Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Inkontinencia

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 11.05.2012

Toto ochorenie nie je dedičné. Zdediť môžete iba faktory, ktoré môžu únik moču spôsobovať. Pomočujú sa napríklad obézni ľudia.
Inkontinencia
Zdroj obrázku: Internet
 

Kedysi bol tento problém dosť tabuizovaný, kto sa už len prizná k tomu, že mu „ušlo“? Je to predovšetkým nepríjemný problém, avšak môže byť aj nebezpečný. Čo to vlastne je?
 
Ide o nedobrovoľný únik moču. Ten vás môže prekvapiť v spánku, keď vás neodkladne nutká na močenie, ale aj pri fyzickej aktivite. Stačí, keď máte zdvihnúť ťažké bremeno. No a veľmi často k nemu dochádza pri silnom kýchnutí. Častejšie ním trpia ženy ako muži.

Za únik moču môže nedostatočne uzatvorený zvierač alebo nadbytočná aktivita močového mechúra. U žien v strednom veku sa porucha zvierača, ale aj príliš aktívny mechúr vyskytujú častejšie u žien ako u mužov, ale vo vyššom veku sa rozdiely strácajú. Súvisí to so starnutím orgánov v tele.

A čo nočné pomočovanie, ktorým trpia deti? Nočné pomočovanie – enuréza – sa vyskytuje nielen u detí, ale aj u dospelých. Typickým znakom je močenie v spánku. Zobudíte sa na pocit vlhka, prípadne chlad, ale nezobudíte sa na potrebu ísť na toaletu. U detí sa postupne vyvíja kontrola dolných močových ciest. Ale ak sa dieťa pomočuje ešte aj v predškolskom veku, vyhľadajte pediatra a urológa.

Čo sa týka dedičnosti, toto ochorenie nie je dedičné. Zdediť môžete iba faktory, ktoré môžu únik moču spôsobovať. Pomočujú sa napríklad obézni ľudia. Ale môže to byť signálom upozorňujúcim na závažné ochorenie – rakovinu močového mechúra a podobne. Preto to nikdy nepodceňujte.

Ako sme spomínali, inkontinencia je nielen nepríjemná, ale môže byť aj nebezpečná. Nebezpečná je tzv. komplikovaná forma inkontinencie moču. Prejavuje sa únikom krvavého moču. Ak ho prehliadate, oneskorenie liečby môže mať pre vás vážne dôsledky. Posúdenie, o akú inkontinenciu ide, zverte lekárovi.

Vznik inkontinencie si môžu spôsobiť ženy pri nedostatočnej životospráve a neúmernej fyzickej záťaži, u mužov môže byť na príčine prostata. Správna životospráva, vyprázdňovanie močového mechúra každé tri hodiny, neprerušované močenie, primeraný príjem tekutín, teda aspoň 2 litre denne, nedráždivá strava a primeraná fyzická záťaž sú kľúčom predchádzaniu inkontinencie moču.

Existujú aj špeciálne cviky panvového dna, na ktoré sa treba sústrediť, aby ste ich cvičili správne. Posilnené svalstvo potom dobre udrží moč.

Ako sme spomínali, azda najčastejší únik moču je pri kýchnutí. To neznamená, že trpíte inkontinenciou. Ale je to určite varovný signál. Únik moču vzniká aj pri poruche zvierača a prejavuje sa kvapkami počas kýchania a aj počas smiechu. Tento stav vyžaduje úpravu hmotnosti, pravidelnú životosprávu a konzultáciu lekára.

Vyšetrenie u lekára nie je bolestivé

Najskôr sa lekár s vami porozpráva. Musíte mu presne opísať situáciu, pri ktorej máte najčastejšie nehody. Informácie si zaznačí do dotazníka. Ďalšie vyšetrenie je zamerané na prehliadku podbrušia, panvového dna a konečníka. Nasleduje vyšetrenie moču a ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra. Podľa výsledkov určí typ inkontinencie a spôsob liečby. Ak trpíte nekomplikovanou formou, postačia vám lieky a cvičenie, prípadne zníženie hmotnosti, ak máte nadváhu. Ak to nepomôže, nasleduje chirurgický zákrok. U žien sa používa umelá páska ako protéza, ktorá vystužuje močovú rúru. Vhodná je pre nedostatočnú funkciu zvierača.

Niektoré cviky:

• Mierne sa rozkročte. Panvu podsaďte a vyrovnajte chrbát. Vypnite hruď a pretiahnite šiju. V tejto polohe s každým výdychom spevnite brušné svaly a panvové dno pevne stiahnite.

• Ľahnite si na chrbát, kolenami pevne zovrite deku alebo tvrdší vankúš. Vydýchnite a nadvihnite nohy a stiahnite svalstvo panvového dna. Nohy držte asi 10 sekúnd, potom ich spustite dole. Opakujte 10x.

• Zatlačte, akoby ste zadržiavali močenie. Svaly uvoľňujte a napínajte v sekundových intervaloch, ale skúste aj vytrvalostný stisk – 1 minútu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Erika
pred 3 rokmi
ďakujem za zaujímavý článok, tuším si budem musieť skúsiť tie cviky, pretože chodiť na jumping a pritom mať s tým problém, tak by ma porazilo. Kamarátka mi aj odporúčila skúsiť uroval manosa akut. Tak to skúsim spojiť rovno s tým cvičením, pretože sa cítim fakt trápne a to som mladá baba, čo bude potom keď porodím?

 

Diskusné príspevky (7)

Fotografia
Amálka
pred 3 rokmi
tiež som si to uvedomila až keď som začala chodiť na jumping. nie je mi to vôbec príjemné a hlavne jumping ma naozaj začal baviť, takže skúsim teda vaše rady a skúsim začať cvičiť tie kegelové cviky + skúsim najprv ten uroval manosa akut. dúfam len, že to naozaj začne prechádzať... však som ešte predsa nerodila, tak ako môžem mať takéto problémy? teraz sa už aj snažím pitný režim dodržiavať, chodiť často na wc, mať pravidelnú stravu a aj tak je to celé zle :/
Fotografia
Darinka
pred 3 rokmi
ako niečo také už vôbec nie je sranda, chalani sa strašne z toho smejú a chcú len podržať ženskú že nech ešte nejde... a potom to tak skvelo aj vypadá :/ No čo, hlupákov je na svete dosť. Začala som dosť jasne objasňovať priateľovi, čo v takom prípade hrozí, a že to nie je sranda, po minúte ma nechal tak, že je to nechutné a že môžem ísť :D takže radšej jednoducho vysvetliť chlapcom ktorí sú hlúpi, že to je závažná vec. Sama trpím na stresovú. Cvičím a posilňujem panvové dno a priateľ sa mi smeje, od vtedy, čo som mu dala kázeň mi aj kupuje probiotické tabletky, že mu na mne záleží a nechce aby som mala problémy. A ja samozrejme si ich nemusím aspoň platiť ;) Osobne som začala s probiotikami http://www.unikatnilekarna.cz/sk/produkty/uroval-manosa-akut-10-tbl.html a dúfam, že sa to bude len zlepšovať :)
Fotografia
Kristýna
pred 2 rokmi
Osobne som začala teraz cvičiť. Kegelové cviky dajú poriadne zabrať, ale zasa človek po prvé spevní panvové dno a po druhé budem mať zo seba dobrý pocit, že niečo dobré pre seba robím :) Nedávno mi kamarátka ešte odporučila: https://www.klubzdravia.sk/produkty/uroval-biotic_1706.aspx a stiahla som si aj aplikáciu do mobilu, aby som dodržiavala pitný režim :) Tak hádam sa to zlepší čo nevidieť ;) Nemôžem byť samozrejme tak naivná, že sa to zlepší z dňa na deň, ale postupne sa to zlepšovať určite bude ;)
Fotografia
Viera
pred 4 rokmi
Toto ochorenie nie je dedičné. Zdediť môžete iba faktory, ktoré môžu únik moču spôsobovať. Pomočujú sa napríklad obézni ľudia. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/choroby/inkontinencia/

Ja som mala problémy s inkontinenciou po pôrode, mne vtedy okrem precvičovania panvového dna pomocou kegelových cvikov pomohol aj prípravok Ive inkontinstop, neviem čo obsahuje, ale funguje perfektne :)
Fotografia
Viera
pred 4 rokmi
Ja som mala problémy s inkontinenciou po pôrode, mne vtedy okrem precvičovania panvového dna pomocou kegelových cvikov pomohol aj prípravok Ive inkontinstop, neviem čo obsahuje, ale funguje perfektne :)
Fotografia
Zuzana
pred 4 rokmi
odporúčam na inkontinenciu vyskúšať ive, pomohol mne aj mojej kamarátke, je ľahko dostupný v každej lekárni ho kúpite a neobsahuje hormóny
Fotografia
Janka
pred 6 dňami
ja som mala rovnako problémy po pôrode.. lekárka mi povedala že sa to stáva, ale že by to malo prejsť samé no musela som preto začať cvičiť a našťastie to naozaj pomohlo... dovtedy som však používala tieto vložky https://www.tena.sk/tenalady/ bez nich by som to asi psychicky nezvládla :/
Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Hrdinovia filmu dostanú možnosť niečo si priať a ich život sa tak rozbehne smerom, ktorý si sami určili. Množstvo „náhod“ im prinesie to, čo chceli a tak majú možnosť si svoje priania prežiť.
pred 4 rokmi
Veľké filmové festivalové echo Be2Can 2 sa bude konať od 7. do 14. októbra paralelne na Slovensku a v Českej republike.
pred 5 rokmi
Speváčka Katka Koščová odohrá so svojou kapelou v decembri rekordný počet vystúpení. Pôjde prevažne o Vianočné koncerty, s ktorými precestujú celé Slovensko a zastavia sa aj na Morave.
pred 5 rokmi
Narodeninová oslava sa môže začať. Divokej Bill sa totiž teší z 15tich úspešných rokov na scéne, čo je viac ako dobrý dôvod na radosť. Všetkých 8 členov divokej partičky si v tejto chvíli balí kufre, aby už dnes večer odštartovali turné „Možná přijde
pred 5 rokmi
Nie je to ani týždeň , čo DFT vydali a zároveň pokrstili svoju novú platňu "Anjeli a Démoni " . Teraz sa postupne dostávajú jednotlivé tracky na YT .
pred 6 rokmi
Jedna z najvýznamnejších predstaviteliek českej povojnovej hereckej generácie naposledy vydýchla vo svojom dome v pražských Vinohradoch.
pred 7 rokmi
V Poľsku bol august vyhlásený za mesiac, počas ktorého sa neodporúča až zakazuje piť alkohol. Za týmto nápadom stojí poľská cirkev...
pred 8 rokmi
Šokujúci a reálny príbeh, ktorý šokuje svojou otvorenosťou, fantastické herecké výkony, vďaka ktorým vám zovrie srdce, film s európskym nádychom ľudskosti.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT