„Hluk..hmyz..a iné predmety do uší nepatria“ - prasknutý bubienok a cudzí predmet v uchu.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
„Hluk..hmyz..a iné predmety do uší nepatria“ - prasknutý bubienok a cudzí predmet v uchu
Prasknuný ušný bubienok
- Náhla silná bolesť, po ktorej nasleduje krvácanie z ucha a strata sluchu
- Závrat a zvonenie v uchu
Bubienok je tenká membrána napnutá cez ústie zvukovodu. Oddeľuje stredné ucho do vonkajšieho prostredia. Zvukové vlny, ktoré prechádzajú cez zvukovod, rozochvievajú bubienok, ktorého vibrácie sa prenášajú na ušné kostičky – kladivko, nákovku a strmienok. Kostičky mechanicky spájajú vonkajšie a vnútorné ucho, v ktorom sa vibrácie menia na nervové signály a ďalej sa spracúvajú v mozgu. Eustachova trubica, dlhý úzky kanálik, ktorý spája stredné ucho s nosohltanom, umožňuje voľný prístup vzduchu do stredného ucha a tým vyrovnáva tlak na oboch stranách.
Náhla alebo extrémna zmena tlaku medzi stredným a vonkajším uchom môže preraziť ušný bubienok. Krvácanie z uší, závrat, strata sluchu a zvonenie v ušiach sa objavujú bezprostredne po poranení a vo vážnych prípadoch trvajú aj niekoľko dní.
Čo robiť
Udržiavajte uši suché a čisté,najmä pri poranenom bubienku. Pri poruche sluchu alebo zvonení v ušiach, ktoré pretrvávajú dlhšie ako jeden deň, navštívte lekára. Pri výraznej bolesti, krvácaní z ucha alebo náhlom ohluchnutí je potrebné lekára vyhľadať ihneď.
Liečba
Pri infekcii sa predpisujú antibiotiká, väčšina prasklín bubienka sa však zahojí sama v priebehu dvoch týždňov. Ak sa otvor nehojí, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Pri pretrvávajúcich závratoch a strate sluchu je potrebné vyšetriť vnútorné ucho.
Cudzie teleso v uchu
Bolesť v jednom uchu
• Ťažkosti sa môžu meniť od prerušovaniej bolesti cez svrbenie a pálenie až k stálej tupej bolesti
• Nepríjemný pocit „čohosi“ v uchu
• Malé deti si šúchajú ucho, mrnkajú ako pri zápale ucha
• Možné je zvonenie alebo bzučanie v postihnutom uchu, prípadne strata sluchu
Zvukovod je vystlaný citlivými nervovými zakončeniami, takže aj ľahký dotyk cudzieho telesa býva bolestivý. Ak sa teleso posúva ďalej dovnútra, môže sa poškodiť bubienok, stredné i vnútorné ucho. Zápal, bolesť a opuch sa zhoršujú, kým sa teleso neodstráni.
Ak je v uchu hmyz, dá sa vylákať ta, že v tmavej miestnosti zapálite jasné svetlo. Hmyz niekedy vylezie aj sám. Ak sa tak nestane, môžete ho usmrtiť vliatim čistého alkoholu alebo oleja. Je však lepšie požiadať o pomoc lekára.
Sklený korálik sa dá niekedy vypláchnuť olejom alebo teplou vodou, ale výplach musí robiť lekár. Ak to nepomôže, použije špeciálne nástroje. U malých detí je pri tomto úkone niekedy potrebná celková anestézia.
Po vybratí telesa sa predpisujú ušné kvapky na potlačenie opuchu a bolesti. Ak teleso vyvolalo zápal, sú niekedy potrebné antibiotiká.
Nikdy neskúšajte dieťaťu vyberať z ucha cudzie teleso. Pomocou tampónu alebo bežných pinziet totiž skôr predmet posuniete hlbšie do zvukovodu, kde môže spôsobiť vážne poranenie.