Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Depresia a chronické bolesti

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 10.05.2010

U ľudí trpiacich chronickou bolesťou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku psychiatrických symptómov a u pacientov trpiacich depresiou....
Depresia a chronické bolesti
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

U ľudí trpiacich chronickou bolesťou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku psychiatrických symptómov a u pacientov trpiacich depresiou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku chronickej bolesti. Ľudia trpiaci bolesťami a zároveň depresiami spravidla využívajú zdravotnícke služby veľmi často, a to dokonca aj vtedy, ak sa u nich nevyskytuje nijaké vážne základné ochorenie. To však neznamená, že by boli aj lepšie liečení.

Kvalita života a chronická bolesť
Chronická bolesť je komplexný životný pocit, ktorý ovplyvňuje myslenie, náladu i správanie a môže viesť až k izolácii, nepohyblivosti ako aj k závislosti od liekov. Chronická bolesť má nepochybne negatívny dopad na každodenný život takto sužovaného človeka. Ľudia sa sťažujú, že chronická bolesť znižuje ich schopnosť vykonávať určité činnosti. Postihuje ich nezávislosť i medziľudské vzťahy: jedna štvrtina týchto ľudí má pocit, že sa nevedia o seba postarať tak, ako by si želali; 27% nedokáže alebo dokáže len v menšej miere udržiavať vzťahy s priateľmi a rodinou; 30% pociťuje obmedzenú schopnosť zachovávať si nezávislý spôsob života; 19% už nie je schopných pokračovať v sexuálnom živote. Sužovanie chronickou bolesťou taktiež nepriaznivo vplýva na emocionálne zdravie ľudí: 50% ich uvádza, že ustavične pociťujú únavu; 43% ľudí sa sťažuje, že pre bolesti sa cítia byť bezmocní; 44 % udáva, že bolesť im prekáža v jasnom myslení a koncentrácii; 16% si myslí, že v niektoré dni sú ich bolesti také neznesiteľné, že majú chuť zomrieť. (Údaje z výskumu Bolesť v Európe.) Chronická bolesť môže niekomu spôsobovať nesmierne straty, napríklad stratu uplatnenia, spánku, spoločenských kontaktov, vzťahov, zamestnania či stratu príjmu. Spätne môžu takéto straty zasa viesť k zvýšenému výskytu alebo náchylnosti k depresii.

Bolesť deprimuje a depresia vyvoláva a zosilňuje bolesť
Ľuďom trpiacim chronickou bolesťou hrozí v priemere trikrát vyššie riziko vzniku psychiatrických symptómov a u pacientov trpiacich depresiou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku chronickej bolesti. Ľudia trpiaci bolesťami a zároveň depresiami spravidla využívajú zdravotnícke služby veľmi často, a to dokonca aj vtedy, ak sa u nich nevyskytuje nijaké vážne základné ochorenie. To však neznamená, že sa im dostáva lepšej lekárskej starostlivosti; výsledky štúdií naznačujú, že títo ľudia v skutočnosti vyhľadávajú psychiatrov a ďalšie služby v oblasti duševného zdravia menej často ako iní pacienti, ktorí trpia poruchami nálady. Podľa niektorých odhadov sa viac ako 50% pacientov s depresiami, ktorí navštevujú všeobecných lekárov, sťažuje len na fyzické symptómy a vo väčšine prípadov je jedným z nich aj bolesť. Iné štúdie zasa naznačujú, že ak by lekári testovali všetkých pacientov na depresiu, mohli by zistiť až 60% doposiaľ nediagnostikovaných depresií.

Bolesť spomaľuje zotavovanie z depresie
Bolesť spomaľuje zotavovanie z depresie a depresia zasa komplikuje liečenie bolestí; dôsledkom depresií môže byť napríklad aj skutočnosť, že pacienti odstupujú z rehabilitačných programov zameraných na bolesť. Ba čo je ešte horšie, ako bolesť tak aj depresia sú živené samy sebou, a to vďaka zmenám, ktoré vyvolávajú v mozgových funkciách a v správaní. Depresia vedie k izolácii a izolácia vedie k ešte hlbšej depresii; dôsledkom bolestí je strach z pohybu, a nepohyblivosť sa zasa často stáva príčinou ďalších bolestí. Keď sa depresia lieči, bolesti často odoznievajú, zanikajú na pozadí, a keď odoznieva bolesť, odoznieva aj depresia.

Keďže u pacientov s chronickou bolesťou zostáva depresia často nediagnostikovaná, často sa ani nelieči. Ústrednou témou väčšiny návštev u lekára sa stávajú symptómy bolesti a s ňou spojené zdravotné ťažkosti. Keďže pretrvávajúce, dlhodobé bolesti majú aj svoju emocionálnu zložku, pacientom by prospelo komplexné zhodnotenie ich stavu a multidisciplinárna liečba.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
E in ogni stadio c'e la musica tutta la notte, persone vere, di cuore o corrotte, al confine di un solo, universo d'amore, d'amore, lo stadio – je bezpochyby najchytľavejší refrén talianskej piesne tohto milénia.
pred 7 rokmi
Japonská automobilka Nissan uvedie v polovici septembra na trh Micra Elle.
pred 9 rokmi
Sony Music exkluzívne vydáva na DVD a Blu-Ray diskoch rozšírenú trojhodinovú verziu dokumentárneho filmu Celine: Through The Eyes Of The World, ktorý sa v USA premietal v kinách a mal premiéru vo februári tohto roku.
pred 7 rokmi
Demonštráciu sa rozhodlo podporiť aj Občianske hnutie Protest Gorila.
pred 7 rokmi
Nad Slovenským národným strediskom pre ľudské práva (SNSĽP) zrejme čoskoro prestane visieť hrozba zániku, ktorá vznikla za predchádzajúcej Radičovej vlády.
pred 6 rokmi
Dokonalé R&B, ktorému dominuje nádherná muzikálnosť a sila pesničiek na ňom je zvýraznená dokonalými silnými vokálmi.
pred 6 rokmi
Príbeh je ako desivá nočná mora. Vyvoláva strach, prečítate ho jedným dychom a zároveň núti premýšľať, čo všetko treba urobiť pre obyčajné prežitie.
pred 6 rokmi
Príbeh Alieny, ktorá sa prebudí vo francúzskej rieke s krvavou ranou na hlave a s taškou, napchatou dvoma miliónmi eur. Neskôr zistí, že má dánsky prízvuk a tak sa vyberie do Dánska vypátrať, kto v skutočnosti je.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT