Cushingov syndróm je ochorenie, ktoré trápi ľudí aj zvieratá. Ide o stav vysokej produkcie hormónu kôry nadobličiek - kortizolu, kortikosteronu.
Zdroj obrázku: Internet
Poznáme primárnu (periférnu) formu a sekundárnu (centrálnu) formu. Primárna forma je spôsobená nadprodukciou kortizolu v kôre nadobličky. Sekundárna forma vzniká nadprodukciou adrenokortikotropného hormónu, ktorý je produktom podmozgovej žľazy, ktorý ovplyvňuje tvorbu kortizolu v nadobličke. Špeciálnou formou je paraneoplastický Cushingov syndróm, ktorý je spôsobený produkciou ACTH hormónu najmä nádorovými bunkami mimo podmozgovej žľazy.
Príčiny vzniku Cushingovho syndrómu
Najčastejšie sú to nádory kôry nadobličiek, podmozgovej žľazy, alebo nádorové bunky uložené mimo týchto oblastí, ktoré sú schopné produkovať kortizol. Spravidla ide o karcinóm alebo adenóm.
Príznaky Cushingovho syndrómu
• mesiačikovitá tvár
• zvýšený krvný tlak
• akné
• obezita
• neprítomnosť menštruácie u žien
• impotencia
• opuchy dolných končatín
• psychické poruchy
• svalová slabosť
• nadmerné ochlpenie
• poruchy tolerancie glukózy
Rizikové faktory a prevencia
Cushingov syndróm môže vzniknúť z rôznych dôvodov. Nebezpečné je nadmerné užívanie kortikoidov pri liečbe iného ochorenia.
Cushingov syndróm môže vzniknúť pri dlhodobej liečbe reumatoidnej artritídy, systémového lupusu, hemolytickej anémie. Pri týchto ochoreniach sa dnes už používajú menej škodlivé inhalátory. Kortikoidy sa užívajú pri Crohnovej chorobe a pri liečbe niektorých nádorových ochorení – leukémia. Vysadenie kortikoidov musí prebiehať postupným znižovaním dávky. Väčšinou po vysadení zmiznú aj príznaky Cushingovho syndrómu. Nádory vznikajú na základe poškodenia DNA buniek produkujúcich hormóny.
Vyšetrenie
Dexametazonový test: Jeho princíp spočíva v podaní glukokortikoidov – (kortizolu podobná látka) dexametazon a v následnom meraní množstva kortizolu v krvi.
Môže sa vyšetriť aj moč: Vylučovanie kortizolu v moči, alebo odobranie krvi o polnoci, kedy majú byť hladiny kortizolu nízke.
Pri nádoroch hypofýzy nastávajú aj problémy so zrakom. Stanovenie hladiny hormónu
ACTH v krvi pomáha určiť, či ide o nádor hypofýzy alebo nadobličiek. Pri nádore hypofýzy hladina
ACTH v krvi stúpa a klesá pri ochorení nadobličiek. K presnejšej diagnostike sa využíva CT vyšetrenie, magnetická rezonancia. Nádory sú väčšinou benígne, nemetastázujú a ich liečba spočíva v chirurgickom odstránení.
Tichý zabijak našich domácich miláčikov – Cushingov syndróm
Psík sa správa ako zdravý a príznaky prídu väčšinou až keď je cushingov syndróm v pokročilom štádiu.
Tento syndróm postihuje aj našich domácich miláčikov a charakteristickými príznakmi sú zvýšený príjem tekutín, močenie, rednutie srsti, slabá pigmentovaná koža, zápal kože a pomalé hojenia rán, nápadné zväčšenie brucha, úzke nožičky, úbytok svalovej hmoty, dýchavičnosť, pigmentové škvrny hlavne u naháčov. Psík sa správa ako zdravý a príznaky prídu väčšinou až keď je
cushingov syndróm v pokročilom štádiu. Mnohé symptómy sa prejavujú ako obyčajné prejavy starnutia. Niekedy psík nemá žiadne zjavné problémy a
Cushingov syndróm sa prejaví dramaticky a náhle – vtedy je už väčšinou boj o život prehratý.
Diagnostika prebieha tak ako pri diagnostike človeka a najčastejšie sa využívajú krvné testy.
V prípade nádoru nadobličiek sa dá urobiť chirurgické odstránenie. Pri nádore hypofýzy nie je možné chirurgické odstránenie. Liečia sa len symptómy. Terapia spočíva v podávaní finančne nákladných liekov, ktoré psovi pomáhajú zlepšiť kvalitu života. Samotná liečba je však náročná a záleží od zdravotného stavu a pridružených ochorení.
Ak je
Cushingov syndróm spôsobený podávaním kortikoidov, postupne sa znižuje dávka. Ak zostane zviera bez liečby dlhodobo, môže dôjsť k zlyhaniu srdca, pečene, obličiek, chronickým poruchám až k smrti.
Cushingov syndróm je zákerný a často ho veterinári ani nediagnostikujú, tvári sa ako iné ochorenie a organizmus pracuje proti sebe. Vo finálnych štádiách zlyhávajú postupne orgány.