Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Cukrovka

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 18.09.2009

Počet diabetikov z roka na rok stúpa. A to nielen medzi dospelými, ale zvyšuje sa počet pacientov aj u detí. Polovica z nich nevie, že...
Cukrovka
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Počet diabetikov z roka na rok stúpa. A to nielen medzi dospelými, ale zvyšuje sa počet pacientov aj u detí. Polovica z nich nevie, že túto chorobu má, pretože cukrovka môže, podobne ako vysoký krvný tlak, „čušať“ celé roky bez akýchkoľvek príznakov. Dá sa to zistiť jedine vyšetrením hladiny cukru v krvi (glykémie). Cukrovka je vážna choroba. Takmer trojnásobne zvyšuje riziko srdcového ochorenia, má na svedomí polovicu všetkých amputácií končatín a štvrtinu prípadov zlyhania obličiek. Je taktiež často hlavnou príčinou slepoty.

Diabetikom sa nestanete preto, že ste milovníkom cukru. Áno, máte ho v krvi veľa, ale problém spočíva v inzulíne, hormóne, ktorý mení cukor na využiteľnú energiu. Niektorým diabetikom bunky pankreasu neprodukujú dostatok inzulínu, iní ho majú dosť, ale nefunguje tak, ako by mal.

Diabetes poznali aj minulé civilizácie – v Grécku, v Ríme, v Indii, Egypte a iných krajinách. Gréci jej hovorili diabetes mellitus, pričom mellitus znamená sladký. Už vtedy vedeli, že moč diabetika obsahuje veľa cukru. Po mnohých storočiach, okolo r. 1900, sa choroba liečila dvoma spôsobmi. Niektorí lekári boli toho názoru, že cukor vylúčený močom by sa mal nahradiť, preto predpisovali diéty s vysokým obsahom cukru, iní sa domnievali, že práve nízky príjem cukru je účinnejší. Takáto liečba však bola založená len na dohadoch, až do r. 1921, kedy Banting a Best objavili inzulín.

Diabetes nie je jednoduché ochorenie, aj keď všetci diabetici sa vyznačujú vysokou hladinou cukru v krvi. Cukrovka, ktorá sa začína v detstve alebo v období dospievania, si vždy vyžaduje inzulín a ohrozuje život. Naopak, diabetes, ktorý sa začína v dospelom veku, sa dá zvyčajne zvládnuť diétou a znížením telesnej hmotnosti aj bez inzulínu.

Základné príčiny týchto dvoch typov cukrovky sa diametrálne líšia. Imunitný systém, ktorý normálne vie rozlíšiť, čo je pre telo dobré a čo zlé, sa pri juvenilnom diabete úplne zblázni, začne útočiť proti a zabíjať bunky produkujúce inzulín v pankrease. Nikto nevie, prečo sa to jednému dieťaťu stane a inému nie. Podľa najrozšírenejšej teórie ide o prekonanú vírusovú infekciu, ktorá vysiela nesprávne signály obranným mechanizmom organizmu. Nech už je príčinou čokoľvek, výsledkom je deficit inzulínu. Cukor, ktorý tieto deti skonzumujú, sa absorbuje zo žalúdka do krvného obehu a podľa plánu sa dostáva do všetkých tkanív v tele. Ale tam sa normálne fungovanie končí. Cukor ako koncentrovaný zdroj energie zostane trčať v tkanivách, neschopný preniknúť nimi a dodať im „paliva“, pretože na to treba inzulín, ktorého však nie je dosť. Cukor teda nemá kam ísť a čo robiť, cirkuluje v krvi, až sa dostane do obličiek a vylúči sa v moči. Tkanivá, zbavené uhľohydrátov, siahnu na bielkoviny a tuky, aby sa udržali biologické procesy. Spálenie proteínu však spôsobuje svalové vyčerpanie, metabolizovanie tukov namiesto cukru vedie k nahromadeniu toxických vedľajších produktov, čo môže vyústiť do kómy a smrti. Nahrádzanie chýbajúceho inzulínu šetrí tuky a bielkoviny, predchádza komplikáciam spojeným s ich metabolizmom a zachraňuje život.

Diabetikom, ktorým choroba vypukne v strednom veku, zvyčajne po štyridsiatke, inzulín nechýba. Pankreas ho naďalej produkuje v dostatočných množstvách, ale bunky, na ktoré má pôsobiť, sa stanú voči účinkom odolné. Mnohí z týchto pacientov majú nadváhu a keď zhodia dostatok kilogramov, bunky sa stanú citlivejšími a dovolia inzulínu metabolizovať cukor v krvi. Keď sa tak stane, glykémia im poklesne bez užívania inzulínu.

Existuje ešte jeden typ cukrovky, vyskytujúci sa u mladých černochov. V jej rannom štádiu ju sprevádza dočasný nedostatok inzulínu, ale v neskorších štádiach už inzulín netreba.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Malí chlapci milujú všemožné zbrane – pištole, samopaly, meče, kuše či luky. Jednoducho všetko, čím sa dá bojovať a hrať na strielačky, indiánov alebo zlodeja a policajtov.
pred 9 rokmi
Ojedinelá kombinácia hudby, literatúry, sklárskeho umenia, komiksu a krátkych filmov z produkcie Voices je po lete späť.
pred 7 rokmi
Ide o prvú ukážku z ich očakávaného štvrtého albumu Luminous, ktorý plánujú vydať 5. mája.
pred 8 rokmi
Titan na všetkých štyroch kolesách
pred 9 rokmi
Občania, ktorí očakávajú hovor zo zahraničia, by mali poznať číslo alebo okruh čísel vrátane predvoľby, z ktorých môže byť uskutočnený takýto hovor a volať späť len na tieto čísla.
pred 8 rokmi
"Možno trochu pritvrdím, nemôžem spievať len milostné balady, na to nebude atmosféra dosť intímna," povedal spevák na margo vystúpenia.
pred 5 rokmi
Obetavá zdravotná sestra Vlasta pri svojej práci na juhomoravskom vidieku ošetruje veľa rázovitých miestnych pacientov.
pred 7 rokmi
Celý život sa snaží byť slobodným, nezávislým, žije tak, akoby hranice pre neho neexistovali. Zvnútra sa však riadi jasnými zásadami, neporušuje ich...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT