce problémy ale taktiež funguje ako prevencia degenerativnych zmien v chrbtici, kĺboch či svaloch.
Osteopatia sa snaží o perfektnú rovnováhu ľudského tela, ktorá je jedným zo základných prvkov dôležitých pre celkové zdravie, pričom na základe toho potom môžu ďalšie časti bytia (myseľ a duša) reagovať na „stresy“ života v pozitívnom zmysle-zdraví.
Osteopatia je bezpečný a prirodzený prístup ku zdraviu. Je určená hlavne tým ktorý majú problémy s pohybovým aparátom a majú záujem dozvedieť sa niečo viac o svojom zdraví.
Autor:Boris Gašpar BSc (Hons) Ost Med (VB)
Registrovaný Osteopat (VB)