Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fantómové bolesti spôsobujú nielen fyzické ale aj psychické bolesti

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 13.01.2011

Mnohé úrazy a nádorové ochorenia vyžadujú radikálny krok v podobe chirurgického odstránenia určitej časti tela. Často je to jediná možnosť ako...
Fantómové bolesti spôsobujú nielen fyzické ale aj psychické bolesti
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Mnohé úrazy a nádorové ochorenia vyžadujú radikálny krok v podobe chirurgického odstránenia určitej časti tela. Často je to jediná možnosť ako postihnutej osobe zachrániť život. Amputácia je častá aj u cukrovkárov, kedy sa nevedia zahojiť rany a v snahe zabrániť šíriacej sa infekcii je amputácia jedinou možnosťou.

Amputácia končatín bola už známa aj starým Egypťanom pred približne 3000 rokmi, čo dokazujú nálezy múmií. Vývojom nových techník na zastavenie krvácania boli v 18. storočí v západnej školskej medicíne urobené značné pokroky. Tieto techniky značne zlepšili šance pacienta na prežitie. V tej dobe sa tieto zákroky robili bez narkózy a iného umŕtvenia. Dôvod na amputáciu bol hlavne kvôli ťažkým infekciám a zraneniam počas bojov. Mnohokrát človek zomrel aj po samotnej amputácii, pretože pre zoslabnuté telo prestavoval takýto zákrok strašnú záťaž, navyše ak berieme do úvahy, že človek nebol ničím tlmený... už len samotná predstava je hrôzostrašná.

Ak prídeme o končatinu, logicky vyvodíme záver, že po takomto chirurgickom zákroku nás už nemá čo bolieť, pretože ten orgán už nemáme. Nie je to celkom pravda, väčšinou po amputácii ľudia udávajú bolesť totožnú ako v čase keď danú končatinu ešte mali.

Ak dôjde k podráždeniu nervov, do mozgu sa neustále vysielajú signály, ktoré oživia spomienky na bolesť. Cítime si postihnutú končatinu, v mozgu sa nám oživia staré spomienky a intenzita a trvanie fantómovej bolesti je totožná s bolesťou, ktorou človek trpel pred amputáciou.

Síce sme sa zbavili chorej končatiny, ale problémy zostali, alebo niekedy sa ešte zhoršia. Žiť neustále s bolesťou, hlavne ak nás trápi niečo, čo už nemáme je riadne náročné. Ak si nervové bunky zapamätajú konkrétnu bolesť a neustále vysielajú signály do mozgu človek je pod neustálou psychickou záťažou a trpí nielen fyzicky, ale aj psychicky.

Následky bývajú hrozivé – strata chuti do života, depresie až myšlienky na smrť. Nie je jednoduché žiť s bolesťou a nevedieť ukázať na to, čo nás bolí, pretože to už reálne neexistuje. Človek vtedy bojuje nielen so samotnou stratou končatiny, ale navyše aj s problémami, ktoré mu spôsobuje orgán, ktorého sa musel vzdať. Prečo táto bolesť vzniká a ako prebieha... je stále v intenciách vedeckého skúmania.

Terapia pozostáva z liekov a fyzikálnej terapie. Popritom by mala nasledovať psychologická opatera. Ako najdôležitejší faktor na prevenciu proti fantómovým bolestiam treba menovať liečbu bolestí, ktoré existujú už pred amputáciou. Človeka treba zbaviť bolesti a podporovať aj psychicky, naučiť ho žiť s týmto problémom.

Fantómové bolesti sú všetky bolesti, ktoré cítime v neexistujúcej časti tela, čiže presnejšie povedané, sú lokalizované mimo tela. Trpia ňou takmer všetci pacienti po amputácii končatín, ale taktiež iných častí tela – prsia, nos, penis, jazyk, klitoris...

Bolesti sa objavujú hneď po operácii, ale nie je to pravidlom. Pacienti ich opisujú ako záchvatovité, prichádzajúce v návaloch. Často sú sprevádzané pocitom, že chýbajúca končatina sa dá ovládať, hýbať ňou.

Fantómový pocit sa objavuje hneď po amputácii. Sú to nebolestivé, ale nepríjemné vnemy, ktoré sa zdanlivo objavujú v amputovanej končatine. Cítenie tepla, dotykov, často sa pociťuje zmena končatiny, stav v čase úrazu.

Terapia záleží od intenzity, dĺžky a hĺbky bolesti. Využívajú sa rôzne lieky na tlmenie bolesti, ale i opiáty pri ťažkých bolestiach. Tak isto sa využíva fyzioterapia, psychoterapia a autogénny tréning.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Hudobný film s piesňami zo slávneho muzikálu Starci na chmelu.
pred 8 rokmi
Kabinet posúdi aj návrh na refundáciu peňazí za zabezpečovacie a záchranné práce pri povodniach do apríla tohto roka a posúdi návrh na vznik Vysokej školy Goethe Uni Bratislava
pred 7 rokmi
Beyoncé nechcela prezradiť, či na finále Národnej ligy v americkom futbale (NFL) vystúpi aj s členkami skupiny Destiny's Child.
pred 6 rokmi
Majstrovsky vykreslená politická scéna súčasnej talianskej spoločnosti ide ruka v ruke s výnimočným hereckým výkonom Toniho Servilla, ktorý v dvojúlohe popredného politika a jeho brata nedá divákom vydýchnuť až do záverečných tituliek.
pred 6 rokmi
Problémom spomínaného sektora živočíšnej výroby je podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milana Semančíka nízky odbyt produkcie.
pred 7 rokmi
Podľa chorvátskych médií je slovenský prezident Ivan Gašparovič vo vile Jadranka na Brionoch.
pred 8 rokmi
V Bratislave sa od 26. do 28. septembra bude konať medzinárodný seminár IAATI - medzinárodnej asociácie vyšetrovateľov krádeží motorových vozidiel.
pred 8 rokmi
Vo Festivalovom centre v Sklade č. 7 v Eurovei budú mať návštevníci možnosť stretnúť sa s tvorcami filmov a zúčastniť sa na rozmanitých sprievodných akciách.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT