Ľudia si v dnešných hektických časoch už nedokážu odpočinúť, chronická nevyspatosť sa stáva takmer epidémiou a nebezpečnou.
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
V dnešnej dobe je chronická nevyspatosť takmer epidémiou. Ľudia si v dnešných hektických časoch už nedokážu odpočinúť a pokúšajú sa o to formou pojedania sedatív, pretože túžbu po odpočinku stále cítia, len nedokážu priviesť svoje telo do stavu, aby oddychovalo.
Sústavný pocit stresu a neschopnosť odpočívať vedie k pocitu neustálej únavy. Aj po niekoľkohodinovom spánku, ktorý si však privodíte liekmi, nebudete mať pocit oddychu a energie. Naopak, budete si myslieť, že ste vôbec nespali. K tomu sa často pridružujú ťažké sny, ktoré môžu byť následkom zlého stravovania alebo zlého psychického stavu. Vaša myseľ je neustále rozrušená aj počas spánku. Počas dňa sme prepchatí kávou, kofeínovými nápojmi alebo čiernym čajom, čo sú veľmi povzbudzujúce nápoje a ich účinok na nás niekedy pôsobí, aj keď sa ukladáme spať. Všetko toto vedie k chronickej únave.
“Chronicky unavení ľudia bývajú často podráždení, rýchlejšie sa u nich prejavujú vášne a sú menej trpezliví.
„
Aj najjednoduchšie úkony im pripadajú vysiľujúce. Vyčerpanosť potláča schopnosť koncentrácie, tvorivosť a zdravý úsudok. To všetko môže viesť k úplnému vyčerpaniu a hlbokej depresii. Je to jedna z civilizačných chorôb, nazvaná syndróm chronickej únavy – skratka z anglického názvu je CFS. Znižuje náš výkon až o 50% bez toho, aby lekár vedel vysvetliť tento stav.
Prečo je odpočinok dôležitý
• Odpočinok umožňuje telu, aby sa zregenerovalo. Z organizmu sa vylučujú škodlivé látky, dopĺňajú sa zásoby rôznych enzýmov a obnovuje sa životná sila.
• Odpočinok pomáha hojiť rany, liečiť infekcie a odstraňovať z tela škodlivé stresy a citové otrasy.
• Odpočinok posilňuje váš imunitný systém, čím sa podieľa aktívne na boji proti rôznym ochoreniam.
• Dostatočný odpočinok môže predĺžiť váš život. Rozsiahlymi štúdiami sa potvrdilo, že ľudia, ktorí pravidelne spali 7-8 hodín denne, sa dožívali vyššieho priemerného veku ako tí, ktorí spali menej ako 7 a viac ako 8 hodín denne.
Dĺžka spánku
Je to individuálne, tak ako každý človek je iný. Dojčatá spia 16-20 hodín a malé deti 10-12 hodín. Dospelí priemerne 7-8 hodín.
Kedysi sa zaviedol na skúšku – počas 2. svetovej vojny – 74-hodinový pracovný týždeň. Rýchlo sa však prišlo na to, že ľudia takúto záťaž nezvládajú a tak sa to zmenilo na 48 hodín s pravidelnými prestávkami a jedným voľným dňom. Primerané pracovné vyťaženie prinieslo aj vyššiu výkonnosť.
Aj dnešná spoločnosť si uvedomuje dôležitosť oddychu, preto máme voľné víkendy a dovolenky. I keď niektoré dnešné moderné firmy sa snažia obmedzovať ľudí v ich nárokoch na pracovné prestávky a zvyšovaním trvania zmien, v konečnom dôsledku to vedie k tomu, že len čo sa týmto ľuďom naskytne možnosť iného zamestnania, takéto pracovisko opúšťajú, pretože ich vyčerpáva. Skutočný zamestnávateľ je ten, ktorý nielen berie, ale i dáva.
Správny odpočinok
• Prerušujte prácu krátkymi prestávkami, prejdite sa, napite sa vody, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite.
• Denne cvičte 30-60 minút.
• Dodržiavajte pravidelný režim vstávania, jedenia, cvičenia a spánku.
• Nejedzte minimálne 4 hodiny pred spaním.
• Ak nemôžete zaspať, skúste vlažný kúpeľ, čaj z medovky alebo mäty priepornej.