Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Keď kradneme kvôli vzrušeniu – kleptoman

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 07.09.2010

Keď kradneme kvôli vzrušeniu – kleptoman nepotrebuje daný predmet, ale pocity, ktoré zažíva.
Keď kradneme kvôli vzrušeniu – kleptoman
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Keď kradneme kvôli vzrušeniu – kleptoman nepotrebuje daný predmet, ale pocity, ktoré zažíva.

Kleptománia je poruchou osobnosti, zlodejstvo poruchou charakteru. Asi takto by sa malo rozmýšľať pri udeľovaní trestov týmto ľuďom. Avšak je ťažko odlíšiť skutočného zlodeja od kleptomana, často ani skúsený psychológ nevie s presnosťou povedať, či dotyčná osoba trpí touto chorobou, alebo to bolo vypočítavo plánované.

Cieľom kleptomana je samotná krádež, zlodejovi ide o hodnotu ukradnutých predmetov, ktoré potrebuje buď na uspokojenie vlastných potrieb, alebo sa chce len predviesť.

Každý kto už niekedy počul o kleptománii a domnieva sa, že ľudia, ktorí sú ňou postihnutí, v jednom kuse kradnú. To však nie je pravda. „Normálne“ ľudia kradnú, aby sa zmocnili cudzích peňazí alebo vecí, ktoré im prinesú úžitok. Kleptoman však kradne aj úplné zbytočnosti. Často sú to banálne lacné predmety, ktoré nemajú žiadnu cenu, dotyčná osoba ich ani nepotrebuje a ani ďalej neponúka.

Kleptománia je síce oficiálne uznaná psychická porucha, to však neznamená, že všetci zlodeji sú kleptomanmi. Zoberme si také krádeže v obchodných domoch, ktoré pácha predovšetkým pubertálna mládež. V drvivej väčšine prípadov kradnú vopred vytypované veci, kvôli ktorým svoje lúpežné výpravy podnikajú. Na kleptomániu z nich trpí ani nie päť percent populácie. Skôr ide o to, aby sa ukázali pred kamarátmi, zadovážili si to, čo si ich rodičia nemôžu dovoliť.

Zásadný rozdiel medzi zlodejom a kleptomanom
Kleptoman: kleptománia je poruchou osobnosti. Kleptomana totiž neuspokojujú kradnuté veci, ale samotný akt kradnutia. Začína sa rozvíjať väčšinou v puberte, ale tak isto sa môže objaviť a rozvinúť aj v neskoršom veku. Je zaujímavé, že ňou trpí viac žien ako mužov.
Zlodej: zlodejstvo je poruchou charakteru. Zlodejovi samozrejme ide o hodnotu ukradnutých predmetov. Zlodeji sú spravidla muži.

Pri kleptománii sa podľa odborníkov uspokojujú sexuálne pudy, človek dosahuje sexuálne uspokojenie už pri samotnej predstave tohto činu. Vzápätí prichádza pocit hanby a viny. Takýto človek si povie, že to už nikdy neurobí, ale keď vidí v obchode nejaký predmet, myšlienkové pochody a predchádzajúce pocity viny idú bokom a ovládne ho obrovské vzrušenie. Jednoducho neodolá a danú vec si zoberie.

Zlodej tak isto pociťuje pri kradnutí adrenalín, ale pocit viny a hanby sa nedostavuje. Zlodej má svoju lúpež skoro vždy dopredu premyslenú a naplánovanú.

Skoro všetky prípady krádeží nemajú s kleptomániou nič spoločné avšak existuje. Máme prípady psychiatricky diagnostikovanej kleptománie, ktorej prejavom sú úplne nezmyselné krádeže. Takéto predmety kleptoman vôbec nepoužije, často ich vyhodí, pretože zavadzajú. Je motivovaný k činom čisto z pocitu vzrušenia a uvoľnenia vnútorného napätia. Po krádeži ho sužujú obrovské výčitky svedomia a pocit neznesiteľnej viny.

Diagnostikovaná kleptománia sa lieči na psychiatrických klinikách, pretože je nevyhnutná ochranná liečba.

Krádeže v školskom veku ešte nemusia značiť, že ide o toto ochorenie. Najčastejšie sú deti motivované túžbou vlastniť predmety, dieťa nerozmýšľa nad následkami, jednoducho chce mať daný predmet.

Znaky kleptománie
• Impulzívna krádež bez predbežného plánovania.
• Pocit veľkého vnútorného napätia v situácii, ktorá vytvára možnosť na krádež.
• Pocit blaha alebo úľavy po krádeži.
• Krádeže bez motívu zisku, hnevu, alebo pomsty.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Nechce totiž predlžovať debatu spočívajúcu v spore vlády a opozície o druhom pilieri.
pred 3 rokmi
Výstraha pred silným vetrom platí na pondelok 24. augusta od 7:00 do 23:00
pred 6 rokmi
Slovenský premiér Robert Fico sa rozhodol rešpektovať dohodu lídrov členských krajín, ktorí chcú deklarovať jasný proeurópsky postoj, a nechce, aby jeho neúčasť bola vnímaná ako neúcta k európskym štruktúram.
pred 7 rokmi
Protestujúci žiadajú zverejniť hospodárenie zväzu s poplatkami
pred 5 rokmi
Najlepší britský nezávislý film roku 2012 obsahuje typicky ostrovný nekompromisný sociálny rozmer, fascinujúcu detskú hlavnú postavu (opäť z nehereckých radov) a suverénnych dospelých hercov (Tim Roth, Cillian Murphy, Rory Kinnear).
pred 8 rokmi
Britská kapela Muse začne v septembri po dvoch rokoch nahrávať svoj nový album.
pred 3 rokmi
Energie2, a. s., je slovenská spoločnosť zabezpečujúca dodávku elektrickej energie a zemného plynu na slovenskom, českom, maďarskom, poľskom a chorvátskom trhu pre všetky typy firiem, organizácie, verejný sektor aj domácnosti.
pred 6 rokmi
Jedlo by aj v dnešnej dobe malo znamenať čosi viac, ako len kus mäsa na tanieri. Mal by byť za ním príbeh a o tom je knižná novinka Nebíčko v papuľke od šéfkuchára a svetobežníka Jarda Žideka.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT