Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hypochonder

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 14.09.2010

Tvrdí sa, že hypochondria je zázračný most medzi ľudskou psychikou a životnými pochodmi.
Hypochonder
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Tvrdí sa, že hypochondria je zázračný most medzi ľudskou psychikou a životnými pochodmi. Hovorí sa, že hypochondri sú zdravší ľudia ako iní ľudia. Často je to pravda, pretože celé týždne, mesiace ba ja roky trávia v špecializovaných ambulanciách, absolvujú všetky možné vyšetrenia a negatívne výsledky ich len utvrdzujú v tom, že im je niečo vážne a absolvujú ďalšie kolá vyšetrení.

Takže ak by náhodou predsa k nejakému ochoreniu došlo, je rýchlo podchytené a zlikvidované. Na druhej strane treba povedať, že takýto život plný obáv a depresií z chorôb sa asi nedá celkom nazvať plnohodnotným. Všetko závisí od toho, ako sa ten-ktorý človek k tomu dokáže postaviť. Napríklad Churchill bol naozaj hypochonder a sám vravieval, že v mladosti prežil dva-tri roky v totálnej depresii, v živote bez svetla a radosti. Riešil to prácou, politikou, vo voľnom čase písal, murárčil... napriek tomu celý život bojoval s depresiami.

Čo vlastne hypochondria je? Je to diagnóza, ktorý si človek nerád pripúšťa. Dokonca aj návštevu lekára na jej určenie obvykle tají pred svojím okolím. Ešte stále sa u nás návšteva psychológa alebo psychiatra považuje za hanbu, akoby šlo o nejaké osobné zlyhanie. Hypochondrom sa ľudia obyčajne vysmievajú, nevedia pochopiť, s čím vlastne bojujú. To im však na zlepšení stavu rozhodne nepridáva.

Hypochondria vzniká vnútornými konfliktmi, ktoré majú na svedomí pocity viny a strachu. Niektoré teórie pripúšťajú, že telesné problémy majú symbolický charakter, pričom to tak je bez toho, aby si človek uvedomoval a konal tak zámerne. Napríklad domnelé očné problémy môžu znamenať, že hypochonder nechce niečo vidieť. Postihnutí často uvádzajú, že pred ochorením zažívali stres alebo životné zmeny. Tiež sa stáva, že si predtým prečítali knihy alebo časopisy so zdravotnou tematikou, kde opisy chorôb môžu byť akýmsi vodidlom. Môže nastať napríklad situácia, že zmienka o susedovi diabetikovi alebo knihy Robina Cooka sú spúšťačom choroby.

Hypochondria teda môže byť následok psychického šoku, stresu, preťaženia, nedostatku spánku, ale taktiež môže maskovať nejakú príčinu nespokojnosti, napríklad v práci alebo v rodine. Takže naozaj ťažko určiť, z čoho konkrétne hypochondria vzniká a ohrozené sú v podstate všetky vekové skupiny, ale za najrizikovejšiu sa považuje raná dospelosť. Čo sa týka pohlavia, podľa výskumov by ňou mali trpieť skôr muži ako ženy.

Ak by ste chceli poznať lekársku poučku, tak tá znie asi takto: „Hypochondria je porucha duševného zdravia, pri ktorej je človek presvedčený, že príčinou zdravotných problémov je závažné ochorenie a to aj napriek tomu, že medicínsky sa nepotvrdí“.

Okrem toho, že sa snažia presvedčiť seba aj okolie, že majú konkrétnu chorobu, často si choroby aj vymýšľajú. Chodia od jedného lekára k druhému, aby potvrdil, resp. vyvrátil podozrenie. Z toho dôvodu sa často musia vystaviť opakovaným testom a procedúram.

Silná hypochondria môže viesť k tomu, že pacient nadobudne presvedčenie, že sa musí šetriť doma aj v práci, často ostáva ležať v posteli. Môže sa objaviť depresia, úzkosť, zlosť, hnev a nespavosť. Lekárov obviňuje z neschopnosti určiť diagnózu a verí iba svojím dojmom. Sami lekári vravia, že najťažšie sa lieči choroba, ktorá je vymyslená.

Príznaky hypochondrie
- Obava a strach z ochorenia trvajúce už niekoľko mesiacov.
- Minimálne somatické zmeny, označované ako príznaky domnelej choroby.
- Domáhanie sa ďalších, hoci aj bolestivých vyšetrení.
- Nedôvera k lekárom a ich časté striedanie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Na ploche asi jednej tretiny hektára je viac než sto borovíc, ktoré rastú nezvyčajným spôsobom - ohnuté symetricky na jednu stranu, na sever.
pred 6 rokmi
Zatiaľ čo na koncertoch sa aspoň sporadicky objavilo nejaké číslo, ktoré rozohnalo skvostnú, ale trochu ponurú atmosféru koncertu, nahrávka je koncipovaná jednoznačne ako relax.
pred 7 rokmi
Vyvrcholením úspešnej bilancie piesne, vďaka ktorej si Celeste získala vlani i fanúšikov v krajinách Blízkeho východu a Severnej Afriky, je nominácia na Zlatého Slávika 2013 v kategórii Hit roka.
pred rokom a pol
Travertín je starý materiál používaný Rimanmi v dávnych vekoch už o niekoľko storočí skôr než sme tu boli my. V súčasnosti sa ale jeho krása začína ceniť ešte viac, a to nielen v interiéri.
pred 8 rokmi
Po prvýkrát sa kampaň Hodina Zeme dostane aj do vesmíru, na palubu vesmírnej stanice ISS, kde bude astronaut sledovať vypínanie osvetlenia na našej planéte.
pred 7 rokmi
Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť zverejnilo Výročnú správu 2012.
pred 11 rokmi
Týždeň po päťdesiatych narodeninách vyrazila kráľovná popu na svoje ôsme svetové turné a dnes už je zrejmé,...
pred 9 rokmi
S kľudným svedomím môžeme prehlásiť, že akékoľvek Volvo bez verzie kombi, je odsúdené na neúspech.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT