Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Chronická vírusová hepatitída C

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 12.08.2010

Hepatitída C je závažné infekčné ochorenie pečene, ktoré je zapríčinené vírusom hepatitídy C.
Chronická vírusová hepatitída C
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Všeobecné informácie o ochorení:
Hepatitída C je závažné infekčné ochorenie pečene, ktoré je zapríčinené vírusom hepatitídy C. Hoci výskyt tohto ochorenia sa v literatúre predpokladal od polovice šesťdesiatych rokov, prvýkrát vírus hepatitídy C naklonoval a popísal až v roku 1989 profesor Houhgton so svojím tímom.

V súčasnosti sa odhaduje, že na našej planéte je vírusom hepatitídy C infikovaných viac ako 200 miliónov obyvateľov. Výskyt ochorenia varíruje rôzne podľa zemepisnej šírky. Pohybuje sa v rozpätí medzi 0,1% - 10% výskytu v populácii. Najnižší výskyt ochorenia je v škandinávskych krajinách a vo Veľkej Británii, kde sa incidencia ochorenia pohybuje pod 1%. Najvyšší výskyt ochorenia je zaznamenaný v krajinách Ázie a Afriky. Slovenská republika patrí našťastie tiež medzi krajiny s relatívne nízkym výskytom ochorenia (okolo 0,2%), čo však v reálnom čísle predstavuje okolo 12 000 infikovaných jedincov.

Nebezpečenstvo a tichá hrozba tohto ochorenia spočíva v tom, že dlhé roky po nakazení môže prebiehať nepoznane, bez akýchkoľvek príznakov. To spôsobuje , že infikovaní jedinci sa pohybujú medzi nami s pocitom zdravia, nevedia o svojej nákaze a infikujú ďalších.

Spôsoby prenosu:
Hepatitída C sa prenáša najčastejšie krvnou cestou – pri akomkoľvek priamom kontakte s infikovanou krvou:
• Pri transfúziách – najmä pred rokom 1992, kedy sa začalo povinné testovanie krvných derivátov na prítomnosť vírusu hepatitídy C
• Pri invazívnych chirurgických výkonoch a operáciách
• Pri tetovaní a piercingu
• Pri nesterilnom zaobchádzaní pri injekčnej aplikácii liekov a drog
• Pri transplantácii orgánov a tkanív
• Priamym kontaktom s telesnými tekutinami
• Pri návšteve manikúry a pedikúry
• Pri pohlavnom styku
• Pri pôrode z infikovanej matky na dieťa
Veľmi vysoký výskyt hepatitídy C je u intravenóznych narkomanov. Riziko prenosu v tejto skupine vzrastá z dôvodu spoločného používania nesterilných ihiel, promiskuitného správania, ako aj ľahkovážnosti a podceňovaniu rizika zo strany infikovaných. Výskyt hepatitídy C v niektorých komunitách intravenóznych narkomanov presahuje až 50 %.

Klinický obraz:
V rámci priebehu hepatitídy C rozlišujeme akútnu a chronickú fázu ochorenia. Akútna hepatitída C prebieha často ako bežné vírusové ochorenie, a preto je len ťažko diagnostikovateľná. Postihnutý jedinec nemusí na sebe pozorovať žiadne výrazné zmeny ani príznaky ochorenia. Nenápadnými sprievodnými znakmi môžu byť únava, nechutenstvo, pokles fyzickej výkonnosti.

Chronická hepatitída C sa z akútnej formy vyvinie až v 85% prípadov. Takýchto jedincov treba preto diagnostikovať, a predovšetkým liečiť. Chronická hepatitída C progreduje pomaly a často prebieha veľmi dlho bez príznakov. Cirhóza pečene vzniká asi u 5 – 25% pacientov, po 10 až 20 rokoch od infekcie. Z cirhózy sa asi u 3% pacientov môže vyvinúť hepatocelulárny karcinóm.

Diagnostika:
Pre stanovenie diagnózy hepatitídy C je potrebné uskutočnenie špeciálnych krvných testov v logickej náväznosti po sebe. Od najmenej špecifických až po špecializované vyšetrenia, ktoré sa realizujú na vybraných pracoviskách. Zvýšená aktivita pečeňových testov (najmä ALT) pri biochemickom vyšetrení upozorňuje lekára na nutnosť vykonať aj virologické vyšetrenie.

Na skríningové vyšetrenie sa používa ELISA metóda II. generácie, ktorá stanovuje protilátky proti HCV. V prípade pozitivity tohto testu sa pokračuje v diagnostike, buď konfirmačným testom alebo polymerázovou reťazovou reakciou /PCR/, ktorými sa zisťuje prítomnosť vírusových častíc v krvi. Rovnako dôležité je aj stanovenie genotypu. Všetky tieto vyšetrenia sú nutnou podmienkou na zahájenie terapie a tento postup je dôležitý aj pre vyhodnotenie účinnosti liečby, respektíve je aj kritériom pre rozhodnutie o trvaní dĺžky liečby. Pacientov s genotypom 2 a 3 sa zvyčajne odporúča liečiť 24 týždňov, zatiaľ čo pacientov s genotypom 1, až 48 týždňov.

Liečba:
Pri chronickej hepatitíde C je potrebné liečiť pacientov so zvýšenými hodnotami ALT, prítomnou replikáciou (množením) vírusu a histologicky potvrdenou chronickou hepatitídou C. Pre histologické potvrdenie je nutné vykonať biopsiu pečene. Cieľom liečby je zastaviť replikáciu vírusu, normalizovať hodnoty ALT a zlepšiť histologický nález.

Od objavenia vírusu v roku 1989 sa zaznamenali tri dôležité etapy vo vývoji postupov liečby chronickej hepatitídy C. Prvou etapou bolo zavedenie interferónu alfa. Tento sa vyznačuje protivírusovou a imunostimulačnou aktivitou. Trvalá odpoveď však bola nízka, pohybovala sa medzi 6 –16%.

Ďalším dôležitým prelomom bolo zavedenie kombinácie interferónu alfa a ribavirínu (inej látky s protivírusovými vlastnosťami), čím sa zvýšila účinnosť až na 41%.

V roku 2001 sa začala tretia a najvýznamnejšia etapa liečby chronickej hepatitídy C zavedením pegylovanej formy interferónu v kombinácii s ribavirínom. Princípom pegylovanej formy je naviazanie molekuly interferónu na polyetylénglykolové častice, z ktorých sa interferón postupne uvoľňuje, čo umožňuje dávkovanie pre pacienta len 1x týždenne – oproti klasickému interferónu, ktorý bolo potrebné dávkovať 3x týždenne. Tým sa výrazne zlepší život pacienta. Pegylovaný interferón sa aplikuje subkutánne a ribavirín je dostupný v tabletovej forme.

Prakticky každý pacient má pri začatí liečby chrípke podobný syndróm – teplota, únava, bolesti v svaloch. Z tohto dôvodu sa liečba začína na lôžku centra pre liečbu vírusových hepatitíd. U väčšiny pacientov táto komplikácia v priebehu liečby zanikne, alebo sa zmierni.

Ďalšími nežiadúcimi účinkami liečby môžu byť zmeny v krvnom obraze, tráviace ťažkosti, depresia, kožné poruchy. Pacient je však pravidelne kontrolovaný v centre u svojho ošetrujúceho lekára a dané nežiaduce účinky sú plne pod jeho kontrolou.

Poznáme 3 druhy odpovede na liečbu:
• najnepriaznivejšia alternatíva – tzv. nonresponderi (neodpovedajúci), ktorí aj napriek liečbe a počas jej trvania majú zvýšené ALT a prítomnú replikáciu vírusu;
• druhú skupinu predstavujú pacienti s prechodnou odpoveďou , ktorí majú v priebehu liečby normalizované hodnoty ALT a neprítomnú replikáciu vírusu, avšak po skončení liečby do 6 mesiacov dochádza u nich k relapsu ochorenia;
• najpriaznivejšia je tzv. trvalá odpoveď, kedy je pacient trvalo vyliečený. To znamená, že počas trvania liečby aj po jej skončení má normalizované hodnoty ALT a neprítomnú replikáciu vírusu.

Prevencia:
Proti vírusu hepatitídy C neexistuje vo svete žiadne očkovanie. Dobrá znalosť mechanizmov, ktorými sa HCV infekcia prenáša, vytvára vhodné prostredie na zavedenie preventívnych opatrení, zabraňujúcich šíreniu infekcie. Zavedenie skríningového vyšetrenia darcov krvi výrazne znížilo riziko prenosu infekcie transfúziami a krvnými derivátmi. Ďalším opatrením je aj zavedenie jednorázového zdravotníckeho materiálu (ihly, striekačky). Veľký význam v oblasti zamedzenia šírenia HCV infekcie v komunite drogovo závislých jedincov majú aktivity viacerých občianskych združení, ktoré sa tejto rizikovej skupine venujú, ako sú roznos jednorázového materiálu, dezinfekčných prostriedkov, zdravotnícka edukácia a osveta.

Na záver:
Keďže chronická hepatitída C nemá výrazný klinický obraz a môže dlhodobo prebiehať nepoznane, je veľmi dôležité, aby ošetrujúci lekár pri náleze zvýšených pečeňových testov zvažoval aj možnosť tejto infekcie a odoslal pacienta na dovyšetrovanie na špecializované pracovisko. Úspešné vyhľadávanie HCV pozitívnych jedincov znižuje riziko šírenia nákazy v populácii a takisto výskyt ťažkých foriem poškodenia pečene (hlavne cirhózy a rakoviny pečene). Najmodernejšia liečba môže týchto pacientov vrátiť ako plnohodnotných a zdravých jedincov do života.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Michal
pred 6 rokmi
PREVRAT V LIEČBE HEPATITÍDY C: EURÓPSKA AGENTÚRA PRE LIEKY ODPORÚĆA SCHVÁLENIE SOFOSBUVIRU (SOVALDI) PRE LIEĆBU CHRONICKEJ HEPATITÍDY C: Fenomenálny liek poskytujúci možnosť voľby prvej neinterferónovej liečby hepatitídy C a dlho očakávanú možnosť liečby pre pacientov s HCV infekciou, ktorí sú na čakacej listine na transplantáciu pečene. Výbor Európskej agentúry pre lieky na humánne použitie (CHMP) odporučil povoliť uvedenie nového lieku Sovaldi (sofosbuvir), pre použitie v kombinácii s inými liekmi na liečbu chronickej hepatitídy C u dospelých. Infekcia vírusom hepatitídy C je hlavnou výzvou pre Európske verejné zdravotníctvo. Vyskytuje sa medzi 0,4% a 3,5% populácie v rôznych členských štátoch Európskej únie (EÚ). Sovaldi je prvým predstaviteľom novej triedy antivirotík, ktoré účinkujú ako inhibítory základného enzýmu potrebného pre syntézu HCV, tzv. NS5B polymerázy kyseliny ribonukleovej. Tento liek poskytuje prvú možnosť liečby hepatitídy C bez použitia inteferónu. Klinické štúdie, kde sa sofosbuvir použil v kombinácii s ribavirínom, potvrdili jeho vynikajúcu účinnosť, ako aj vynikajúci bezpečnostný profil. Vysoký podiel pacientov nemal žiadny zistiteľný vírus v krvi po 12 až 24 týždňov od skončenia liečby, čo sa považuje za trvalé vyliečenie. Navyše, pri kombinácii Sovaldi s pegylovaným interferónom, ako aj ribavirínom, bolo možné skrátiť dĺžku liečby až na 12 týždňov (oproti súčasnému štandardu 24-48 týždňov). Toto znamená obrovský prínos, keď si uvedomíme, s akými závažnými nežiaducimi účinkami je spojená liečba s interferónom. Viac informácii môžete nájsť na mojej FBS: https://www.facebook.com/MichalPijakMDIntegrativeHepatology

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Hepatitída C je závažné infekčné ochorenie pečene, ktoré je zapríčinené vírusom hepatitídy C. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/choroby/chronicka-virusova-hepatitida-c/

dobry vecer. .ak je niekto vylieceny z hepatitydy c . .kolko rokov sa moze po liecbe dozit..alebo to dlzku zivota neovplyvnuje? dakujem
Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Podpredseda parlamentného branno-bezpečnostného výboru Alojz Hlina (OĽaNO) navrhuje, aby časť peňazí na strážne psy išla do útulkov.
pred 5 rokmi
Kalifornská superhviezda Katy Perry, ktorá 27. februára 2015 vystúpi v Bratislave potvrdila, že počas polčasu Super Bowl v Arizone vo februári 2015 vystúpi ako headlinerka.
pred 5 rokmi
Edícia Opus 100, ktorá postupne predstavuje sto základných (dvoj)albumov a interpretov, prichádza s ďalšími titulmi...
pred 6 rokmi
Poslanec parlamentu Alojz Hlina sa dnes nedostal na rokovanie vlády, kde chcel predložiť interpelácie ministrom. Z budovy ho podľa jeho slov vyviedli.
pred 6 rokmi
Humorný román Kale topanky načrtáva život rómskych trhových kšeftárov a obyvateľov osád na východnom Slovensku.
pred 3 rokmi
Do slovenských kín prichádza päť filmov.
pred 7 rokmi
Seriálový Raj Koothrappali sa stal manželom bývalej Miss India Nehy Kapur. Po svadobnom obrade v Naí Dillí nasledovali oslavy trvajúce šesť dní.
pred 9 rokmi
Romantické komédie mám rada.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT