Tiež nazývaná „medená uhrovitosť“.
Zdroj obrázku: SXC/free
Rosacea
Tiež nazývaná „medená uhrovitosť“. Je to dosť bežné ochorenie a žiaľ mnohí ľudia sa domnievajú, že ide o chorobu alkoholikov, ak vidia človeka, ktorý trpí týmto ochorením okamžite ho „onálepkujú“ a zaradia k ožranom. Zvykne sa nazývať aj akné dospelých, avšak narozdiel od akné nemá upchaté póry. Zvyčajne sa začína po 20. roku života a vrchol dosahuje medzi 40.-50.rokom. Je častejšie diagnostikované u žien, ale u mužov sa môžu vyskytovať závažnejšie formy. K symptómom tohto ochorenia patrí začervenanie pleti, trvalé začervenanie, pupienky a rozšírené cievky. V pokročilých štádiách a najmä u mužov môže rosacea spôsobiť zväčšenie a zmohutnenie nosa.
Ochorenie môže byť provokované slnečným svetlom, ale tak isto sa môže objaviť aj pri nefunkčnosti žalúdka, čriev. Rocasea sa môže vyvíjať na predchádzajúcom mieste výskytu akné a vlastne ho môže v ďalšom priebehu „nahradiť“.
Rosacea sa prejavuje najskôr prechodným neskôr trvalým začervenaním a rozšírenými žilkami na konvexných partiách tváre – nos, čelo brada. Začervenanie máva typický motýľovitý tvar.
Vyskytuje sa v troch stupňoch:
1. Sú to červenavé zafarbenia pretrvávajúce hodiny až dni. Kozmeticky rušivo pôsobiace rozšírenia koncových ciev, ktoré sa vyskytuje najme v oblasti nosa a na lícach.
2. Zápalovo začervenané kožné pupence, pľuzgieriky vyskytujúce sa centrálne na tvári, nezriedka pokryté jemnými lamelami šupín, ktoré môžu pretrvávať niekoľko dní až týždňov. Nevytvárajú sa komedóny (zapálene pľuzgiere). Hojenie je bez jaziev. Rosacea sa môže rozšíriť až na vlasovú pokožku.
3. toto štádium je najhoršie a ochorenie sprevádzajú veľkoplošné zápalové uzly veľkosti prsta.
Seborhoická dermatitída
Patrí medzi časté a chronické kožné ochorenia a má tendencie sa vrátiť. Postihuje oblasti bohaté na mazové žľazy a kožné záhyby. Vrchol výskytu ochorenia je medzi 30. – 60. rokom, kedy postihuje asi 5 percent populácie. Častejšie sa vyskytuje u mužov. Niekedy môže byť prejavom HIV pozitivity, dokonca môže byť jej úplne prvým príznakom. Medzi ďalšie stavy, ktoré súvisia s výskytom seboroickej dermatitídy patrí nedostatok riboflavínu (vitamín B2), pyridoxínu (vitamín B6), biotínu (vitamín H), ako aj poruchy metabolizmi mastných kyselín. Často ňou trpia pacienti s epilepsiou, alebo inými ochoreniami, ktoré sa týkajú nervového systému. Vplyv majú aj klimatické podmienky a vhodné je leto a teplúčko. K typickým miestam výskytu patrí vlasatá časť hlavy, tvár (napr. obočie, viečka), hrudník, oblasť medzi lopatkami a miesta kožných záhybov.
Ide o ohraničené žlto ružové ložiská pokryté žltými mastnými šupinami. Vo vlasatej časti ochorenie začína ako mierne olupovanie prejavujúce sa lupinami. Postupne sa môžu vyskytovať väčšie nánosy šupín s tvorbou ložísk. Môže sa postupne rozšíriť za uši, na krk a šiju. Pomerne často môže byť za uchom bolestivá trhlinka, ktorá ma sklon k infikovaniu. Niekedy sa môže jednať len o samostatné postihnutie vonkajšieho zvukovodu. V oblasti tváre sú začervenané ložiská s mastnými šupinami v centrálnej časti tváre. V oblasti trupu sa tvoria červené ložiská, ktoré môžu splývať. Často toto ochorenie prejde do psoriázy.
Čo sa týka liečby, samozrejme treba navštíviť odborníka, ktorý vám presne stanoví diagnózu a povie čo ďalej. Využíva sa hlavne lokálna liečba postihnutého miesta. Vhodné sú šampóny s účinnou látkou zinkpyrithion, selenium disulfid, thiosalicylát zinku, šampóny s ciklopiroxolamínom, antimykotikum a decht. V ťažších formách sa naordinuje tabletková liečba a samozrejme treba dodržiavať hygienu a upraviť si stravovacie návyky.