Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 07. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hypochonder

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 14.09.2010

Tvrdí sa, že hypochondria je zázračný most medzi ľudskou psychikou a životnými pochodmi.
Hypochonder
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Tvrdí sa, že hypochondria je zázračný most medzi ľudskou psychikou a životnými pochodmi. Hovorí sa, že hypochondri sú zdravší ľudia ako iní ľudia. Často je to pravda, pretože celé týždne, mesiace ba ja roky trávia v špecializovaných ambulanciách, absolvujú všetky možné vyšetrenia a negatívne výsledky ich len utvrdzujú v tom, že im je niečo vážne a absolvujú ďalšie kolá vyšetrení.

Takže ak by náhodou predsa k nejakému ochoreniu došlo, je rýchlo podchytené a zlikvidované. Na druhej strane treba povedať, že takýto život plný obáv a depresií z chorôb sa asi nedá celkom nazvať plnohodnotným. Všetko závisí od toho, ako sa ten-ktorý človek k tomu dokáže postaviť. Napríklad Churchill bol naozaj hypochonder a sám vravieval, že v mladosti prežil dva-tri roky v totálnej depresii, v živote bez svetla a radosti. Riešil to prácou, politikou, vo voľnom čase písal, murárčil... napriek tomu celý život bojoval s depresiami.

Čo vlastne hypochondria je? Je to diagnóza, ktorý si človek nerád pripúšťa. Dokonca aj návštevu lekára na jej určenie obvykle tají pred svojím okolím. Ešte stále sa u nás návšteva psychológa alebo psychiatra považuje za hanbu, akoby šlo o nejaké osobné zlyhanie. Hypochondrom sa ľudia obyčajne vysmievajú, nevedia pochopiť, s čím vlastne bojujú. To im však na zlepšení stavu rozhodne nepridáva.

Hypochondria vzniká vnútornými konfliktmi, ktoré majú na svedomí pocity viny a strachu. Niektoré teórie pripúšťajú, že telesné problémy majú symbolický charakter, pričom to tak je bez toho, aby si človek uvedomoval a konal tak zámerne. Napríklad domnelé očné problémy môžu znamenať, že hypochonder nechce niečo vidieť. Postihnutí často uvádzajú, že pred ochorením zažívali stres alebo životné zmeny. Tiež sa stáva, že si predtým prečítali knihy alebo časopisy so zdravotnou tematikou, kde opisy chorôb môžu byť akýmsi vodidlom. Môže nastať napríklad situácia, že zmienka o susedovi diabetikovi alebo knihy Robina Cooka sú spúšťačom choroby.

Hypochondria teda môže byť následok psychického šoku, stresu, preťaženia, nedostatku spánku, ale taktiež môže maskovať nejakú príčinu nespokojnosti, napríklad v práci alebo v rodine. Takže naozaj ťažko určiť, z čoho konkrétne hypochondria vzniká a ohrozené sú v podstate všetky vekové skupiny, ale za najrizikovejšiu sa považuje raná dospelosť. Čo sa týka pohlavia, podľa výskumov by ňou mali trpieť skôr muži ako ženy.

Ak by ste chceli poznať lekársku poučku, tak tá znie asi takto: „Hypochondria je porucha duševného zdravia, pri ktorej je človek presvedčený, že príčinou zdravotných problémov je závažné ochorenie a to aj napriek tomu, že medicínsky sa nepotvrdí“.

Okrem toho, že sa snažia presvedčiť seba aj okolie, že majú konkrétnu chorobu, často si choroby aj vymýšľajú. Chodia od jedného lekára k druhému, aby potvrdil, resp. vyvrátil podozrenie. Z toho dôvodu sa často musia vystaviť opakovaným testom a procedúram.

Silná hypochondria môže viesť k tomu, že pacient nadobudne presvedčenie, že sa musí šetriť doma aj v práci, často ostáva ležať v posteli. Môže sa objaviť depresia, úzkosť, zlosť, hnev a nespavosť. Lekárov obviňuje z neschopnosti určiť diagnózu a verí iba svojím dojmom. Sami lekári vravia, že najťažšie sa lieči choroba, ktorá je vymyslená.

Príznaky hypochondrie
- Obava a strach z ochorenia trvajúce už niekoľko mesiacov.
- Minimálne somatické zmeny, označované ako príznaky domnelej choroby.
- Domáhanie sa ďalších, hoci aj bolestivých vyšetrení.
- Nedôvera k lekárom a ich časté striedanie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Chevrolet Tru 140S Concept chce inšpirovať nápadmi a vyvolať diskusiu
pred 7 rokmi
Donšajn je počeštenou verziou španielskeho Dona Juana a talianskeho Dona Giovanniho. Nenapraviteľného zvodcu , ktorého legenda sa ústne šíri už od štrnásteho storočia.
pred 6 rokmi
Nepotrebuje na to počítačové zostavy. Stačia mu štyri gitary, jeden komplet bubnov, jedny klávesy, zohraná kapela, v ktorej má okrem iných aj dve kočky, ktoré tam nie sú na okrasu, ale preto, lebo vedia hrať a spievať.
pred 7 rokmi
Sociálnymi dávkami podľa Kaníka nemôžeme podporovať nepracovanie.
pred 8 rokmi
Víťazná poviedka súťaže bude publikovaná v najnovšom románe Juraja Červenáka Čierny Rogan: Zlato Arkony. Publikujúci i začínajúci autori môžu svoje diela posielať do súťaže do 30. júna.
pred 6 rokmi
Rozpravou k novele zákona, ktorou poslanci KDH navrhujú zavedenie princípu jedného platu, teda aby poslanci parlamentu za volené funkcie mohli poberať iba jeden plat, otvoria poslanci druhý deň mimoriadnej schôdze národnej rady.
pred 7 rokmi
Mimoriadne chytľavá tanečná nahrávka, na ktorú si autor a spevák pripravil najmodernejšie tanečné prvky a dokonalú elektronickú produkciu, čo dohromady prináša sound roku 2013.
pred 7 rokmi
Podľa holandského výskumu sa po šiestich týždňoch liečby správanie primátov zlepšilo a začali sa hrať.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT