Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Depresia a chronické bolesti

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 10.05.2010

U ľudí trpiacich chronickou bolesťou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku psychiatrických symptómov a u pacientov trpiacich depresiou....
Depresia a chronické bolesti
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

U ľudí trpiacich chronickou bolesťou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku psychiatrických symptómov a u pacientov trpiacich depresiou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku chronickej bolesti. Ľudia trpiaci bolesťami a zároveň depresiami spravidla využívajú zdravotnícke služby veľmi často, a to dokonca aj vtedy, ak sa u nich nevyskytuje nijaké vážne základné ochorenie. To však neznamená, že by boli aj lepšie liečení.

Kvalita života a chronická bolesť
Chronická bolesť je komplexný životný pocit, ktorý ovplyvňuje myslenie, náladu i správanie a môže viesť až k izolácii, nepohyblivosti ako aj k závislosti od liekov. Chronická bolesť má nepochybne negatívny dopad na každodenný život takto sužovaného človeka. Ľudia sa sťažujú, že chronická bolesť znižuje ich schopnosť vykonávať určité činnosti. Postihuje ich nezávislosť i medziľudské vzťahy: jedna štvrtina týchto ľudí má pocit, že sa nevedia o seba postarať tak, ako by si želali; 27% nedokáže alebo dokáže len v menšej miere udržiavať vzťahy s priateľmi a rodinou; 30% pociťuje obmedzenú schopnosť zachovávať si nezávislý spôsob života; 19% už nie je schopných pokračovať v sexuálnom živote. Sužovanie chronickou bolesťou taktiež nepriaznivo vplýva na emocionálne zdravie ľudí: 50% ich uvádza, že ustavične pociťujú únavu; 43% ľudí sa sťažuje, že pre bolesti sa cítia byť bezmocní; 44 % udáva, že bolesť im prekáža v jasnom myslení a koncentrácii; 16% si myslí, že v niektoré dni sú ich bolesti také neznesiteľné, že majú chuť zomrieť. (Údaje z výskumu Bolesť v Európe.) Chronická bolesť môže niekomu spôsobovať nesmierne straty, napríklad stratu uplatnenia, spánku, spoločenských kontaktov, vzťahov, zamestnania či stratu príjmu. Spätne môžu takéto straty zasa viesť k zvýšenému výskytu alebo náchylnosti k depresii.

Bolesť deprimuje a depresia vyvoláva a zosilňuje bolesť
Ľuďom trpiacim chronickou bolesťou hrozí v priemere trikrát vyššie riziko vzniku psychiatrických symptómov a u pacientov trpiacich depresiou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku chronickej bolesti. Ľudia trpiaci bolesťami a zároveň depresiami spravidla využívajú zdravotnícke služby veľmi často, a to dokonca aj vtedy, ak sa u nich nevyskytuje nijaké vážne základné ochorenie. To však neznamená, že sa im dostáva lepšej lekárskej starostlivosti; výsledky štúdií naznačujú, že títo ľudia v skutočnosti vyhľadávajú psychiatrov a ďalšie služby v oblasti duševného zdravia menej často ako iní pacienti, ktorí trpia poruchami nálady. Podľa niektorých odhadov sa viac ako 50% pacientov s depresiami, ktorí navštevujú všeobecných lekárov, sťažuje len na fyzické symptómy a vo väčšine prípadov je jedným z nich aj bolesť. Iné štúdie zasa naznačujú, že ak by lekári testovali všetkých pacientov na depresiu, mohli by zistiť až 60% doposiaľ nediagnostikovaných depresií.

Bolesť spomaľuje zotavovanie z depresie
Bolesť spomaľuje zotavovanie z depresie a depresia zasa komplikuje liečenie bolestí; dôsledkom depresií môže byť napríklad aj skutočnosť, že pacienti odstupujú z rehabilitačných programov zameraných na bolesť. Ba čo je ešte horšie, ako bolesť tak aj depresia sú živené samy sebou, a to vďaka zmenám, ktoré vyvolávajú v mozgových funkciách a v správaní. Depresia vedie k izolácii a izolácia vedie k ešte hlbšej depresii; dôsledkom bolestí je strach z pohybu, a nepohyblivosť sa zasa často stáva príčinou ďalších bolestí. Keď sa depresia lieči, bolesti často odoznievajú, zanikajú na pozadí, a keď odoznieva bolesť, odoznieva aj depresia.

Keďže u pacientov s chronickou bolesťou zostáva depresia často nediagnostikovaná, často sa ani nelieči. Ústrednou témou väčšiny návštev u lekára sa stávajú symptómy bolesti a s ňou spojené zdravotné ťažkosti. Keďže pretrvávajúce, dlhodobé bolesti majú aj svoju emocionálnu zložku, pacientom by prospelo komplexné zhodnotenie ich stavu a multidisciplinárna liečba.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Motorkári pricestovali z celého sveta pricestovali na Námestie svätého Petra vo Vatikáne.
pred 3 rokmi
Balkánska hviezda to rozbalí na festivale Lodenica v Piešťanoch.
pred 5 rokmi
Phil Jackson. Uznávaný tréner, ktorý vyhral viac majstrovstiev než ktorýkoľvek iný tréner v dejinách profesionálneho športu. Teraz vďaka nemu môžete nazrieť do duše úspechu!
pred 7 rokmi
Ako najlacnejšie mesto pre život z prieskumu vyšlo pakistanské mesto Karáči
pred 8 rokmi
Radosť z hudby, emócie, živelnosť i energiu prinesú rómski speváci, africký perkusionista, renomovaní klasickí hudobníci, svetoznámy britský producent Eddie Stevens a Jana Kirschner.
pred 6 rokmi
Fiberlink Communications sa venuje predovšetkým poskytovaniu cloudových služieb.
pred 8 rokmi
Pokračovanie filmového soundtracku k poslednej časti Potterových osudov prináša 25 trackov a kompletizuje tak prvý diel, ktorý vyšiel na jeseň minulého roka.
pred 7 rokmi
"Rozmýšľame samozrejme aj nad tým, že by sme po rokoch nahrali nejaké nové skladby. Nebude to zatiaľ určite na celý album, ale pár nových songov by sme mali stihnúť," povedal gitarista skupiny Marcel Duchoň.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT